Kiemelt hírek

Kick-box világbajnokság Portugáliában: Ez nem sétagalopp!

2007. november 30. | szerző akadmin |

A portugáliai Coimbrában elkezdődtek a kick-box világbajnokság selejtezői. Csütörtökön folyamatosan dolgozott a három pást és a három ring. Ez volt az első eset, hogy több full-contactos versenyző indult, mint semi-contactos. Már a selejtezőkben nagy összecsapásoknak voltunk szemtanúi. Gregor László helyszíni beszámolója következik.

A semi-contactosok aránylag simán vették az akadályokat, de Jároszkiewicz Krisztián, Wappel Tibor és Kecskés Tamás kiesett.
Különösen Krisztián kiesése borzolta a kedélyeket, mert igaz, hogy a norvég Morten Spissoy a súlycsoport legrutinosabbja és egyik legjobbja, de annyira hajszálon múlt a győzelme, hogy érzékelni sem lehetett.

A legutóbbi szegedi Világkupa képeiből

A semi-contactosok eddigi teljesítményét Király István szövetségi edző értékeli.

“Imre Tamás egy osztrák fiúval kezdett, a 2.-3. menetben magára talált és négy ponttal nyert. Mórádi Zsolt egy nehéz ellenfelet, az angol Andy Cleavest kapta. Többert vártunk az ellenféltől, Zsolt nagyon felkészült belőle. Meglepetés volt a könnyű, 11:1 arányú, technikai KO-gyözelem. Diligens Klaudia ugyanúgy újonc, mint Imre Tamás. Klaudia magabiztosan szerepelt egész évben, s ezt a formát mentette át a vb-re is.Taktikussága  és erőnléte is megmaradt. Kezdeti “kóstolgatás” után 7 pont előnnyel nyert. Kecskés Tamás fáradtnak tűnt, nem tudta felvenni azt a ritmust, amit a világbajnokságon kell. Sajnos vereség és így kiesés lett a vége. Jároszkievicz Krissztiánnak már a sorsolása is balszerencsésnek mondható, hiszen az összes esélyes egy ágra került. Vitatható ponttal, másodpercekkel a vége előtt kapott ki egy ponttal. Marton Klára nagyon magabiztosan, technikai K.O.-val nyert, ezt vártuk, hiszen Európa-bajnokként jött ide. Wappel Tibor nem tudta a semi-contactos stílust felvenni, mert azok a technikák, amiket használ nem semi-s technikák, így vereséget szenvedett. Az újonc Dancsecs Bojána a kezdeti megilletődés után biztosan nyerte első mérkőzését négy ponttal. Dancsó Zoltánt nem állította különösebb akadály elé ellenfele és technikai K.O.-val nyert. Majd az újonc Imre Tamás második mérkőzését is megnyerve jutott a nyolc közé. A dél-afrikai versenyző csapkodós stílusával meglepte Tamást, de a végén négy ponttal nyert. Hirsch Viktor zárta a sort,  olyan kazah versenyzőt győzött le, aki full-contactból rándulhatott át. Így Viktor részére a sérülés megúszása jelentett nagyobb feladatot. Pénteken minden súlycsoportot eljuttatnak a döntőkig.”

A full-contactosok előtt már nehezebb akadályok tornyosultak, s így a mérleg is felemásra sikeredett. Rácz Dénes rövid idő alatt ronggyá verte új-zélandi ellenfelét, csakúgy, mint Boros Attila az indiai riválist.
Brunner Tihamér egy kemény csatában győzött kis különbséggel olasz ellenfele ellen. Nagy Zsolt sajnos két menetet ajándékozott orosz ellenfelének, s így hiába hozta a harmadikat, az nem volt elegendő. Kiss Gábor sem boldogult a kazah riválisával.



A full-contact válogatott eddigi teljesítményét Katona Attila szövetségi edző értékelte.

“Kiss Gábor nagyon szoros mérkőzést küzdött a kazah Európa-bajnokkal. A maximumot nyújtotta, de hatalmas fizikális különbség volt köztük, s ez döntött, Gabi szinte lepattant róla. Látványos, sziporkázó mérkőzés volt. Nagy Zsolt példája annak, hogy az első két menetben hogyan nem szabad küzdeni, és a harmadik menetben viszont hogyan kell hajtani. Nem hitte el az első két menetben, hogy nyerhet, hogy győzni tud. Nagyon tisztelte a világbajnok oroszt. Mindent feltett a harmadik menetre, el is vitte, de összességében ez kevés volt. Szemők István szerintünk a találatok alapján jobb volt bolgár ellenfelénél, de olyan másodszándékú küzdő, aki pontjai többségét hátramenetből éri el, s ezt a bírók nem preferálják. Elsőéves felnőtt, aki még tapasztalatlan. Brunner Tihamér egy fél fejjel magasabb olasszal küzdött. Rendkívül szoros mérkőzésen nyert, azzal, hogy Tihamér talán erősebbeket ütött. Kellemes meglepetést jelentett, hiszen nem ez az igazi szabályrendszere. Boros Attila egy indiai ellenféllel csapott össze, akit a bíró fél perc után leléptetett. Bemelegítésnek jó volt. Rácz Dénes az új-zélandi ellenfelét fölényesen verte, s a kövekező rivális, a brazil sem tűnik verhetetlennek. Az újonc Győrffy Csaba  kifogta az ukrán Európa-bajnokot, s nem tudott vele mit kezdeni. Hornok Zsolt szerintem elvitte az első két menetet, aztán a harmadikat érthetetlenül elbukta, s vele a mérkőzés is bukott. Kár, mert a svájci verhető lett volna.”

Csütörtöki eredménylista

Semi-contact

FÉRFIAK
63 kg.-ban Hirsch Viktor legyőzte a kazah Maksim Gromikov, és a nyolcban van
69 kg.-ban Jaroszkievicz Krisztián vereséget szenvedett a norvég Morten Spissoy-tól.
79 kg.-ban Mórádi Zsolt technikai K.O.-győzelmet aratott az angol Andrew Cleeves ellen.
84 kg.-ban Dancsó Zoltán technikai K.O.-győzelmet aratott az új-zélandi Nicholas Feisst ellen.
94 kg.-ban Wappel Tibor vereség az angol Mark Brown ellen.
+94 kg.-ban Kecskés Tamás kikapott a szlovén Ranis Smajlovic-tól.

NŐK
55 kg.-ban Diligens Klaudia legyőzte az angol Kimberley Abdullat.
60 kg.-ban Marton Klára győzött a dél-afrikai Megan Brink ellen
65 kg.-ban Dancsecs Bojána pontozással verte a török Nazira Cobankayat.

Full-contactban

FÉRFIAK
57 kg.-ban Kiss Gábor kikapott a kazah Talgat Juszupov-tól.
63,5 kg.-ban Szemők István pontozásos vereséget szenvedett a bolgár Nikola Nikolov-tól.
67 kg.-ban Nagy Zsolt kikapott az orosz Vladimir Tarasov-tól.
71 kg.-ban Győrffy Csaba vereséget szenvedett az ukrán Dmitzo Jacskov ellen.
75 kg.-ban Hornok Zsolt kikapott a svájci Franco Caruso-tól.
81 kg.-ban Rácz Dénes döntő fölényel nyert az új-zélandi Nikolai Schwarczer ellen.
91 kg.-ban Boros Attila döntő fölénnyel nyert az indiai Umesh Bharat Taleaonkar ellen.
+91 kg.-ban Brunner Tihamér pontozással győzte le olasz Giacomo Paternit.






Dr. Leyrer Richárd
A Kick-box világbajnokságon 43 ország 609 versenyzője indul – több mint tíz ország harcosai nem kaptak vízumot. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy zömében olyan országokról van szó, amelyek feltehetően nem írnák át az erősorrendet.

A világbajnokságra időközben megérkezett Dr. Leyrer Richárd, a WAKO alelnöke, a Magyar Kick-box Szövetség elnöke is, aki megtekintette a csütörtök délutáni mérkőzéseket, s a WAKO esti kongresszusán is részt vett, de egy interjú is belefért feszített programjába.

– Milyen benyomásokat szerzett a magyar csapatról és a full-contact mezőnyről?

– Többet vártam a full-contact-tól s a magyar csapattól. Rácz Dénes mérkőzését láttam, az új-zélandi ellenfél egy százalékig sem tette próbára Dénest, s remélem, a következő körben a brazil sem fogja. A többi magyar mékőzését nem láttam ugyan, de azt tapasztalom, hogy egyre több fizikai munkát fektetnek be. A full-ból jó néhány versenyző átment a low-kick-be, ami ma már erősebb a full-contact-nál, a ring húzóágazata lett. Annak azért örülök, hogy most először a világbajnokságok történetében több a full-contactos induló, mint a semi-s. Generáció-váltást is tapasztalok, sok a fiatal tehetség.

– Néhány ország hiányzik a világbajnokságról vízumhiány miatt. Ki lehetne-e ezt a problémát valahogy küszöbölni?

– Hatalmas probléma ez minden sportágnak, de túlmutat a mi lehetőségeinken. Európa jónéhány nációnak vált célországává. A szegedi világbajnokságon garanciát kellett vállalnunk azokért a versenyzőkért, akik a különböző veszélyeztetett országokból jöttek. Schengen itt “dörömböl” az ajtónkon, s még nagyobb kihívást jelent majd. Együtt kell dolgoznunk a külügyminisztériumokkal, a nemzeti olimpiai bizottságokkal, sportirányítással a megoldásért.

– Milyen feladatok állnak a WAKO előtt?

– Elsősorban az olimpiai elismerés. Innen Bangkokba, az AGFIS következő kongresszusára utazom. Az AGFIS tervezi egy World Martial Arts Games harcművész világjátékok megszevezését. Ez, mint az olimpia, négy évenként kerülne megrendezésre, s erről történik most döntés Thaiföldön.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.