Kiemelt hírek

Serflek József: 'Egyre szélesebb rétegeket érhet el a magyar Kung-fu oktatás'

2006. március 8. | szerző akadmin | Kung-fu

Átalakult a kung-fu oktatási tematika. A megreformált módszer ötvözi az Északi és Déli shaolin, a Wutang és a Wushu tudásrendszert.

– Hogyan kezdődött a Kung-fu oktatás Magyarországon?

– Annak idején, miután Magyarországra érkezett Robert Lyons, 1992-93-ban elkezdte tanítani a Shaolin Kung-fut. Ekkor ismertem meg én is a Mestert. Akkoriban inkább a déli Kung-fu stílus került főszerepbe (az északi is jelen volt, bár nem annyira hangsúlyozottan). Amikor ezt elkezdtük csinálni, egy nagyon jó tematika szerint folyt az oktatás: Eljutottunk egy nagyon jó szintre érzésem szerint, hiszen belementünk a dolgok mélyére: páros és fegyveres gyakorlatok, a kung-fu gyakorlati használata küzdelemben is szerepeltek az oktatási anyagban. Eközben a Sifu újra elutazott az Északi shaolin templomba, ahol egy nagyon jó kapcsolatot sikerült kialakítani. Ennek nyomán a Shi Xing Hong nevű 32. generációs mester ideköltözött Magyarországra és bekapcsolódott a munkánkba.

Mindeközben Robert Lyons mesternek egyre több olyan jellegű munkája lett, amelyek következtében az ő oktatási tevékenysége kissé visszaszorult. Duan Zhi Chao is, a kínai Kung-fu válogatott egyik erőssége is hazánkba jött wushu népszerűsítési programja keretében. Ő is beszállt az oktatásba – Tai-chit, és Wushut is tanított. Ebben az időben alakult meg a Chan-wu világszövetség, amely célja a kolostori shaolin kung-fu összefoglaló rendszerének kialakítása és képviselete volt. Mivel egyre több kínai mester került Magyarországra és ők az északi kung-fut oktatták, ez a stílus kapott hangsúlyos szerepet.






Sefi visszatérő vendég a Kung-fu hazájában























– Mi a különbség az északi és déli shaolin kung-fu között?

– Számos eltérés fedezhető fel, amelyet hosszadalmas lenne felsorolni. Például más az állások magassága-mélysége, vagy léteznek stíluságak, amelyek csak az egyikben találhatóak meg (pl. csak a déli kung-fuban van Daru stílus). Azonban érzésem szerint nagyon fontos, hogy minden stíluság ismeretanyagát átadhassuk a tanítványoknak.

Annak idején itt volt hazánkban Carter Wong nagymester, akit Robert Lyons is mestereként tisztelt. Ekkor közösen megvitattuk az oktatással kapcsolatos teendőket, aminek nyomán létrehoztam egy oktatási tematikát, amelyben az északi és a déli kung-fu is rendszerezve, oktatási anyaggá alakítva felhasználásra készen állt. Azonban ennek bevezetése eltolódott. Közben engem is egyre inkább leterheltek személyes és üzleti teendőim.

– Mi jellemzi ebben a pillanatban a hazai Kung-fu oktatást?

– Jelen pillanatban külön megy a tai-chi, a wushu és a shaolin kung-fu oktatás. Ezeket a stílusokat szervezetileg összefogja a Chan Wu Szövetség, amely együttműködik a Magyar Kung-fu Szakszövetséggel. Azonban a déli és a Robert Lyons által oktatott kung-fu kezdtek feledésbe merülni. Mivel én Robert Lyonstól tanultam, valamint együtt edzettem Carter Wong nagymesterrel (aki személyes tanítványává fogadott) valamint Lions egyik első tanítványával Darell Lewissal is, azt mondhatom, hogy teljeskörő ismeretanyaggal rendelkezem erről a stílusról. Ezen tudás birtokában – a Sifu rektorálása mellett – elkészítettem a déli kung-fu gyakorlatban alkalmazható teljes körű oktatási tematikáját. Tehát az alapoktól kezdve a déli shaolin kung-fu rendszerbe van foglalva. Nagyjából már az északi kung-fu is megvan, hiszen itt vannak a mesterek. Rendelkezésre áll tehát egy olyan szisztematikus oktatási anyag, amelyben mindkét stílus (elméleti és gyakorlati) tudásanyaga a kezdőtől a mester szintig.

Például eljön a gyerek az első edzésre, megtanulja az alapvető elméleti tudnivalókat (kezdve alázat, tisztelet.. stb.), majd megtanul állni (alapállások), járni és rengeteg apró dolgot, majd ettől kezdve jönnek az alapállások, bázistechnikák, formagyakorlatok és azok értelmezése, szabadküzdelmi gyakorlatok és azok értelmezése, több ember elleni küzdelem, fegyveres oktatás (formagyakorlatok és küzdelem), chi kung (légzés) és így tovább. Már rögtön az elején küzdelemre nevelő mozdulatok is vannak. Ahogy haladunk az időben, úgy egyre komplexebb tudást építünk fel a tanítványban.

Mindeközben elkezdtem járni a Wutang kolostorba – miután 32. generációs shaolin szerzetessé váltam (betérési fogadalmat tettem) – és elkezdetem a wutang kung-fut is egyre mélyebben megismerni.

– Mi a shaolin és a wutang stílus között a különbség?

– A wutang a belső energiákra helyezi a hangsúlyt, míg a shaolin – úgy mondják – a külső gyakorlatok hazája. Az első esetében a chi, míg a shaolinnál az erő, a gyorsaság mindennek az alapja.

Az általam kidolgozott oktatási rendszerben mindkét irányzat megtalálható, így mivel a két rendszer kiegészíti egymást, az új tematikában sokkal komplexebb tudás építhető fel. Tehát a Déli, az Északi, a moder (Wushu) és a Wutanggal a belső stílusok is képviselve vannak.

Mindezek segítenek abban, hogy ha az ember életszakaszának különböző részén gyakorolja a Kung-fut, akkor mindig a megfelelő tudásanyagot kapja. Az oktatás lépcsőzetesen, szinte évekre fel van osztva, önálló vizsgarendszerrel, Robert Lyons engedélyével és ajánlásával.

– Hol működnek már az új képzés szerinti csoportok?

– Kísérleti csoportokat indítottunk. Az első Szabadszálláson indult. Most már Budapesten is van ilyen csoport és a legújabb most indult Kunadacson. Tervben van ilyen csoportok indítása Kecskeméten, Lajosmizsén és Nagykőrősön is.

– Hogyan fog kiderülni, hogy mennyirá vált be az új módszer?

– Áttekinthetőbb lesz, a tanítvány tudni fogja, hogy mondjuk öt év múlva mit fog tanulni. Komplexebb tudással rendelkeznek majd a tanítványok és gyorsabban fejlődnek. Jobban megtalálják magukat a Kung-fuban és később nagyobb hangsúllyal tudnak “specializálódni”. Szélesebb rétegeket érhet el a Kung-fu oktatás. Nem utolsó sorban pedig az európai ember igényeinek és beállítottságának abszolút megfelel ez a képzési módszer. Természetesen saját tanítványaimat, a leendő mestereket is folyamatosan készítem fel az újfajta módszer átadására.





Szeretnéd felfedezni Kínát? Itt a lehetőség!

Tavasszal akár Serflek Józseffel utazhatsz Kínába

Program:

1. nap Peking Császári palota
2. nap Peking – Nagy Fal, nemcsak a turisták által látogatott rész
3. nap Peking – Nemzetiségek parkja
4. nap Deng Feng-Shaolin templom, edzés lehetőség, temető, kis templomok megtekintése
5. nap Hui Ko templom, Tamo barlangja
6-7. nap Lao Yang – császári város látogatása, teaszertartás, este masszázs
8-9. nap Xian – agyaghadsereg megtekintése
10-14. nap Wutang- kolostor, reggelente edzés lehetőség, Taoista előadás: Az ősi rendszerek Lao Ce előtt, feng shui előadás, az ősi lezárt területen levő templomok megtekintése
15-16. nap Peking-vásárlás, hazautazás

Info: Serflek József 06-70-5985401

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.