Részletes beszámoló a K-1 World Max döntőjéről!

2005. július 25. | szerző akadmin | K1

A 22 éves holland Andy Souwer a thaiföldi címvédő Buakaw Por Puramukot verte a tokiói döntőben. Az új bajnok a fényes cím mellett egy csinos 10 millió jenes (90.000 dolláros) csekket is zsebre vághatott.

Souwer, Albert Kraus után a második holland, aki elhódította  a bajnoki címet. Honfitársa 2002-ben az első kiírásban diadalmaskodott. A K-1 World Max 70 kg-os súlyhatárával hamar a küzdősportrajongók kedvencévé vált. Technikás, gyors küzdelmeknek és félelmetes technikai tudásnak tapsolhat az egyre növekvő számú rajongótábor.

A World Max idei kiírása is nyolc harcost vonultatott fel, akik a hagyományos K-1 szabályrendszer szerint küzdöttek (3×3 perc + döntetlen esetén egy, maximum két hosszabbítás).

Az első párban a gyors és technikás japán fighter, a 2003-as győztes Masato és a brutális ütéseiről nevezetes görög Mike Zambidis csapott össze. Masato a tőle várt alacsony rúgásokkal

Masato – Zambidis
kezdett, amelyekre Zambidis meglepően hatásosan kivitelezett low-kickekkel válaszolt.

A második menetben Zambidis még agresszívebben támadott gyakori védekezésre késztetve Masatot. Masato azonban meg tudott újulni a harmadik menetre, és egy pontos jobb egyenessel padlóra küldte Zambidist. A görög folytatni tudta a meccset, és mindent megpróbált, hogy kiköszörülje a csorbát, azonban mindez kevésnek bizonyult. Masato nyert pontozással, azonban nagy árat fizetett győzelméért, hiszen az eredményhirdetés után fájdalomtól eltorzult arccal, segédeitől támogatva sántikált le a színről.

Az est második összecsapásán a japán kick-boxer, Takayuki Kohimuri és a holland Andy Souwer feszült egymásnak. A kezdő gongszó utáni percek puhatolózó front-kickekkel “teltek”.

Láthatóan mindkét fél kerülte a nyílt összecsapást és a későbbiekre tartalékolt. Souwer unta meg előbb a várakozást és támadásba lendült ökleivel. A továbbiakban is jellemző módon a közelharcok fogásba torkolltak, amikor is mindkét versenyző térdrúgásokkal próbálkozott – kis hatékonysággal. Souwer irányította a meccset ám támadásait rendre fogással állította meg a japán. A második menet végén a gongszó mentette meg Kohiruimakit, miután Souwer egyenesek és horgok kombinációjával igen csak elkapta a hazai versenyzőt. A harmadik menet már egyértelműen a hollandé volt. Souwer jól alkalmazta romboló hatású egyeneseit és testre mért horogütéseit, valamint egy-két pontos magas ívű rúgást is elhelyezett a japánon. Az eredményhirdetéskor kisebb felzúdulást keltve az egyik bíró döntetlenre adta a meccset – talán ő sem gondolta komolyan -, azonban a másik két bíró Souwer javára ítélt.

A másik holland, Albert Kraus a legendás ausztrállal, John Wayne Parr-ral találkozott a következő összecsapáson. Kraus nagy ütő és korábbi bajnok, ám a muay thai specialista Parr esélyesebbnek tűnt. Ennek megfelelően Parr kezdett vehemensebben, de a holland jól blokkolta ezeket az akciókat. Kraus folyamatosan elmozgott, így Parr rúgásai is rendre a levegőben zúgtak el. Ilyenkor Kraus gyorsan lezárta a távolságot és testre támadott. Mindkét harcos becsülettel próbálkozott, ám komolyabb kárt nem tudtak okozni a másikban. A harmadik menet gyors és kemény volt. Kraus kezdett jobban. Testre dolgozott és felütésekkel is eredményes volt. Ekkor a holland gyorsabbnak tűnt rutinos ellenfelénél. Ez elég is volt a győzelemhez, ennek megfelelően Kraus ment tovább az elődöntőbe.

Puramuk – Kraus
Az első kör utolsó mérkőzésén a címvédő Buakaw Por Puramuk a mongol fighter Jadamba Narantungalag-gal nézett farkasszemet. A birkózó múlttal rendelkező mongol próbált minél több erőt adni ütés-rúgás kombinációiba az elején, ám Buakaw jól hatástalanította ezeket. A címvédő nyugodtan mozgott, várta a megfelelő alkalmat. A meccs nem a technikai virtuozitásról szólt. Az alaptechnikák és összekapaszkodások váltották egymást. A harmadik menetben Buakaw próbálta végleg eldönteni a harcot, de nem tudta bevinni a döntő találatot. Maradtak hát a thai jól bevált törzsre irányuló rúgásai. Puramuk messze volt legjobbjától ezen a meccsen, teljesítménye mégis elegendő volt a továbbjutáshoz.

Az elődöntő első mérkőzését a hazai kedvenc Masato vívta volna, ha sérülése nem akadályozta volna ebben. A japán bokáján azonban hajszálvékony törést fedeztek fel az orvosok, így nem léphetett ringbe. A csalódott korábbi bajnok a helyszínen köszönt el rajongóitól.

Masato visszalépésével Yasuhironak adatott meg a lehetőség, hogy megmutassa seidokan tudását az elődöntőben Andy Souwer ellenében. A japán élni kívánt a lehetőséggel és hatalmas elánnal rontott a hollandra. Rengeteg ütést és rúgást indított, ám mivel a holland jó védekezett, ezek kevés kárt okoztak. Azonban ezzel Yasuhiro folyamatos védekezésre kényszerítette Souwert. Idővel azonban a holland kijött a szorításból és pontos ütései egyikével úgy eltalálta a japánt, hogy annak felrepedt a szemöldöke. Az első orvosi vizsgálat alkalmával még folytathatta Yasuhiro a harcot, azonban a vérzés nem enyhült és a mérkőzésvezető megállította a harcot, a hollandot juttatva a döntőbe.

Albert Kraus volt az egyetlen, aki a K-1-ben le tudta győzni Puramukot (pontozással még februárban). A második elődöntőben ezt a teljesítményt szerette volna megismételni a holland. Puramuk azonban láthatóan bosszút akart állni az év eleji vereségért. A meccs legelején rögtön három kemény lowkickkel indított a thaiföldi. Horgokkal és feltartó rúgásokkal Puramuk ügyesen tartotta a távolságot, Kraus nem tudott közelebb kerülni. A második menetben is Puramuk érvényesült jobban. Ekkor már térdrúgásokat és tőle ritkábban látható ökölvívó technikákat is elővett repertoárjából. A harmadik menetben Kraus elkészült erejével, a thaiföldin azonban nem látszottak a fáradtság jelei. Tudván, hogy tekintélyes ponthátrányban van, a holland kiütésre próbált menni. Puramuk ezeket a kísérleteket jól blokkolta, így egyértelmű pontozással jutott döntőbe.

Yasuhiro elleni gyors és fájdalmas győzelme után Souwer frissen érkezett a döntőbe. Puramuk többet küzdött, de ő híres állóképességéről.

Amint megszólalt a gong, Souwer egyenesekkel és kombinációkkal támadt Puramukra. A tahiföldi lábra és törzsre irányuló rúgásokkal válaszolt. Souwer tűnt agresszívebbnek a második menet indulása

Souwer – Puramuk
után, ám amikor lecsökkent a távolság a küzdő felek között, rendre fogásba torkollot a közelharc. A forgatókönyv továbbra is a megszokott volt: Souwer ütött, Puramuk rúgott. A harmadik menetben már a holland is rúgott, Puramuk is ütött, ám Souwer volt eredményesebb. A záró gongszóig egyik fél sem tudott fölénybe kerülni, s a menet végén mindketten győztesként emelték magasba ökleiket.

A bírák sem tudtak dönteni, így következhetett az extra menet. Itt ismét Souwer jött egyes-kettes ütéskombinációkkal, Puramuk pedig továbbra is lábában bízott. Az összekapaszkodásokból Souwer jött ki jobban, mivel újított és egy-két horog kíséretében “vált el” Puramuk ölelésétől.

A bíróknak tetszhetett a meccs, hiszen másodszor is hosszabbításra küldték a harcosokat. Az utolsó, ötödik menetben Souwer gyorsabbnak tűnt és néhányszor kézzel betalált a thainál. Az összekapaszkodások után Souwer többször reklamált. A bírók talán jobban díjazták a holland elszántságát, amikor megosztott arányban, de Souwert hozták ki győztesnek.

A győztes mindent visz
Az eredményhirdetés után óriási indulatok szabadultak fel a holland bajnokban. “Szeretnék köszönetet mondani a csapatomnak, a családomnak és a szurkolóimnak!” – mondta könnyek között. “Sosem hittem, hogy ma meg tudom csinálni. Egyik meccs sem úgy alakult, ahogyan elterveztem. Ez egy különös éjszaka volt.”

“A végén ideges voltam Buakaw fogásaitól. Úgy gondolom, tartott az ütéseimtől. De jó az állóképességem és továbbra is nyomás alatt tartottam. “

A kérdésre: mire költi a nyereményt, Souwer gondolkodás nélkül rávágta: “Hét éves fiam van. A pénzt a családomra költöm.”

(Forrás: muaythaitv.com)