Kiemelt hírek

Szilágyi István testépítő: 'Mindig a harmóniára kell törekednünk'

2004. december 29. | szerző akadmin |

"Egy harcművész 'kifelé', a környezetére, a mozgására, az ellenfelére figyel. Ezzel szemben egy testépítő mindig 'befelé' tekint." A testépítő bajnok az edzés filozófiájába, pszichológiájába és egyéb részletkérdéseibe is beavatja a budomagazin.hu olvasóit.

– Vannak-e közös pontok a testépítés és a küzdősportok között?

– Rengeteg közös pont van. A sport célja és eszköze a mozgás, ami igénybe veszi az izomzatot. A teljesítményt döntően befolyásolja az izmok ereje, állaga, terhelhetősége és nem utolsósorban a tömege.





'Bronzban'
Bármilyen sportot űz az ember, a testépítés nagyszerűen kiegészítheti. A küzdősportokat véve egy fejlett izomzat növeli az ütések, rúgások erejét, ugyanakkor ellenállóbbá tesz a bennünket ért támadásokal szemben.

– Nem hátrányos a nagy izomzat akkor, amikor a gyorsaság és rugalmasság játszik főszerepet?

– Ez a lényeg! Az izomfejlesztés nemcsak abból áll, hogy egyre több izomköteget “rakunk” magunkra! A cél: a test és az izomzat optimális állapotának elérése. Az izomfejlesztő gyakorlatok mellett párhuzamosan nyújtó, lazító, valamint aerob kapacitást növelő gyakorlatokat is végzünk. Nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy milyen tápanyagokkal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal látjuk el szervezetünket a fokozott terhelés idején.

– Hogyan írható le egy harcmûvész ideális felkészülése?

– A versenysportoló a maximumra törekszik. Akkor tudunk a sportban – legyen az karate, futball, vagy éppen sakk – maximális teljesítményt nyújtani, ha fizikálisan, technikailag és szellemileg is optimális állapotba kerülünk. Ez sok apró, ámde fontos részből tevődik össze. A legjobbakat pedig éppen az ilyen apró dolgok tehetik igazán naggyá. A testépítés viszont nem apróság, inkább alap. Ha fizikálisan a maximumon vagyunk, akkor a harcművész maximális intenzitással és erővel tudja végigvinni azt a tanulási folyamatot, amikor már a technikai képzés és mentális felkészülés van előtérben. Egy jó fitness-edző segít, hogy a súlyzós edzések és megfelelő táplálkozás segítségével a fizikai állapotot maximumra járassuk, s ennek eredményeként egészséges, erős, rugalmas izomzatra, nagy állóképességre tegyünk szert. Egy küzdősport-edző, egy mester ezt az “anyagot” megkapva lép tovább. Megtanítja és tökéletesíti a technikát, átadja a szellemiséget. Azt mondhatom, hogy ideális esetben több edző, mester dolgozik együtt segítve a “tanítvány” sokoldalú felkészülését.

– Van személyes küzdősport tapasztalatod?

– Igen. Évekig kyoztam. Lenyűgözött e harcművészet keménysége, szellemisége. Sokat tanultam ez idő alatt. Mindenek előtt az elhivatottságot, kitartást koncentrációs képességet, amelyeket maximálisan tudtam kamatoztatni a testépítésben, de a hétköznapi életben is. Az akarterõ és elhivatottság az a két tulajdonság, amelyek kombinációja elengedhetetlen a cél eléréséhez. Nagy tisztelettel tekintek a harcművészetek képviselőire.

– Van-e különbség harcművészeti stílusok között az izomzat felkészítése szempontjából?

– Ez összetett kérdés. Laikus számára is feltűnő különbség mutatkozhat egy K-1, egy thaibox és akár egy kung-fu harcos között. A K-1 alapvetően nagy izomtömeget kíván, mégsem mondhatjuk, hogy ez a döntő. Például a 160 kilós K-1 sztár, Bob Sapp nála jóval könnyebbek ellen veszít rendszeresen. A muay thai harcosok túlnyomó részt lábtechnikákat használnak ezért azon a végtagjukon fejlettebb az izomzat. A kung-fu stílusok közös jellemzője a gyorsaság és a ruganyosság. Itt nem találni izomkolosszusokat. Véleményem szerint az a sportoló, aki harmóniára törekszik és arányosan fejleszti izomzatát, előnyt élvez azokkal szemben, akik csak a gyakrabban használt izomcsoportokat edzik. Az a K-1 vagy muay thai harcos, aki egyaránt hangsúlyt fektet a felsőtest (kéztechnikák) és a lábak (lábtechnikák) izomcsoportjainak fejlesztésére előnyhöz jut. Az a kung-fu harcos pedig, aki a technikai virtuozitás birtokában párhuzamosan építi és nyújtja az izomzatát, ugyanolyan gyorsasággal erősebbet tud ütni, rúgni.

– Mire kell figyelnie annak, aki a küzdősport mellett elkezdi a izomépítést?

– A legfontosabb, hogy tartsuk be a fokozatosság elvét! Az izmok fejlesztése egy folyamat, amelyet nem szabad siettetni. Érdemes összegyűjteni a témával kapcsolatos információkat, de a legjobb, ha szakemberhez fordulunk. Sok-sok apró részletre kell odafigyelni: milyen izomcsoportokat, mikor és hogyan edzünk. Hogyan és mikor nyújtunk. Nagyon fontos a táplálkozás… Fontos, hogy figyeljük a testünket. Egy harcművész “kifelé” – a környezetére, a mozgására, az ellenfelére – figyel. Ezzel szemben egy testépítő mindig “befelé” tekint. Vagyis figyeli, hogyan fejlődik az izomzata, mennyi zsír és víz van a bőre alatt és így tovább. Általánosságban igaz, hogy megfelelő szemlélettel, odafigyeléssel könnyebben elérjük a célt. Egy hasonlattal tudnám ezt illusztrálni: Adott egy kődarab. Ez a kő az egyik embernek csak egy “KŐ”, amelyet el lehet dobni, míg a másik ember, amikor kézbe veszi ugyanazt a követ, elgondolkodik. Vajon hogyan képződött? Milyen a szerkezete? Mi az anyaga? Mire lehet használni? És így máris nagyobb hasznát veszi, sokoldalúbban tudja alkalmazni ugyanazt a darab követ. Nos, a testünket és az izomzatunkat is ugyanígy kell szemlélnünk.

(Címlapfotó: body.builder.hu)






Szilágyi István legjobb eredményei:

– A Magyar Testépítő Olimpia bajnoka
– Nemzetközi Grand Prix győztes
– Magyar Kupa győztes
– EB 6.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.