Kiemelt hírek

Ütős tornával nyitott a KWU

2012. június 18. | szerző akadmin | Karate

Június második hétvégéjén rendezte első nyílt, súlycsoport nélküli kontinensviadalát az újonnan megalakult Kyokushin fedőszervezet, a Kyokushin World Union.

 

A szövetség egy hosszú, közel évtizedes folyamat eredményeként jött létre azzal a céllal, hogy összefogja a világban működő összes kisebb és népesebb létszámú Kyokushin szervezetet. A cél elsősorban a közös versenyzés és az Olimpiai játékok hivatalos programjába kerülés, mindezek mellet a harcművészeti világjátékok eseménysorozathoz való csatlakozás. Az együttműködés a Hansi Steve Arniel vezette IFK világszervezet, illetve a Kancho Hatsuo Royama irányításával működő Kyokushin-kan világszövetség közös versenyeivel indult, melynek egyik koronája a 2009-es magyarországi All Kyokushin világbajnokág volt. Itt határozták el a meghívott szervezetek, hogy egy szinttel magasabbra emelik az együttműködésüket és új fedőszervezetet hoznak létre.
 
A megállapodást tettek követték és 2011. október 12-én, Moszkvában megalakult a KWU világszövetség. Az alapítók az IFK-n és a KIKO-n (Kyokushin-kan) kívül, a KWF (az IKO1 világszervezetből kivált európai csoport), illetve az AKR orosz fedőszervezet, mely összefogja az összes orosz szövetséget.
Az első esemény a decemberben megrendezett utánpótlás világbajnokság volt, melyet június 9-10-én az első nyílt Európa-bajnokság követett. Az Eb-re már nem csak a fenti szövetségek delegáltak versenyzőket és bírókat, hanem a Shihan Kenji Midori által meghirdetett nyitási politikának köszönhetően, a WKO Shinkyokushinkai orosz szekciója is részt vett a moszkvai tornán.
 
A versenyszabályok szigorúbbak az általánosan megszokottnál és súlyosan szankcionálják az összes „sallang” technikát, mint például a nyitott kezes lökés, támaszkodás, fogás, illetve összeölelkezés. Ezek a szigorítások hosszútávon minden bizonnyal egyaránt jót tesznek majd a karate versenyek élvezhetőségének, illetve a média megjelenéseknek is.
 
A verseny 23 ország részvételével zajlott, 70 feletti indulólétszámmal, súlycsoportok nélkül, egyenes kieséses rendszerben. A tornán természetesen az orosz szervezetek és a szovjet utódállamok versenyzői domináltak elsősorban. Néhány igazán nagynevű versenyző ugyan távol maradt, mint például a középsúlyú világ és Európa-bajnok, Abdurashidov Shamsudin (Kan), a szupernehézsúlyú világbajnok és Eb győztes Timur Gastashev (Kan), a pár hete Yamburg-ban tornát nyerő VB bronzérmes Artur Tilov (IFK), illetve a középsúlyú világbajnok Roman Nesterenko (WKO), azonban az ínyencek így is dörzsölhették a tenyerüket az indulók névsora láttán.

Az „A” blokkban a két, végső győzelemre is esélyes versenyző a budapesti világbajnokság 90 kilós győztese Magomed Mitsaev (Oroszország, Kan) és sokszoros Európa-bajnok Arsen Hachatryan (Oroszország, IFK), illetve az orosz bajnokság nehézsúlyú dobogósa, az igen erős Kogotyhzev Andemir (Oroszország, Kan) és a bolgárok favoritja Aleksander Komanov (Kan) indultak csatába.
 

A „B” blokkból mindenképpen ki kell emelni a 90 kilós orosz bajnok Suliman Kosumov-ot (Oroszország, KAN), az abszolút orosz bajnoki ezüstérmes Ershov Denis-t (Oroszország, WKO),  illetve a szupernehézsúlyú vb ezüstérmes Andrey Vidyulin-t (Oroszország, KAN).
 
A „C” blokk meghatározó versenyzői között találjuk az ifjú tehetség Nazar Nazirovot (Oroszország, WKO) Krasnoyarsk-ból, az IFK új reménységét, a nehézsúlyú orosz bajnoki második Nikolay Lushin-t, az Eb ezüstérmes , Ázsia bajnok Beslaneev Astemir-t (Oroszország, KAN), a japán bajnok Shoji Riosuke-t (Japán, KAN),  az IFK Eb ezüstérmesét, Mezhetsov Aleksey-t, és az  igen súlyos egyéniséget, az iráni MMA és Kyokuhin bajnok Khosravi Mahdi-t is.
 
A „D” blokk sem szűkölködött kiváló küzdőkben: a blokk tetején a sokszoros japán bajnok, Oroszországban élő Fuji Yusuke (Japán, KAN) foglalt helyet. Az új tehetség, Minbulatov Rashid (Oroszország, KAN) szintén ebből a blokkból indult csatába. Ott volt még az Eb ezüstérmes ex-IKO1 versenyző Pablo Estensoro (Spanyolország, KWF), illetve az IFK betonkemény nehézsúlyú bajnoka, Sergey Mikhalin.
 
 
Az első napon a legjobb 16-ba juttatták a 128-as tábláról induló harcosokat. A favorit versenyzők, egy-két kivételtől eltekintve, könnyedén vették az első akadályokat. Kiváló teljesítményt láthattunk például Magomed Mitsaevtől, aki hangsúlyos comb-, és gyomortámadásaival végig sakkban tartotta ellenfeleit, amit meglepő magas rúgásokkal kombinált, és így szép pontokat szerezve jutott a legjobb nyolc közé.
 
Arsen Hachatryan számára ez első komolyabb ütközet a legjobb 16 között kezdődött, ahol az ifjú Kogotyzhev Andemir-rel vívott óriási taktikai, és erő-állóképességi csatát, 7 percben. Felváltva dominálták a küzdelmet, végül jobb törésaránnyal Arsen mehetett tovább.
 
A selejtezők során igen meggyőzően menetelő Suliman Kosumov, a legjobb 16 között a sötét lónak számító Mammadov Farhaddal (Azerbajdzsán, WKO) futott össze. Az igen agresszív stílusban küzdő azeri versenyző dominált inkább a 3 perces ütközetben, bár a láthatóan kisebb súlyú Kosumov jól kontrollálta az eseményeket. A bírók 2 zászlóval jutalmazták Farhad teljesítményét, amit vezetőbíró is megtoldotta maga szavazatával, így rendkívüli meglepetésre, az azeri bajnok jutott a nyolcba.
 
A Vb. ezüstérmes  Andrey Vidyulin rendkívüli idegrendszeri higgadtsággal, szinte „sétálva” jutott a 16 közé. Stílusa meglehetősen ortodox (leginkább a legendás japán bajnok, Tamura Yoshihiro-hoz lehet hasonlítani), de mázsa feletti testsúlyát meglehetősen robbanékonyan mozdítja és pontos gyomor- és combtámadásainak köszönhetően igen ponterős.  A 16-ban az IFK bajnoka, a nizniy novgorodi illetőségű Andrey Sozin állta az útját. A hasonló testparaméterű Sozin sikeresen tartóztatta fel az igen nagy mennyiséget dolgozó Vidyulint. A hajrát a Vidyulin hozta jobban, így 3-0 arányban Őt juttatták tovább.


 

Igazi presztízscsatának ígérkezett a Nikolay Lushin-Nazar Nazirov találkozó a „C” blokk tetején. Sajnos a két klasszis, már selejtezők során összemérte az erejét, így szinte biztosra volt vehető, hogy egy éremesélyes versenyző indul majd az öltözőbe az összecsapás végeztével.  Nazirov a rá jellemző vehemens és sokmozgásos taktikával indította a küzdelmet, melyet Lushin pontosan elhelyezett, erőteljes comb és gyomor akciókkal kontrázott. Sajnos, a szabályrendszerhez kevésbé szokott Nazirov-ot, már az első küzdőidőben többször figyelmeztettek lökésért és fogásért, de a 2 perc így is döntetlent hozott. A hosszabbításban Nazirov testtámadásokkal kísérletezett, mind térdrúgás, mind köríves rúgás formában, melyekre belharcból elhelyezett pontos tempó-gyomortámadásokkal, illetve combrúgásokkal válaszolt ellenfele. Újabb figyelmeztetés lökésért Nazirovnak, majd egy kiegyenlített hajrá következett. A küzdőidő lejártával a bírók 3-0 arányban Lushint engedték tovább. Nem ez volt az egyetlen mérkőzés, ami ilyen furcsán ért véget ezen a versenyen, annyi azonban mindenképpen leszűrhető, hogy a WKO Shinkyokushin-nak még erősödnie kell sportpolitikailag ebben a közegben.
 
A blokk alsó felén Mezhevstov Aleksey többek közt az iráni MMA bajnok ellen aratott taktikus győzelmét követően jutott a legjobb nyolc közé.
 
A legalsó blokkból egy orosz és egy iráni versenyző legyőzése után a 16 közé jutott Fuji Yusuke, az igen magabiztosan és jó technikával verekedő újonc, Minbulatov Rashiddal talákozott. Az iramváltásokban szűkölködő, aerob tempóban zajló 7 perces taktikai csatában szinte végig az orosz versenyző uralta a küzdőtér közepét. Az utolsó hosszabbítás után aztán, 79 kg-os testsúlyával a 91 kiló ellenében, Minbulatov jutott tovább.
KWF bajnoka, Pablo Estensoro szép pontokat szerezve jutott a 16-ba, ahol Sergey Mikhalin várta Őt. A spanyol sok mozgással és jó kontra technikákkal, remekül húzta ki a kőkeményen rohamozó Mikhalin méregfogát és erő-állóképességben is jól vette fel a kesztyűt.  7 perc után súlykülönbséggel jutott az előkelő legjobb nyolc közé.
 
A négybe kerülésért az első küzdelmet a világ talán két legjobb 90 kilós versenyzője, Magomed Mitsaev és Arsen Hachatryan vívta. A két bajnok másodszorra ütközött meg egymással. Korábbi küzdelmükbő (Kyokushin-kan Eb 2010) Mitsaev került ki győztesen kiváló gedan támadásainak köszönhetően. A küzdelem most hosszabbra sikeredett, ahol mindketten felvonultatták tudásuk minden szegmensét. Egy rendkívül élvezetes, tiszta kyokushin küzdelem alakult ki, ahol szép magasság széthúzásokat , a ritmustechnikák és a figyelem terelés összes elemének alkalmazását végignézhettük. Az iramváltásokban inkább Arsen jeleskedett, de 7 perc küzdelem után sem sikerült a bírókat maga mögé állítani. Testsúlykülönbség nem, ellenben a tört deszkák száma ( 19-16) Hachatryan-nak kedvezett, így elődöntősként hagyhatta el a tatamit.
 
A Mammadov Farhad-Andrey Vidyulin találkozó igen rövidre sikeredett. Vidyulin erőfölénye már az első másodpercektől érezhető volt, amit Mammadov alibi roll-kick technikákkal próbált „kezelni”. Egy jobb-bal combrúgás, jobb felütés-bal-köríves testrúgás sorozat, és az azeri versenyző nem tudta folytatni a harcot. Ipponnal győzött: Andrey Vidyulin.
 
A következő mérkőzés két IFK bajnok, Lushin Nikolay-Mezhevtsov Aleksey között zajlott. Lushin remek, irányváltásokból indított kontra gedan és chudan akciókkal tartott kiegyenlített mederben a mérkőzést, Mezhevtsov mennyiségi taktikája ellenében. A látottak ellenére, a 3 perces alap küzdőidő végén a bírók meglepetést okoztak, és 3-0 arányban Mezhevtsov-ot hirdették győztesnek.
A negyeddöntők utolsó csatájában Minbulatov Rashid könnyed győzelmet aratott, a korábbi mérkőzésén teljesen elkészülő Pablo Estensoro ellen. A negyvenedik másodperc környékén gedan mawashi-geri ippon-t ért el, és így negyedikként Ő jutott az elődöntőbe.
 
Az első elődöntőt Arsen Hachatryan vívta Andrey Vidyulin ellenében. Az ütközet végig belharcban folyt, ahol Arsen mennyiségi munkáját meglehetősen jól követte le Vidyulin, és erőteljes gedan támadásai a meccs utolsó harmadára már meghatározták a mérkőzés képét. Arsen jobb combja teljesen elkészült Andrey visszatérő combrúgásai hatására, így a küzdőidő végén, 3-0 arányban Vidyulint hirdették győztesnek.

 
 
Az elődöntők második felvonásában az IFK-s, Mezhevtsov Aleksey erőszakos küzdőstílusa érvényesült jobban Minbulatov Rashid elmozgásos taktikája ellenében. Az alap küzdőidő után, 3-0 arányban Mezhevtsov jutotta fináléba.

Sajnálatosan a döntő meglehetősen csúnyácskára sikeredett, aminek első számú oka abban volt kereshető, hogy Mezhevtsov mágnesként tapadt Vidyulin-ra, ezzel próbálva megakadályozni a nyílt összecsapást. Vidyulin erőfölényét azonban így sem tudta hatásosan kontrollálni a 80 kilós IFK bajnok, és az ellenfél hangsúlyos külső-belső combtámadási ezúttal is meghozták a kívánt eredményt. A 3 perc végén 3 zászló jelezte, hogy Andrey Vidyulin nyerte a KWU szervezet első nyílt Európa-bajnokságát.


 

A rendezvény súlyát a pénzdíjazás (22 000.- USD) és a bajnoknak járó Subaru Legacy lagalább annyira bizonyítja, mint a két napos moszkvai lelt ház. A díjak átadásánál pedig nem kisebb névvel találkozhattunk, mint a kisváltó és váltósúlyú boksz világbajnok Zab „Super” Judah, aki díszvendégként érkezett a moszkvai Eb-re.
 
 
Bízunk benne, hogy KWU törekvési jó irányba mutatnak és előrevetítik egy minden eddiginél átfogóbb Kyokushin együttműködés lehetőségét. Abban is reménykedünk, hogy az elkövetkezendő nagy tornákon már a magyar Kyokushin is hírének és rangjának megfelelően képviselteti magát.
 
írta: schmidt péter
fotó: Oleg Bessudnov
         superkarate.ru

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.