Nincs kétség! Bárdosi a magyar szumósztár!

2007. június 17. | szerző akadmin | Sumo

A birkózásból érkező fenegyerek a bombaerős mezőnyben is dacolt az északi szláv nyomással, és immár második Európa-bajnoki érmét nyerte szumóban.

A 13. felnőtt, 6. junior és 3. kadett SUMO Európa-bajnokság a pénteki napon a juniorok versengésével kezdődött. Az utánpótlás szövetségi kapitány, Tóth János 35 fős csapatot kísért a viadalra. A csoport legfiatalabbja a kadett korosztályos 13 éves Dénes Mercédesz, aki két évvel ezelőtt barátkozott meg a szumóval.

Tóth az előzetes esélylatolgatásnál elmondta: szerinte a most induló junior csapat több mint háromnegyede dobogó-esélyes, és 2-3 aranyérem is várható.

Szépen kezdték az Európa-bajnokságot a magyar kadett és junior szumósok és a folytatás is örömteli volt.
A nap első érmét, ráadásul rögtön a legfényesebbet, a kadett -60 kg-os kategóriában Farkas Éva szerezte meg. Az erőviszonyokat hűen mutatja az is, hogy a többi aranyérmet észt, lengyel és ukrán versenyzők nyakába akasztották.

Farkas Éva

A kadett fiúk is kőkeményen küzdöttek, hogy felvegyék a versenyt az északi szláv áramlattal – sikerrel: Varga Botond (- 60 kg) ezüstérmet, Hlavati Dániel (-80 kg), Szelp Dénes (-100 kg), Nemes Dávid és Varga László (mindketten +100 kg-os kategóriában) bronzérmet szerzett.

A krónikához hozzátartozik, hogy egyik bronzérmünk nem akármilyen körülmények közt született. A 100 kg-os kadett csoport elődöntője során Szelb Dénes mérkőzését meg kellett ismételni, mert – mint a nyert meccs után kiderült – nem azt az ellenfelet győzte le, akinek ki kellett volna állnia ellene. Az alig egy-két perc pihenés után újrajátszott küzdelmet a pihent ellenfél nyerte, így Dénes csak a harmadik helyért indulhatott.

A bronzmeccs sem telt izgalmak nélkül, ugyanis miután Dénes kétszer is kilökte ellenfelét a körből, a bírók tanácsot ültek, és utána hirdették ki győzelmét. Mindenesetre a bronzérem végül a helyére, Szelb Dénes nyakába került.

A kadett korú szumósaink végül egy arany-, egy ezüst-, és négy bronzéremmel zártak, ami nagyon szép teljesítmény a csapattól.

+ 100 kg 3. VARGA László 3.NEMES Dávid

Szelp esete is mutatja, hogy bizony nem kis feladat a szervezés és bíráskodás egy ilyen szintű rendezvényen. A budapesti SUMO Európa-bajnokságon 27 bíró ügyel a szabályok betartására. Összesen 11 ország delegált bírót, Magyarországot nyolcan képviselték. Az erős bírói felügyelet szükséges is, hiszen nem minden versenyző van tisztában teljes mértékben a szabályokkal.

“A versenyzők szabályismerete nem túl magafokú, ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a szumó mindegyikük életében második sport – általában a bírkózás mellett -, első sportágukban jobban ismerik a szabályokat. A magyar bírói csapat számára a bajnokság előtt egy egész napos felkészítést szerveztünk, amit kiegészített a teljes bírói testület kétórás ülése.”
– mondta el Szakály László, a Magyar Sumo Szakszövetség főbírája.

A szombati napon már a felnőtteké volt a főszerep az Európa-bajnokságon. A könnyűsúlyú női kategóriában rendezték az este első döntőjét. Az ukrán Boykovát legyőzve az orosz Vorobieva szerezte meg az aranyérmet. A bronzérmek Müllert (GER) és Ibragimovát (BUL) illették.

A bombaerős mezőnyben a magyar versenyzők számára nem igen termett érem, ám még hátra volt aduászunk. Bárdosi Sándortól szakemberek és szurkolók egyaránt aranyérmet vártak, és Sanyiban nem kellett csalódnunk.

Bárdosi Sándor a könnyűsúlyú kategóriában Georgiev Stiliyan legyőzésével megszerezte a 2005-ös utáni második szumó Európa-bajnoki címét.
A harmadik helyeket az orosz Dzarasuev és honfitársa, Kurinnoy szerezték meg.

A könnyűsúly immár kétszeres Európa-bajnoka így kommentálta nagy ellenfele, Georgiev elleni diadalát:
“Sztiliannal már régóta küzdünk egymással, mint szumósok, a pszichológia döntött ezen a meccsen. Ismerjük egymás stílusát és személyiségét, most én bírtam jobban koncentrálni”

A második nap végére az orosz csapat begyűjthette 28. érmét (7 arany, 6 ezüst, 15 bronz), így addig ők voltak a legeredményesebbek. Őket követték 20 éremmel (3, 10, 7) az ukránok, majd 14 (4, 2, 8) éremmel Lengyelország csapata következett.

A magyar csapat addig 8 érmet szerzett – három arany, egy ezüst- és négy bronzérem adhat okot a hazai büszkeségre.
Bulgária versenyzői hétszer állhattak a dobogóra, egyszer a legfelső fokára; két ezüsttel és négy bronzzal megelőzik a német csapatot, akik egy második és három harmadik helyezést szereztek.
Bár eddig összesen csupán négy éremmel lettek gazdagabbak, Grúzia csapatát nem lehet a futottak még kategóriába sorolni, ugyanis megszerzett egy bronzérmük mellett háromszor is a dobogó legfelső fokáról tekinthettek le a többiekre.
A kiemelkedően jó szurkolótáborral rendelkező észtek egy arannyal és egy bronzzal, a cseh versenyzők pedig egy bronzéremmel gazdagodtak.