Kiemelt hírek

Mórocz József és Makay Miklós világbajnok!!! Az összefogás diadala

2005. március 31. | szerző akadmin | Karate

Két arany- és három bronzéremmel jött haza a dán Viborgban megrendezett 11. Ashihara Karate Világbajnokságról a magyar válogatott. A budomagazin.hu a versenyről Sensei Mórocz Józsefet kérdezte, aki csapatvezetőként és versenyzőként is átélte az örömittas perceket.

– Kik alkották a magyar különítményt?

 

– Magyarországot két “branch” képviselte idén: a győri dojo és a budapesti Kamikaze dojo. A budapesti Kamikaze dojot két szakosztály versenyzői képviselték. A csapat egyik fele a Kamikaze dojoban edz, a másik pedig a dunaharaszti dojoban. A győri dojo két versenyzővel indult a versenyen: sensei Jezsó Attila (1 dan) és sempai Mosonyi József (1 kyu). Mindketten nehézsúlyban indultak, de sajnos a tisztes helytálláson kívül nem sikerült eredményt elérniük. Ők önállóan készültek – nem kapcsolódtak be a közös munkába.

 





A budapesti Kamikaze dojo indulói és a VB-n elért eredményei :

női – 63 kg Csurkáné Döcsakovszky Mária 1 dan
ffi – 60 kg Makay Miklós 1 kyu a kategória győztese / I. helyezett /
ffi – 60 kg Nyikos Tibor 4 kyu / III. helyezett /
ffi – 70 kg Márton Szabolcs 3 kyu / III. helyezett /
ffi – 75 kg Roszkopál Bence 4 kyu / III. helyezett /
ffi + 80 kg Mórocz József (csapatvezető) 1 dan a kategória győztese / I. helyezett /
A helyszínen a válogatott vezetőedzőjével, sensei Hartyányi Attilával felváltva jártunk a versenyzőkhöz, mivel többször előfordult, hogy két versenyző egyidőben küzdött más és más tatamin. Illetve velünk volt Jela Stanisavljevic, aki folyamatosan kezelte a versenyzők sérüléseit. Ezúton is köszönöm a csapat nevében mindkettőjük segítségét.


– Hogyan készültetek a VB-re?


– A felkészülés alatt rendszeresen közös edzéseket folytattunk, melyek vezetésére sikerült megnyerni Hartyányi Attilát, stílusunk hazai megalapítóját. Természetesen a közös edzéseken kívül mindenki folytatta a saját felkészülését. Speciális edzéseket kellett folytatnunk, mivel új versenyszabályokat vezettek be, és ez volt az első világverseny, amelyen az új szabályrendszer szerint mérettek meg a harcosok.

 






1. Makay Miklós
3. Nyikos Tibor
– Mi a lényege az új szabályrendszernek?

 

– Röviden: a rendszer full contact, viszont non contact pontrendszer szerinti a lebonyolítás – a különböző földreviteli technikák, jó ütemű kivégzéssel pontot érnek. Ezen kívül “aktívitással” is pontokat lehet gyűjteni. Természetesen az ippon megmaradt – a legszebben KO-val lehet győzni! Az új versenyszabályrendszer nagyon összetett és magas technikai felkészültséget igényel, viszont sokkal jellemzőbb a stílusunkra és jobban érvényesülnek benne az ún. sabaki technikák. Az új szabályrendszer elnevezése: World Contact Karate.

 


– Mit kell még tudni a verseny lebonyolításáról?

 

– Az idén bevezetett új küzdelmi rendszer eredménye a verseny lebonyolítási rendszere, egy un. “pull system”. Ennek rövid lényege, hogy sorsolással csoportokra bontják az egyes kategóriák versenyzőit. A csoportokban körmérkőzések után dől el, hogy ki, vagy kik jutnak tovább. Általános vélemény, hogy ez egy igazságosabb rendszer, mint az egyenes kiesés, mivel így még ha kikap rögtön valaki, mondjuk a későbbi bajnoktól, akkor is van esélye eredményt elérni, ha ezt követően össze tudja szedni magát. Eddig nálunk is egyenes kiesés volt. A küzdőidő 3 perc – álló órával -és 1 perc a hosszabbítás, ahol az első pont már dönt.

– Hogyan alakult a sorsolásunk?

 

– A sorsolást követően természetesen voltak könnyebbnek, illetve nehezebbnek látszó csoportok. A -70 kg-os súlycsoportban Márton Szabolcs egy csoportba került a korábbi többszörös győztes orosz versenyzővel, ill. -75 kg-os kategóriában Roszkopál Bencze csoportja is erősnek látszott. A többiek sorsolása jónak volt mondható . Én a nehézsúlyban a B csoportba kerültem ahol ukrán, belga, afgán, illetve a győri klubvezető, sensei Jezsó Attila voltak az ellenfeleim. Ekkor éreztem először, hogy Fortuna idén velem van.

 

– Tegyük tisztába: hogyan szerepeltek az egyes versenyzők?

 

– A verseny reggel 8.00 órakor kezdődött  Először a női kategóriában kezdődtek meg a párharcok. Sajnos a mi lányunk, Csurkáné Döcsakovszky Mária első alkalommal volt ekkora versenyen és teljes stresszben volt, amelyet nem tudtunk orvosolni. Tisztesen helytállt, de sajnos nem a képességeinek megfelelően teljesített. Ezt követően beindultak az események, és felváltva hívták küzdelembe a versenyzőinket. Többször egyszerre küzdöttek más-más tatamin.

 






3. Roszkopál Bence
70 kg-os
kategóriában Márton Szabolcs egy szép pontozásos győzelemmel kezdett egy román mester ellen, majd ismét pontozással győzött. Ezt követően sajnos az orosz Mourat Sabanchien – aki később a legtechnikásabb versenyző különdíjat is megkapta – megállította versenyzőnket Szabolcs pontozásos vereséget szenvedett. Ezt követően a visszamérkőzéseken beverekedte magát a legjobb négy közé az esti döntőkre!

 

-60 kg-os kategóriában két versenyzőnk külön csoportba került. Makay Miklósé volt a nehezebb. Orosz, román, dán versenyzőkkel küzdött a legjobb négyig. Nyikos Tibor, aki két hónap múlva lesz 18 éves, egy látszólag könnyebb csoportban küzdött, ahol nagyon szoros hosszabbítást követően egy ponttal kikapott a hazai pálya előnyét élvező versenyzőtől, Shihan Jens Bjerrekaer fiától. Végül a visszamérkőzéseket követően a két magyar fiú mérkőzése következett a döntőbe jutásért. Mindkét fiú tiszta szívből és erővel küzdött. Nem kímélték egymást, amit a közönség díjazott is. Végül Makay Miklós győzött hosszabbítás után és a döntőbe jutott ahol egy román fiú várt rá.
 
-75 kg-os kategóriában Roszkopál Bence nagyarányú pontozásos győzelemmel kezdett egy dán harcos ellen, aki egy évig a Honbuban készült a VB-re, s ennek megfelelően torony magas esélyesként kezelték. Ezt követően egy román fiú ellen is győzni tudott, viszont egy orosz fiútól kikapott, és ezen a mérkőzésen sajnos megsérült a bordája is. A következő visszamérkőzésén ismét győzedelmeskedni tudott sajgó bordával is, így bekerült a legjobb négy közé.

 

+80 kg-os kategóriában a csoportküzdelmek során az egész napom bemelegítéssel telt. Az első ellenfelem, egy ukrán fiú nem állt ki a küzdelemre – az okát máig nem tudjuk. Ezt követően egy belga ellenfelem volt, akit folyamatosan kimozogtam, és három alkalommal földre is vittem. Mivel gyorsan eldőlni látszott a küzdelem javamra, már csak arra figyeltem, hogy ne sérüljek meg, és időnként ütöttem rúgtam egyet lazán. Kimozogtam a mérkőzés hátralévő részét, s ügyeltem, hogy ne adjam ki magam, mivel tudtam, hogy mindenki figyel. Ezt követően még kétszer bemelegítettem – feleslegesen, mivel sensei Jezsó Attila feladta a küzdelmeket, és az afgán versenyző sem állt ki. A selejtezők végére már azon “poénkodtunk” egymás között, hogy szívesen végig melegítem a napot a döntőig. De a lényeg: bent voltam a négyközött.   

 






1. Sensei Mórocz József
– Mesélj a döntőkről!

 

– A döntők 18.00 órakor kezdődtek. Ekkor már csak egy tatamin folytatódtak a küzdelmek.

 

-70 kg-os kategóriában Márton Szabolcs egy orosz versenyzővel találta szembe magát, aki sajnos pontozással legyőzte őt.
-75 kg-os kategóriában Roszkopál Bencét is egy orosz versenyző állította meg. Bencze sajnos KO-vereséget szenvedett, a bordájára bekapott ütéseket nem bírta tovább elviselni.
-60 kg-os kategóriában este már csak a döntő maradt. Ebben Makay Miklós egy román ellenféllel küzdött és hosszabbítást követően győzni tudott bírói döntéssel. Ekkor szólalt meg a Magyar himnusz első alkalommal a világbajnokságok történetében!

 

– Beleborzongunk az élménybeszámolókba. A saját versenyed hogyan alakult tovább?

 

– A +80 kg-os kategóriában ismét bemelegítettem, de a holland nehézsúlyú fiú eljött ugyan a tatamiig, de ott feladta a küzdelmet. Sérültnek nem látszott, s az okát sem tudjuk. A másik ágon egy helyi dán versenyző jutott a döntőbe, aki szintén 1 évig készült Japánban, a Hombuban. Gyorsan nyerte a mérkőzéseit. Nagyon laza volt, több jodan KO-val is győzött a nap folyamán. Nálam magasabb és nagyobb darab volt. Egész nap riportokat adott TV-nek, újságoknak, és láttam, hogy nagyon el van szállva. Tudtuk, csak akkor győzhetek Dániában, ha nagyon egyértelműen megverem. Rendkívül dinamikusan kezdett, folyamatosan rúgásokkal tartott távol. Kb. fél percig nem bírtam közel menni, majd megdolgoztam kicsit a sípcsontját, de földre vinni nem tudtam, mivel a fél gi-je a kezemben maradt. A következő összecsapásnál nagyon megütöttem egy lábváltást követően bal felütéssel. Ekkor lent is maradt, s én kaptam két pontot. Ezt megismételtük mégegyszer, de a dán bíró – nem tudni miért – nem adott újabb pontot nekem, sőt! Legalább 15 másodpercig hagyta a földön, majd ezt követően állva pihenni. Ezt követően még megpróbált néhány jodant eladni, de már meg volt fogva. Kapott még néhány felütést, és nem állt fel többé, csak tátogott négykézláb. Később kiderült, hogy a bordája elrepedt vagy eltört – nem értettük pontosan. Nagy favorit volt, s a dánok nagyon nehezen emésztették meg a vereségét. Nagyon örültem, hogy ismét hallhatjuk a magyar himnuszt. Annál is inkább, mert addig folyton csak orosz és dán, vagy néha román himnuszt hallgattunk. Hála nekünk, ez a hegemónia megtört!

– Véleményed szerint minek köszönhető a nagyszerű szereplés?
 

– A siker kulcsa a felkészülésen kívül az összefogásban és a csapategységben keresendő. A versenyen illetve az azt megelőző felkészülésen végig a csapategységre törekedtem. Bár ez egy egyéni sportág, de a csapat hangulata, egysége nagyon fontos mentális tényező egy ilyen eseményen. Sensei Hartyányi Attilával folyamatosan próbáltuk a versenyezőket megfelelő lelki állapotba hozni a küzdelmekre.  

 




Az eddigi tíz VB-n elért magyar eredmények :

1997 sensei Hartyányi Attila +85 kg II. helyezett, Best Fighter külőndíj 2000 sempai Abuczky Csaba 65 kg III. helyezett
2002 sensei Mórocz József + 85 kg III. helyezett
– Látjuk az érmeket. De mekkora az általatok elért sikerek értéke?


– A siker mértéke könnyen megállapítható, ha a mostani két első, illetve a három harmadik helyezést összevetjük a korábbi világbajnokságokon elért eredményekkel (ld:keretes írásunk).

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.