Kiemelt hírek

Kontinensek háborúja a Hungarian Openen

2008. március 20. | szerző akadmin | Karate

Rekordszámú nevezés és igazi világklasszis névsor jellemzi a Magyar Kyokushin Karate Szervezet ez évi legnagyobb eseményét, a Hungarian Opent.

A nevezési lista alapján nyugodt szívvel kijelenthető: Shihan Furkó Kálmán és Shihan Karmazin György Európa egyik legerősebb nyílt, nemzetközi versenyévé tette a szolnoki full-contact karate “randevút”.

Mintegy 160 karatéka jelezte indulási szándékát férfi/női, pusztakezes, full-contact küzdelemben, illetve formagyakorlatban.
A 6 legerősebb karatenemzet közül (Oroszország, Japán, Litvánia, Magyarország, Bulgária, Kazahsztán), 4 ország, Litvánia, Oroszország, Kazahsztán, Magyarország, már biztos résztvevője az eseménynek.

Külön öröm számunkra, hogy a bivalyerős orosz fightereken kívül, a Hungarian Open történetében először, az ázsiai régió legmeghatározóbb kyokushin országa, Kazahsztán is elküldi legjobbjait Magyarországra.

A fentebb említett négy nemzeten kívül képviselteti magát még Csehország, Románia, Svédország, Horvátország, Szlovákia, Görögország, illetve Franciaország is.

Férfi 70 kg (könnyűsúly) – 32 nevezés

A nevezések számát tekintve a legerősebb súlycsoport a férfiak könnyűsúlyú kategóriája.

Magyar részről olyan nevek szerepelnek a listán, mint pl. az Európa-bajnok Rózsa “A gép” Gábor (Fight-Team), aztán Búzás “Pittbull” Gábor (Victory Martfű), aki volt már junior Európa-bajnok, horvát bajnok és Hungarian Open ezüstérmes is, ott lesz még ifj. Nemes József (Kemecse), aki egy EB-ezüstéremmel, magyar, ill. horvát bajnoki címmel is büszkélkedhet.

Rutinos versenyzőként indul csatába az egyik legtechnikásabb könnyűsúlyú versenyző, Pető Krisztián (Victory Martfű), akinek eredményei között IKO3 magyar bajnoki cím és egy EB ötödik hely is szerepel.

A kapuváriak újdonsült “éremhalmozója”, Magyar Zoltán idén már két nemzet bajnoki címét is begyűjtött (francia, dán).
Bízunk benne, hogy az igen nagy harci szellemmel küzdő Magyar egyre letisztultabb mozgást mutat majd az elkövetkezendő versenyeken.


Rózsa “A gép” Gábor

Elsőéves felnőttként több kiváló, fiatal karatéka vállalta már most a Hungarian Opennek nevezett megmérettetést.
Beszteri Attila (Jászberényi Yakuzák), Papp László (Victory Martfű), ill. Molnár Imre (Kapuvár), mindannyian igen jelentős eredményeket ( junior Eb. címek, magyar bajnoki helyezések) tudhatnak már maguk mögött.

Jól csengő külföldi nevekben, ebben az esztendőben sincs hiány a legkisebb férfi kategóriában.
Régi barátunk
Viktor “A légy” Karasyuk

(Oroszország), már hagyományos vendége a tiszaligeti csarnoknak. A 180cm (!!!) magas orosz veterán, igen impozáns eredményekkel rendelkezik. 1999-ben a legjobb nyolc között volt a tokiói vb-n, nyert abszolút orosz bajnokságot, volt ezüstérmes japán bajnokságon, a 2001-es budapesti világkupán, második helyezést szerzett, illetve ebben a pillanatban Ő birtokolja a Hungarian Open könnyűsúlyú bajnoki címét.

Aydyn Novruzov (Oroszország) szintén visszajáró vendég Szolnokra.
Novruzov a valódi orosz harcosok “mintapéldánya”.
A hihetetlenül szívós és erőállóképes versenyző nem egyszer nyert már nemzeti bajnoki címet. A 2005-ös oszakai világkupán, pedig egy igen nagy skalpot is begyűjtött, hiszen az azóta profi kick-bokszolóvá avanzsált japán bajnokot, Tsukamoto legjobb tanítványát, Daisuke Komiyamát, Ő búcsúztatta a további versengéstől.

A nevezők között van az az Andrius Miseckas (Litvánia), aki 2006-ban Budapesten Eb. ezüstérmet szerzett. Az igen kellemetlenül küzdő litván bajnok, az elmúlt esztendőben, egy masszív mezőnyben, svájci bajnokságot is nyert.

A románok technikás bajnoka, a horvát bajnoki ezüstérmes, Christian Boldut is jelezte indulási szándékát a szolnoki versenyen.
És ha mindez nem lett volna elég, itt vannak még azok a kazah versenyzők (Moiseev Dimitri, Chukorov Gaini, Vavilin Maxim), akik a tipikus “sötét ló” kategóriába tartozván, igen kellemetlen meglepetést okozhatnak az egész mezőny számára.


Férfi 80 kg (középsúly) – 30 nevezés

A férfiak középsúlyú mezőnyét, csak a “brutálisan erős” jelzővel lehet jellemezni.

Azt hiszem, ha csak a magyar indulókat tekintenénk, már akkor is világszintű versenyzőkkel találnánk szembe magunkat.

Itt van rögtön a szolnoki “local hero”, a vilniuszi EB bronzérmese, regnáló Hungarian Open bajnok, Magna Gergő (Banzai KKK). A világbajnoki szereplés után mindenki úgy gondolta, hogy nehézsúlyban folytatja pályafutását a szolnoki srác, de Gergő rácáfolva ezekre a hiedelmekre, több mint 10 kg fogyás után, középsúlyú ezüstéremmel tért haza az év eleji francia bajnokságról. Reméljük, hogy a kézsérüléséből lábadozó Furkó-tanítvány ismét bizonyítani tud szülővárosában.


Magna Gergő

Bak Sándor (Kapuvár), klubtársához, Magyar Zolihoz hasonlóan, szintén két bajnoki éremmel gazdagodva nyitotta az esztendőt. Sanyi az a versenyző, aki bárkit, bárhol és bármikor képes küzdőstílusával és brutális erő-állóképességével meglepni. Erre a legjobb példát, talán az elmúlt évi világbajnokságon szolgáltatta a kapuvári fiú, mikor is idő előtt küldte zuhanyzóba a japánok középsúlyú favoritját, Gaku Yasumotót.

A fiatal Szűcs Gergő (Victory Martfű) talán az egyik legtechnikásabb küzdő a magyar mezőnyben. A junior EB ezüstérmes fiú, már a felnőttek között is bizonyított. Volt már ezüst érmes knock-down magyar bajnokságon, illetve harmadik helyezést szerzett a múl évi szentesi Európa-Kupán. Reméljük, idén a szerencsével sem lesz gondja a martfűi karatekának.

Váczi Zoltán (Budai Harcművész SE) az évek előrehaladtával egyre kiforrottabb stílust mutat. A sokszoros magyar bajnoki érmes fiú számára ismét lehetőség adódik, hogy egy igen magas színvonalú mezőnyben bizonyítson.

Nagy visszatérő lehet a debreceni illetőségű Tokaji Norbert (Shogun SE), aki magas technikai fölénnyel nyerte a március 15-i abonyi, másodosztályú versenyt.
Külön érdekesség és öröm, hogy egy rutinos középsúlyú versenyző, a sokszoros magyar bajnoki érmes Polcsek Zoltán (Kamikaze Sopron), hosszú kihagyást követően szintén leadta nevezését ebbe a kategóriába. Nagy érdeklődéssel várjuk Pola Sensei szereplését.

Ha azt mondtuk, hogy a magyar mezőny világszintű, akkor külföldi versenyzőkre ez hatványozottan igaz lehet.
Leonov, Nesterenko, Maxim Petrov, Marius Ilas, Andzej Milevskij, Andrey Shestakov stb…, mind, mind olyan nevek, akik a világ közvetlen élmezőnyéhez tartoznak.
Na, de nézzük sorjában!

Sokaknak meglepő lehet, hogy a világ egyik legjobb 90 kilós versenyzőjének, Roman Nesterenkónak a nevét, a középsúlyúak között találja. Ugyanakkor az is igaz, hogy Nesterenko eredendően 80 kg-os versenyző volt. A fogyasztás és súlycsoportváltás oka, minden bizonnyal a jövő évi világkupával lehet összefüggésben, ahol az oroszok nagyobb esélyt látnak a győzelemre a középsúlyúak között, mint a +80kg-os kategóriában.


Roman Nesterenkónak  (balra)

Nesterenko eredményeit felsorolni nem egyszerű vállalkozás. Abszolút és súlycsoportos orosz bajnok, japán bajnoki bronz-, illetve ezüstérmes, vb. negyedik helyezett,Hungarian Open győztes stb, AKR orosz bajnoki harmadik stb…A világ egyik legtudatosabb küzdője, akit a rajongók, szervezetektől függetlenül, a legtechnikásabb küzdőnek választottak oroszországban.

Először verekszik Magyarországon az orosz középsúly nagy visszatérője, Maxim Petrov.
Petrov több éves kihagyás után, 2004-ben debütált újra orosz tatamin. Az újrakezdés olyan sikeres volt, hogy még abban az esztendőben orosz bajnok lett (WKO), majd 2005-ben megnyerte az AKR, szervezetektől független súlycsoportos bajnokságát is. A komoly erő-állóképességi bunyós hírében álló Petrov, az elmúlt év októberében +80 kg-ban is kipróbálta magát (súlycsoportos orosz bajnokság, WKO) és bajnoki címet szerzett.

A középsúly egyik legvirtuózabb tehetsége kétségtelenül a kazah származású, Aleksey Leonov. Az igen szemtelen stílusú karateka, ezüstérmes volt a 2005-ös oszakai világkupán, nyert svájci bajnokságot, majd az elmúlt évi világbajnokságon a legjobb 16 közé jutott (ott éppen a fentebb említett Nesterenko állította meg).

Örömmel vettük a hírt, hogy a románok briliáns technikájú Európa-bajnoka, Marius Ilas, ismét felveszi a harcot a világ legjobbjaival. A Hungarian Open, illetve a májusi kontinensviadal valószínűleg egyértelmű választ ad majd Marius számára abban a kérdésben, hogy sikeresen tud-e visszatérni a világ élmezőnyébe.

Említést érdemel még a litván Andzej Milevskij, aki sokszoros Eb. érmes, litván bajnok, illetve az orosz bajnoki ezüstérmes Andrey Shestakov is. Mindketten komoly erőt képviselnek és joggal tarthatnak igényt dobogós helyezésre.


Férfi 90 kg (nehézsúly) – 13 nevezés

A férfiak nehézsúlyú mezőnye idén sem a nevezések száma miatt erős (bár a két felső súlycsoport, a +80kg-os kategória kettéválasztásából született, és ha így nézzük, akkor az arány már nem is olyan rossz, hiszen a két kategóriába együtt 29-en neveztek).

Egyik részről a rutin, másik oldalról a vérbő, fiatal lendület jellemzi azt a két magyar versenyzőt, akik arra vállalkoztak, hogy megfékezzék az orosz utódállamok versenyzőit.

Balogh Zsolt (Victory Martfű), kétségtelenül a magyar Kyokushin legnagyobb ígérete ebben a pillanatban. A 20 esztendős junior Európa-bajnok srác, irgalmatlanul kemény évet tudhat maga mögött. Elsőéves felnőttként még soha senki nem viselt ekkora terhet a vállán, mint Ő. Egy évvel ez előtt, éppen 19 évesen, ezüstérmet szerzett élete első igazán nagy felnőtt versenyén, az akkori Hungarian Open-en, majd irány az Eb. felkészülés. Tisztes helytállás az Eb-n, amit rögtön a danvizsgára való felkészüléssel folytatott. Júliusban sikeres mestervizsga, melynek befejeztével elkezdődött a direkt felkészülés a tokiói vb-re. A vb eredményt már mindenki ismeri. A világ legjobb 16 versenyzője közt 19 évesen! Mindeközben költözés Pestre és tanulás, tanulás és még mindig tanulás. Csoda-e ezek tükrében, hogy nehezen indult az idei felkészülés?!



De Zsolti ebben a pillanatban már maximumon pörög és alig várja
az esztendő újabb kihívásait.

Az örökös bajnok Demeter “Döme” Zsolt “visszatérése”, maximum abban a tekintetben okozhatott meglepetést, hogy ez pont a Hungarian Open-en következik be. Aki figyelemmel kísérte a hatszoros magyar bajnok pályafutását az utóbbi 2-3 esztendőben, az pontosan tudja, hogy tulajdonképpen egy pillanatra sem hagyta fel a versenyzést. Indult utcai harcos bajnokságon, nyert Thai-box magyar bajnokságot, illetve komoly eredményeket szerzett Ashihara karate versenyeken. Bár az előzőleg felsorolt versenyrendszerek csak részben fedik a Kyokushin knock-down versenyszabályát, azért bízunk benne, hogy Dömének nem fog nehezére esni a visszaállás az eredeti “szakma” játékszabályaihoz. Sok sikert kívánunk neki!

A külföldi indulók közül, minden bizonnyal a litván Mindaugas Pavilionis számít az egyik legnagyobb esélyesnek. Pavilionis a hosszú, nyakigláb litvánok egyik tipikus képviselője. Az Eb. ezüstérmes srác, félelmetes lábtechnikával van megáldva. A világbajnokságon pillanatok alatt végzett a legtöbb ellenfelével, köztük a japán bajnok Naohiro Nomotóval is, akinek ipponja után szinte felrobbant a húszezres tokiói csarnok.

Dobogós helyre számíthat még az a Vladimir Artyushin (Kazahsztán) is, aki 18 éves kora ellenére sorra aratta a győzelmeket a világbajnokságon. Mozgásában igen harmónikusan egyesül a technika és az erő. A svájci bajnokságot is nyerő kazah -aki véleményünk szerint az egyik legnagyobb tehetség a WKO szervezetnél-, mindössze 81-82 kilós testsúlyával, bárkinek gondot okozhat.

Említést érdemel még a cseh Tomas Vik, aki Koppenhágában volt Eb. bronzérmes és igen erő-állóképes verekedő.
A végére hagytam a románok csupaszív versenyzőjét, Ferent Adriant, aki félelmet nem ismerő harcmodorával, már a legnagyobbaknak is okozott komoly meglepetéseket.

Férfi +90 kg (szupernehézsúly) – 16 nevezés

A legnehezebb férfiaknál komoly generáció váltás indult be ettől az esztendőtől. Kovács Sándor (Victory Martfű), illetve Balla János (Victory Martfű) először bizonyíthatnak Magyarország legrangosabb Kyokushin versenyén. Balla, az elmúlt esztendőben sikeresen koronázta meg junior pályafutását egy Eb. ezüstéremmel, míg Kovács első felnőtt nemzetközi versenyén, a horvát bajnokságon, szerzett úgy bronzot, hogy a selejtezők során idő előtt búcsúztatta a litvánok egyik nehézsúlyú reménységét, Ramunas Burneikist.

Mind a két fiúról elmondható, hogy rendkívül ambíciózusan tréningeznek és már most képesek felvenni a tempót a kategória legjobbjaival. Ez a verseny, mindezektől függetlenül mégiscsak tapasztalatszerzési lehetőség számukra elsősorban.

A Jászberényi Yakuzák kétszeres nehézsúlyú, Eb. bronzérmese Fülöp Roland, ezúttal szupernehézben próbálkozik majd az éremszerzéssel. Kíváncsian várjuk, hogy miként mozgatja majd, megnövekedett testtömegét a kazah, orosz és román versenyzők ellen. Sok sikert kívánunk neki!


Fülöp Roland

Az orosz csapattal érkezik az a Yevgeni Andrushko (orosz bajnoki ezüstérmes +80 kg), akit jelenleg a negyedik legjobb orosz versenyzőként tartanak számon. A 115 kilós Andrushko neve, elsősorban onnan lehet ismerős számunkra, hogy az elmúlt évi világbajnokságon a mi Balogh Zsoltunkkal vívott öldöklő csatát a legjobb 16 közé jutásért. Ott akkor Zsolti, emberfelettit produkálva, 7 perc után, 27 kilós súlykülönbséggel verte az orosz favoritot.

Régi barátunk, a Wallmen fivérek legfiatalabbika, Alex, ezúttal az igazán nehézfiúk között szeretne bizonyítani. Hogy mennyire nem elvetélt az elképzelése, azt mi sem bizonyítja jobban, minthogy a világbajnokságon, rendkívül jó lábmunkájának és remek kontra akcióinak következtében, sima ikszet verekedett a későbbi világbajnok, 115 kilós Takayuki Tsukagoshival.

A nevezők között van még az a Yevgeny Bozdochshuk (Kazahsztán), aki az elmúlt évi nyílt svájciverseny bajnoka volt.
Itt lesz még a horvátok favoritja, Tihomir Garasic, illetve tiszteletét teszi a svédek óriás bajnoka, Fredrik Olsson is.

Női 55 kg (könnyűsúly) – 12 nevezés

A női alsó kategóriában egyértelmű esélyesként indul a regnáló Európa-bajnok
Bartók “Satu” Júlia

(Fight-Team). Julcsit, technikai és taktikai érettsége és nem utolsósorban kiváló ütőereje emeli magasan a magyar mezőny fölé.

A fiatalok azonban itt is iszonyú erővel döngetik a kapukat. Az elsőéves Csőke Ildikó (Victory Martfű), Szabó Zsófia (Tekeres SE. Abasár), Szabó Tímea (Victory Martfű), mind, mind arra törekednek, hogy megtörjék Bartók egyeduralkodását. Hogy ez sikerül-e nekik, vagy esetleg a külföldiekkel kell majd nagy csatákat vívnia a Nyíregyházi lánynak, nos ez még a jövő homályába vész.
(Sajnálatos információ, hogy az igen technikás könnyűsúlyú küzdő Wágner Eszter, aki mellesleg katában is érdekelt volt, edzésen elszenvedett lábtörése következtében nem tud részt venni a versenyen.)

A litvánok az idei nemzeti bajnokságuk bronzérmesét, Marta Sokolenkót nevezték ebbe a kategóriába.
Itt lesz még többek között a román Simandan Laura, illetve két kazah versenyző, Albina Orekhova, Tereshenko Valentina is.

Női 65 kg (középsúly) – 14 nevező

A középsúly kétségtelenül a nők legerősebb kategóriája. Ez nem csak a nevezések magas számának köszönhető, hanem az igen erős rivalizálásnak is.

Egy tény azonban bizonyos: az Európa-bajnok Ábrahám “Jeday” Edit (Fight-Team), itt is magasan a legképzettebb és legrutinosabb fighter. Utoljára Gyöngyösön láthattuk a nagy nyilvánosság előtt sparringolni Jedayt. A tapasztaltak alapján bízvást állíthatjuk, hogy nagyon össze kell kapnia magát annak a leányzónak, aki meg akarja szorongatni Shihan Bencze, bajnok tanítványát.


Ábrahám “Jeday” Edit

A Hungarian Open győztes Mezősi Marina (Fight-Team) szintén remek formát mutatott a gyakorló küzdelmek során. Ha valaki (ahogy már volt is erre precedens), hát Ő képes lehet megállítani Ábrahámot.

Ebben a súlycsoportban is gőzerővel jönnek a fiatalok. A nevezők között találhatjuk többek között a junior Eb. bronzérmes Tóth Helgát (Nyírbátor), a junior Eb.második és horvát bajnoki ezüstérmes Körmendi Lídiát (Victory Martfű), illetve a szintén újonc Misovits Boglárkát (Jászberényi Yakuzák).

Nagy visszatérő lehet még, a sérüléséből felépült, Eb. bronzérmes Simon Orsolya, illetve feltétlen említést érdemel még a csupaszív küzdő Körmendy Krisztina (Budai Harcművész) és az IKO3 Eb. bronz birtokos versenyzője, Szabó Anikó (Victory Martfű) is.

A súlycsoportban három külföldi versenyző, névszerint Dan Anca Monica (Románia), Starchenko Anna (Kazahsztán), ill. Jana Mikulcova (Csehország), jelezte indulási szándékát. Közülük talán Starchenko Anna érdemel említést, hiszen a kazah bajnok lány Ázsiából kvalifikálta magát a múlt évi világbajnokságra.

Női +65 kg (nehézsúly) – 8 nevező

A világbajnok Szövetes Veronika ebben az esztendőben sajnos már “csak” a “Hungarian Open háziasszonya” szerepet tölti majd be a szolnoki karate találkozón. Nyomában igen nagy űr keletkezett a női nehézsúlyban, mely űrt, immáron véglegesen, a WAKO Thai-boxban már Európa- és világverő, Zatykó Zitának kell majd betöltenie.
Zita mellett két magyar, Kruliczky Adrienn (Stabilitás) és Bojtor Edit (Senshi) indul még csatába a trófeákért.

A magyar lányok mellett két igazi nőóriás is érkezik Szolnokra. Az egyikük a juniorból frissen feljött, 90 kg (!!!) testsúlyú Kristina Kojundzic (Horvátország), a másik pedig nem más, mint a vilniuszi Eb. bronzérmese, a 182 cm magas, görög, Brix Carolien.

Nagy ellenfél lehet még Anca Wallmen húga, Chirila Viviana (Románia) is, de az abszolút favoritnak a középsúlyból “felhízott” litván, Margarita Ciuplyte (Európa-bajnok 2006.) számít majd.

—————————————————————————-

Köszönet Ábrahám “Jeday” Editnek a segítségért!

Schmidt Péter

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.