Kiemelt hírek

Tegyük Tisztába! Mi is a krav-maga?

2007. szeptember 17. | szerző akadmin | Krav Maga

Amikor a Krav-Maga stilusról beszélünk, gyakran előkerülnek olyan kifejezések, mint harcművészet, küzdősport, önvédelem. De melyik ezek közül valójában? Vagy mindből egy kicsi?

Krav-Maga – harcművészet?
A tradicionális harcművészetek valójában viszonylag merev rendszerek. Céljuk gyakran az alapitó mester tanitásainak a lehető legpontosabb átadása, a stilus tisztaságának megóvása. Többségük a Távol-Keletről származik, igy maga rendszer gyakran összekeveredik a területen honos vallással, vagy az alapitó mester vallásos meggyőződésével.






Nem mindig az erősebb győz
Természetesen korábban nem egy stilus roppant egyszerű okból jött létre: gyakorlójának olyan eszközt ad a kezébe, amellyel megnyerheti a harcot. Legyen az pusztakezes vagy fegyveres. Ennek megfelelően ezek rendszerek a kialakulás korának megfelelő fegyverek gyakorlását is tanitja, botok, kardok, kések, dobóeszközök szerepelnek a repertorában.

A felsoroltak alapján a Krav-Maga nem harcművészet, hiszen a rendszer a mai napig fejlődik.
Ahogy Eyal Yanilov mondta: “a krav-maga akkor halna meg, ha nem követné Imi utasitását és kizárólag az eredeti technikákra koncentrálni, mig a modern veszélyekre nem készitené fel a tanulókat és nem fejlesztené folyamatosan a rendszert.”

Krav-Maga – küzdősport?
Sok igen hatékony és általunk is kedvelt, sőt gyakorolt stílus indult el a sport irányába. Ilyenek a méltán tisztelt thai Box vagy a brazil jitsu.

Természetesen abban a pillanatban, hogy egy rendszer sporttá válik, szabályok közé kell szoritania magát. Nincs harapás, szembenyúlás, lágyék támadása és még sorolhatnánk. Az igazság az, hogy ezek a szabályok teljesen érthetőek. Bizonyos fojtásokat nehéz lenne gyakorolni, ha minden alkalommal megharapnánk a támadót, de ha ez fel sem merülhet egy karfeszitésnél, akkor sportról beszélünk. Tehát elmondhatjuk, hogy a krav-maga nem sport.

Hát akkor mi lenne?
Páran megjegyzik, hogy a krav-maga semmi mást nem csinált, csak kimazsolázta a harcművészetekből a leggyilkosabb technikákat, és azzal kész is lett a stílus. Ez természetesen nem igaz. Nézzük meg, hogy is alakult ki a rendszer!
 
Imi Lichtenfeld eredetileg bokszoló és birkózó volt, igy nem csoda, hogy a két stilus technikái megtalálhatók a rendszerben. Azért ne felejtsük el, nehéz hatékonyabb ütést találni a bokszolóénál, és a birkózóktól tanulni földharcot is jó ötletnek tűnik! Imi édesapja nyomozó volt, ő volt felelős a rendőrök önvédelmi képzéséért. Igy Imi már korán látta és gyakorolta ezeket a technikákat.


Az alapító – Imi Lichtenfeld (jobbra)

Amikor Imi az izraeli hadsereg kiképzésért felelős parancsnoka lett, akkor már szinte készen állt a rendszer, amelynek gerincét Imi addigi tapasztalata adta. Ehhez jött még a katonai technikák kifejlesztése, amellyel a krav-maga készen állt, de nem a civil alkalmazásra. Úgy rúgunk, mint egy thai boxos? Megesik, de csak azért, mert kevés módja van az igazán hatékony rúgásnak. Úgy dobunk, mint egy cselgáncsos? Hát, a fizika ránk is vonatkozik…

Ahogy mi ismerjük…
A krav-maga civil alkalmazása mindaddig nem volt kész, amig Imi le nem szerelt. Ekkor Imi észrevette, hogy a civilek részről is hatalmas az igény arra, hogy önvédelmet tanuljanak. Természetesen az általuk használt eszközök, az edzésre forditott idő, a motiváció szintje és a jogos védelem meghatározása a helyi jogrend szerint jelentősen eltért attól, amit addig Imi a katonáknak oktatott.

Hamar kiderült azonban, hogy a krav-maga több, mint egy rendszer. Ami Japánnak a karate, Kínának a wu-shu, az Izraelnek a krav-maga. Olyannyira egyfajta nemzeti terméknekként kezelik, hogy a krav-maga oktatás bekerült az iskolákba, és az oktatást kultúrális minisztérium felügyeli. Ahogy egy japán ember büszke a karatéra, úgy Izraelben is büszkék a krav-magára.

Több, mint egy önvédelmi rendszer
A krav-maga természetesen ma már több, mint egy harci rendszer, amit katonáknak oktatnak. Tartalmaz kommunikációs technikákat, fejlesztésében pszichológusok vesznek részt. Minden országban a helyi jogrendhez igazodik, ez igaz a civil oktatásra is, de a rendvédelmire is. Oktatják nőknek és gyermekeknek, mert túl azon, hogy alapszinten a technikái egyszerűek, különösképpen figyelmet forditottak arra, hogy a tanulók az edzést élvezzék. Az edzésen alkalmazott stressz-gyakorlatok, fizikális és mentális felkészítő technikák, gumi gyakorló eszközök mind arra szolgálnak, hogy az edzés – amennyire ez lehetséges – reális legyen.

Kik tanulhatják? Az IKMF létrejötte.
Imi álma az volt, hogy a világon bárki, akinek önvédelemre van szüksége, tanulhasa a krav-maga rendszerét. Sajnos ezzel nem minden akkor krav-maga vezető értett egyet. Így Imi arra kérte fel Eyalt, hogy hozza létre az International Krav-Maga Federation-t, ezzel lehetőséget adva a nemzetközi terjesztésnek.


Eyal Yanilov akcióban (jobbra)

A Krav-Maga Magyarországon
Itthon több szervezet is foglalkozik krav-maga oktatással, az IKMF -ahogy világszerte is – itthon is a legnagyobb. Rajtunk kivül azonban nincs itthon olyan szervezet, amelynek bármilyen kapcsolódása lenne Imi Lichtenfeldhez.

Imiről érdemes tudni, hogy miközben gyermekkkorában nem tanult meg magyarul, felnőttkorában már tökéletesen beszélte a magyar nyelvet. Feleségének, a magyar származású, magyarul tökéletesen beszélő Ilona néninek nagy öröm volt olvasni Imi könyvének magyar nyelvű kiadását. Mivel egy időben többen is elkezdték minden Krav-Maga tanulás nélkül használni a krav-maga nevet, ezért úgy döntöttünk, hogy megkezdjük a krav-maga név levédését a Magyar Szabadalmi Hivatalnál, amely erőfeszités most szeptemberben sikerrel járt.

Referenciák
Ma már számos hazai hivatalos szerv is használja a krav-maga rendszerét, beépitette azt képzési módszertanába. De ami még ennél is fontosabb, mindennapi embereket oktatunk arra, hogy miképpen védjék meg magukat, szeretteiket, ha támadás érné őket. És ami még ennél is fontosabb, közben jól is érzik magukat!







Összefoglalva

Krav-Maga – az alapok:
– Ismerd fel a veszélyt!
– Tudj stressz alatt is dönteni és cselekedni!
– Az egyik veszélyt ne cseréld fel egy másikra!
– Juss túl az akadályokon!
– Az egyszerűségre törekedj!
– A tudás átadásanak módja legyen egységes!

Alapelvek
– A technikáknak a természetes reakciókon kell alapulnia.
– Mindig az elsődleges veszélyt kell megoldani.
– Törekedni kell az egyidejű védésre és ellentámadásra.
– Inkább oldj meg 1 technikával 5 problémát, mint forditva.
– A technika kivitelezése és alkalmazása ne követeljen meg speciális fizikai felkészitést vagy testalkatot.
– A technikáknak kiszolgáltatott testhelyzetben is működnie kell.
– Az edzések során a valóság modellezésére kell törekedni, a stressz az edzés része.


www.krav-maga.hu

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.