Kiemelt hírek

Lélegezz systema-tikusan!

2012. november 4. | szerző akadmin | Hibrid stílusok

A legtöbb küzdősporttól eltérően, az orosz “systema” a természetes és ösztönös légzőmozgásra épít. Abból indul ki, hogy az emberi test tudja, mit kell tennie, nekünk pedig csak hallgatnunk kell rá. Támadás, blokkolás, légzés, mindez természetes reflexeken és a fizika törvényein alapuló módon.

A SPETSNAZ instruktora Budapesten tart nemzetközi önvédelmi szemináriumot. Ryauzov Denis Jurjevich november 10-11-én az érdeklődő civileknek tart SYSTEMA kiképzést. Ismerkedjünk most az önvédelmi rendszer egyik fontos pillérével, a systema légzéssel! 
 

A "systema" alap-légzésgyakorlata az egyszerű, természetes légzés.
Ebből kiindulva a különböző légzésvariációk segítenek egyedi helyzetekben, különleges megterhelés esetén a testnek. Bármennyire is magas szintű mozgásanyag, a systema még mindig inkább hallgat a test természetes jelzéseire, mint hogy kényszerítené a testet a különleges helyzethez való alkalmazkodásra.


 
Természetes légzés
Mindig az orron át lélegezzünk be, és a szájon át lélegezzünk ki! Ez kihasználja az orrüreg  természetes szűrő képességét, miközben véd a mérgező anyagoktól és a széndioxidtól. Szívjuk be a levegőt mélyen a hasunkba, és a tüdőnkbe, mint egy kisbaba. A kilégzést olyan teljesen végezzük el, amennyire kényelmes. Belégzéskor csak annyi levegőt szívjunk be, amennyit a test akar.
Amint ezt a gyakorlatot végezzük, a testünk természetes módon egyre mélyebben, nyugodtabban vesz levegőt, akárcsak a születésnél.
Erőből légzés
Amikor különleges erőre van szükségünk egy megterhelő fizikai igénybevételnél, akkor alkalmazzuk a következő módszert:
Mindig, a fent leírt természetes légzéssel indítsunk! Lélegezzünk természetes módon a fizikai feladat első végrehajtásakor, hogy megtaláljuk a gyakorlat ritmusát! A következő ismétlésnél fújjuk ki erősen a levegőt, amikor a legtöbbet használunk fel belőle, majd a legkevésbé megerőltető pillanatban lélegezzünk be!
(Például, ha fekvőtámaszt csinálunk, fújjuk ki a levegőt; mikor kinyomjuk magunkat, lélegezzünk be, amikor leresztjük a testünk! E légzésmódszer használatánál az izmok belégzésnél a legnyugodtabbak, így a legtöbb oxigén felvételére képesek.)
 

 
A feladat folytatása során, amint egyre fáradunk, a légzés ritmusát fokozatosan gyorsítsuk!
Ily módon a testünkbe még több oxigén jut a vér által – akkor, amikor a legnagyobb szüksége van rá!
A fenti légzésmódszer gyakorlásával a testünk szükség esetén természetes módon, ösztönösen ezt a légzéstechnikát fogja alkalmazni.
Kontrolláltan visszatartott légzés
Ez már egy még fejlettebb technika, amelyet harci helyzetben alkalmazhatunk, amikor a légzést megzavarhatják külső körülmények – például harc a vízben. Az előző gyakorlatokhoz hasonlóan a kulcs a lehetőségekhez képest természetes és nyugodt légzés.  
Amikor a természetes légzésünk megszakad, a testünk ösztönösen pánikhelyzetbe kerül, ami a test még nagyobb oxigénigényéhez vezet.
Ez megnehezíti a levegővétel visszatartását, és lerövidíti a levegővételek közt fenntartható szünetet.
Itt is természetes légzéssel kezdünk. Egy szabadon választott pillanatban egyszerűen álljunk le a levegővétellel! Ez a légzésciklus bármelyik pontján lehet. Kis idő múltán újra kezdjük el a légzést!
Csak addig tartsuk vissza a levegőt, amíg nem kényelmetlen!
A gyakorlás során ez a pont egyre később jön el.  Mikor már elsajátítottuk a gyakorlatot, a levegővétel megszakadása nem okoz többé pánikot a test számára.
A testünk ekkor úgy reagál, mintha újra gyakorolnák a levegő visszatartást. Ekkor már hatékonyan tudjuk kezelni a kritikus levegővételi helyzeteket.

 
A systema légzés hét törvénye
1. Ösvény
Belégzés orron át, kilégzés szájon át!
2. Vezetés
Engedd, hogy a légzés vezesse a fizikai cselekvést!
3. Elegendő mennyiség
Annyi levegőt vegyél, amennyire a gyakorlat elvégzéséhez szükséged van! Se többet, se kevesebbet!
4. Folytonosság
Lélegezzünk folyamatosan, megszakítás, visszatartás nélkül! Nem számít mit csinálsz, hacsak nem épp a levegő-visszatartást gyakorlod!
5. Inga
Engedd, hogy minden légzésciklus befejeződjön és természetes módjon megismétlődjön – csakúgy, mint egy inga! Engedd szabadon és tapasztald ki, mekkora szünetekre van szükség az egyes légzésciklusok közt!
6. Függetlenség
Ne kössünk semmilyen tipikus cselekvést a légzésciklus egyes fázisaihoz!
Tudjunk ütni, vagy akár gurulni mikor belégzünk, vagy kilégzünk!
7. Fesztelenség
Tartsuk az izmainkat és a testünket teljes nyugalomban!

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.