Kiemelt hírek

Miyamoto Musashi és a család

2012. május 28. | szerző akadmin | Iaido

Meghívást kaptunk a Hyoho Niten Ichi Ryu Magyarország képviselőjétől, Dr. Sófi Gyula shibucho-tól egy „családi Budo” edzésre. Örömmel mentünk, hisz kíváncsivá tett, mi lehet az a „családi Budo”?

 

Akkor még nem tudtuk, hogy mit takar a Niten név, csak az impozáns I. kerületi dojo shomen-je keltett gyanút: itt a mindenkinek a fejében jól csengő nevű Miyamoto Musashi, a legendás szamuráj, két kardos vívását gyakorolhatják.
 
 
A Niten Ichi Ryu egy többszáz éves, Musashi által kifejlesztett harctérre szánt vívóstílus, amelyet minden más vívó-iskolától markánsan megkülönböztet, hogy egyszerre két szamuráj-kardot használnak! A gyakorlások során – a mester következetesen elhárítja az „edzés” szót – kizárólag fából készült gyakorló kardokkal vívnak.
 

Dr. Sófi Gyula schibucho
Kérdésünkre elmondta, hogy éles karddal, valamint egyéb fémből készült karddal azért nem vívnak, mert ennek a harcművészetnek az a lényege, hogy a tanulók az első percektől kezdve ellenféllel szemben vívnak, így tanulják meg a technikákon kívül a küzdelem stratégiai – hyoho – szemléletét is egy időben. Egy katana vágóerejét ismerve pedig nem tudnák az életszerű, nagy erejű, gyors vágásokat, védekezéseket megtanulni, gyakorolni, hiszen pontosan az életszerűség ellen hatna a baleset okozásától vagy elszenvedésétől való félelem. A szamurájok és gyermekeik, a maguk idejükben is ugyanilyen fából készült kardokkal csiszolták a technikájukat, és csak az igazi harcokban alkalmaztak éles katanát.
 
 
Musashi kétkardos vívóstílusának, a Niten Ichi Ryu-nak a magyarországi központi edzőterme, a „Honbu Dojo” Budapesten található, az I. kerület, Batthyány u. 38. alatt. A gyakorlásoknak különleges hangulatot ad a gyermekorvos, pszichiáter mester humánuma, gyermek szeretete. Világviszonylatban egyedülálló módszertanuk a családi edzés, amelyen a szülő-gyermek párok vívnak „élet-halál” harcot, a gyermek edzéseken használt polyphoam kardokkal. Tudományos igényű megfigyeléseik szerint a közös gyakorlás még jobban összeköti a családtagokat, a gyermek és a vele gyakorló szülő is pozitív élményhez jut a „közös öröm” percei során, fokozottan javul a gyermekek koncentrációs képessége, fegyelme, ami az edzéseken kívül otthon és az iskolában is megjelenik!
 
 
Két karddal vívni nem könnyű. Igénybe veszi a test erejét, és a koncentrációt is. A dojoban azért minden tanítvány adottságait felmérik a Funkcionális Mozgás-minta Szűréssel (FMS), a feltárt problémákat pedig SMR, kettlebell és Indian club gyakorlatokkal kezelik. Az edzők mindennapos ajándéka a tanítványok visszajelzése, hogyan szűnnek meg izületi fájdalmaik, milyen mértékben tér vissza a gyermekkorukban megszokott ruganyosságuk, életerejük és szellemi frissességük! Van olyan kisgyermek, aki oxigénhiányos állapotban jött világra, az ő beszédje megindulásában az edzéseken használt folyamatos forgómozgásoknak és keresztezett mozgásoknak is nagy jelentősége lehetett, hiszen hasonló mozgásmintákat használnak egyes mozgásterápiák során is.
 
Idén két alkalommal is nagyszabású szemináriumuk lesz itt, Budapesten. Az első május 26-án a dojoban kerül megrendezésre, a másik pedig – a stílust irányító japán nagymester megbecsülése jeleként – az európai szeminárium lesz augusztus 17-19. között a japán nagymester és három menkyo kaiden vezetésével. Mi ott leszünk!
 
Fotók: Gábriel Ágnes és Kútvölgyi Bea (XLSport, Média-X)
Cikk: Gábriel Ágnes (XLSport, Média-X)

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.