ismeri ön a pinan (heian) katákat? Szokta őket gyakorolni néha? Ha shotokan, shito-ryu, vagy shori-ryu karatés, akkor egész biztosan. Bármennyire is jól megy egyeseknek, mégis kevesen tudják róluk, hogy ezeknek a katáknak titkos jelentésük van – azt meg még kevesebben, hogy ezek pontosan mit is takarnak valójában. Jesse Enkamp elmagyarázza.
A heian, vagy közismertebb nevén a pinan katát Itosu Anko-nak (1831-1915) köszönhetjük, aki kis korában gyenge és szégyenlős volt, ezért karatézni kezdett, hogy testét és lelkét is megerősítse. Mondanunk sem kell, hogy nem volt olyan könnyű dolga, mint a mai fiataloknak: az ő korában még nem volt mindenhol edzőterem… Ennek ellenére sikerült megtalálnia az egyik legjobb okinawai mestert, Bushi Matsumura Sokon-t, aki az ő mestere is lett végül.
Menjünk most előre az időben. Mint ismeretes, a japán hadsereg 1891-ben szerette volna az okinawai karatét elsajátítani; annyira lenyűgözte őket az a fizikai állóképesség, amivel néhány karatés sorkatona rendelkezett. A kezdeti lelkesedés gyorsan elillant és szertefoszlott, amikor a hadsereg felismerte, hogy a karatés edzésmódszerek már korszerűtlenek, a karate nem elég homogén (nehéz egyszerre több embernek tanítani), és hogy a tudás megszerzése évekbe telhet.
Az akkor már hatvan éves Itosu is hallotta ezeket a “vádakat”, és úgy döntött, hogy modern köntösbe ülteti át a karatét, hiszen ő is látta, hogy a régi tanítási módszerek tényleg nem feleltek meg a modern társadalom elvárásainak. Ezért hosszas tervezés után megalkotott öt új katát, pinan néven (ezeket később Itosu egyik tanítványa, Funakoshi Gichin, a shotokan karate atyja átnevezte heian-ra).
Az öt új kata “célkitűzése” az volt, hogy általuk a kezdők könnyedén megismerhessék a karate rejtelmeit amellett, hogy megkönnyítsék a nehezebb katák (passai, kusanku, seisan, stb.) megtanulását. Segítségükkel Itosu megtehette azt, amit előtte soha senki: 1901-től karatét oktathatott az egyik (Shuri Jinjo) általános iskolában.
A heinan/pinan kata úgy működtek, mint a Trójai faló. Ezeknek köszönhetően Itosu kiemelte a karatét a sötét mocsárból, és egyenesen a modern világ pompájának középpontjába helyezte. Pár évvel később már megszokott lett, hogy az iskolákban karatét is oktatnak, illetve ezzel párhuzamban megindult a “sorozatgyártás” is. Tömegek karatéztak egyszerre egy helyen, új övfokozatok és stílusok születtek, elkezdtek versenyeket rendezni. Ha nem született volna meg Itosu Anko, akkor lehetséges, hogy manapság senki nem karatézna.
A heian/pinan titkos jelentése
Heian / Pinan
A legtöbb ember úgy gondolja, hogy a heian és a pinan jelentése: “Béke és Nyugalom”. Ennek ellenére máshogy is lehet értelmezni a két írásjelet – mi van például akkor, ha nem japánul, hanem kínaiul íródtak? Ez esetben pingan-nak ejtik a fent látható szimbólumok egyikét, ami azt jelenti, hogy “veszélytől védve”, vagy hogy “biztonságban maradni”.
Ha így vesszük, akkor a heian-nak és a pinan-nak semmi köze a “béke” és a nyugalom” szavakhoz. Nem bizony: a heian/pinan valójában Itosu nagymester rejtett üzenete, amit kínaiul írt le – így kívánva biztonságos utat azoknak, akik elindulnak a karate megismerésének hosszú és rögös ösvényén. Ezt a titkos üzenetet csak azok fedezhetik fel, akik elég késztetést éreznek magukban arra, hogy elmerüljenek a karate elfeledett gyökereinek kutatásában, megismerésében.
Semmi “nyugodalmas” nincs tehát a heian/pinan katákban – ha helyesen használják őket, akkor megvédhetik az embert, és segítségükkel más, nehezebb katákat is könnyebben tanulhatunk meg.
Ha Ön is szeretne Itosu nyomdokaiba lépni, akkor ossza meg ezt a cikket másokkal is!