Kiemelt hírek

Széll Gábor: Nekünk, harcművész mestereknek nagy a felelősségünk

2011. október 20. | szerző akadmin | Kung-fu

A wing-tsun mester szerint nagyon fontos, hogy megfelelő ember kezébe adjunk “fegyvert”.

A Békéscsaba-Fürjesen megrendezett honvédelmi verseny, a MATASZ haditorna rendszeres visszajáró vendége Széll Gábor wing-tsun kung-fu mester, aki a Máday Norbert vezette Magyarországi Wing-Tsun Egyesület frontembere, kelet–európai instruktor helyettes. A derecskei, rendvédelmi és honvédelmi ismereteket tanuló tanítványaival színesítette Magyar Tartalékosok Szövetsége versenyt, hiszen igényes önvédelmi bemutatót tartottak. Széll mester egyben a Békés megyei wing-tsunosok instrukora is, aki mindig szívesen vállalkozik egy kis beszélgetésre.
 
– Ezúttal mint tanárt köszönthetünk Fürjesen…

– A derecskei I.Rákóczi György Gimnázium és Szakközépiskola fizikális felkészítő tanára vagyok. Itt önvédelmi és rendvédelmi ismereteteket oktatok immár több, mint tíz éve. Minden évben meghívást kapunk a MATASZ-tól Fürjesre bemutatót tartani. Eddig általában katonákkal jöttem, most azonban hat rendészeti és hat honvédelmi hallgatóval érkeztem a bemutatóra. Minden évben szívese jövök, itt nagyon színvonalas versenyt rendeznek, lelkesek a gyerekek is és látszik, hogy a szervezők mindent megtesznek azért, hogy a jövő nemzedéke hazáját védő ember legyen.
 
Sifu Széll Gábor


– A honvédelmi és a rendészeti önvédelem mozgásanyaga mennyire egyezik és különbözik a wing-tsun technikáival?

– A wing-tsun egy nagyon sokoldalú és hatékony önvédelmi rendszer. Mesterem, Sifu Máday Norbert 18 éve rámbízta a honvédelmi és rendészeti képzést. Nem a tradicionális wing-tsun technikákat oktatjuk, hanem egy katonai és rendészeti mozgásanyagot. Például, ha egy wing-tsun technikát torokütéssel fejez be egy hallgató, akkor nagy bajba kerül. Ugyanezt a technikát a hallgató egy talajon történő rögzítéssel fejez be, egy katona viszont a végletekig el tud menni, hiszen egy katona végső célja az ellenség megsemmisítése.

Másképpen oktatom a katonákat, másképen a rendőröket, a testőröket. A wing-tsun-ban sokféle technikai elem található, s mindig azokat kell oktatni, ami a felkészítés célja: megelőzés, önvédelem, vagy éppen megsemmisítés.

– Nagyon sok hallgatót oktatsz különböző helyeken. Milyen arányban kötnek ki az oktatott hallgatók a Magyarországi Wing-Tsun Egyesület valamelyik csoportjában?

– A rendőrök, katonák, pénzügyőrök, akiket oktatok, általában családos emberek, sokkal kevesebb a szabadidejük. Ezért is tartunk nekik egy rövidebb, intenzív, speciális kurzust. Egyre több azok száma viszont, akik magasabb szinten szeretnék ezt tanulni és hozzák magukkal a gyermekeiket is. Komoly mesterek oktatják őket, így jogos elvárás, hogy a gyermekeik ebben a veszélyes, rohanó világban meg tudják védeni magukat.

Itt teljesen más az értékrend, mint a versenysportok világában. A harcművész mesterek a "tisztaságot" is tovább adják a tanítványoknak. Ha mi mesterek beszélünk hozzájuk, akkor hallgatnak ránk akkor is, amikor a szüleikre nem. Ha a mester nem figyel rájuk, akkor "beszélni fog a bűnöző", ezért nekünk harcművész mestereknek nagyon nagy a felelősségünk!


 

– S végezetül, Széll Gábornak, a „magánembernek” mi a legfontosabb aktuális feladata?

– A harcművészet további népszerűsítése, hogy minél több fiatallal ismertessük meg a harcművészt értékeit. Személyesen a legfontosabb célom: egy hónap múlva a fiam mestervizsgát tesz. A fiamat készítem az első mester fokozatú vizsgájára. Hat éves kora óta gyakorol, most 15 éves, nagyon intenzíven készül. Sifu Máday Norbert nagymesternél vizsgázik majd Debrecenben, nagyon szorítok neki. Jobban izgulok talán, mint ő!

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.