Kiemelt hírek

Kick-box: VB-k után értékeltek a kapitányok

2011. december 13. | szerző akadmin | Kick-box

Skopjében és Dublinban is kiválóan teljesítettek a magyar kickboxerek. A kiegyenlítődő erőviszonyok ellenére még mindig az elitbe tartozunk.

Idén ősszel két nagy nemzetközi tornát rendeztek a kick-box világszövetség, a WAKO égisze alatt. Október 26-29. között Macedónia főváros, Skopje fogadta a light-contact, kick-light és a K-1 mezőnyt. A magyar válogatott összesen 5 arany-, 2 ezüst- és 9 bronzéremmel jelezte: továbbra is meghatárózó erőt képvisel a sportágban.

Jó volt Skopjében magyarnak lenni!

A Macedóniában, Skopjében megrendezett Világbajnokság után a magyar kick-box szakvezetés már a tanulságokat leszűrve értékelte a mutatott teljesítményt. Hatvanegy ország 805 versenyzője között az éremtáblázaton a magyar válogatott az orosz és a lengyel nemzeti csapat mögött a harmadik helyen végzett úgy, hogy a light-contact éremtáblázatát megnyerte.

A ringesek közül K-1-eseink most is három érmet szereztek. Az ezüstérmes Habash Antoine fiatal kora ellenére a világbajnokság egyik felfedezettjének számított, csakúgy, mint light-contactban a 17 éves világbajnok Andó László.
A hatodik világbajnoki címét begyűjtő Dancsó Zoltán az egész világbajnokság legeredményesebb versenyzője volt. Koszogovits Mihály megszerezte első veterán világbajnoki címünket.


 

Dancsó Zoltán pihenője, útban a hatodik VB cím felé

Zrínyi Miklós mesteredző, szövetségi kapitány és light-contact szövetségi edző, és Rehák György K-1 és Low-kick szövetségi edző egyaránt elégedett lehet, hiszen nagyon jó munkát végeztek a rájuk bízott csapattal, s ez a két szakember, továbbá a felkészítő edzők munkáját is dicséri. 
 

Zrínyi Miklós így látta a világbajnokságot:
 
– Már az utánpótlás Európa-bajnokságon lehetett látni, hogy iszonyatosan nehéz lesz a felnőtt világbajnokság. Nagyon kiegyensúlyozott lett a mezőny és a mostani VB-n ez különösen szembeötlő volt. Rajtunk kívül két olyan nemzet volt, aki még kettő aranyérmet tudott szerezni, az összes többin egy-egy nemzet osztozott. A light-contact éremtáblázatát megnyertük, s az összetettben 61 ország közül harmadikok lettünk. Az első oroszok iszonyatosan erősek voltak a ringben, s a lengyelek lettek a másodikok a kick-light érmeiknek köszönhetően – az ő erőszakos és gyakran szabálytalan stílusuk jobban érvényesült.


A sorsolást látva pedig olyan érzésem volt, hogy a német szerkesztésű program a német versenyzőket tette a könnyebb ágra – mi például a 15 súlycsoportból tizenkettőben az oroszokkal kerültünk egy ágra. Ennek egy jó oldala adódott, hogy aki az oroszokon túl jutott, annak a folytatásban könnyebb dolga volt.

Nagyon kiegyenlítődött a mezőny, s nem igazán lehetett olyan versenyzőt találni akivel biztosra mehettünk. Az indulásunkat a szervezési és sorsolási hibák, "érdekességek" is befolyásolhattk volna, ám szerencsére versenyzőinket ez nem zökkentette ki. Az azonban nem véletlen, hogy az elsőt követő napokon már egyre jobban teljesítettek a versenyzőink, mert rá tudtak hangolódni, az eredeti formaidőzítésnek megfelelően. 

Kick-light-ban egy arany-, egy ezüst- és három bronzérmet szereztünk. Összegezve a történteket: megérte a versenyzőkkel foglalkozni, abszolút jó teljesítményt nyújtottak. Úgy lettünk az éremtáblázaton harmadikok, hogy húsz ország szerzett aranyérmet.. Ez is bizonyítja, hogy nagyon kiegyensúlyozott lett a mezőny. Azt hiszem, mindent megtettünk ezért a nagyszerű eredményért, nagyon sokat edzettünk.

Le a kalappal a gyerekek előtt! Saját költségen jöttek le és vettek részt az edzőtáborban, pihenőnapokon iskolába mentek és dolgozni… Az egész válogatottal meg lehetünk elégedve!



 
A ringes – K-1 és low-kick – csapat teljesítményét Rehák György szövetségi edző értékelte:
 
– Előzetesen – bár nem tippeltem -, három érmet reméltem, csakúgy, mint tavaly. Ez be is jött.
A csapatból kiemelkedett Habash Antoine, aki a döntőben is helytállt – sajnos pontjait nem látták, nem adták meg. Eredményes volt élete első felnőtt világbajnokságán, tizenkilenc évesen, jó előzményekkel, hiszen már a májusi szegedi Világkupán is győzött, egy WAKO világbajnok felett diadalmaskodva a döntőben. A másik eredményes fiatal Bodacz Patrik a K-1 57 kg-ban, akivel szintén már augusztustól készültünk a VB-re. Rendkívül felszabadult harcmodorával és néha játékos, technikás stílusával a következő évek nagy bajnoka lehet. 

A magyar low-kick mezőny a bajnokság miatt nehezen fejlődik, de azért megpróbáltam egy megfelelő válogatottat kialakítani. Részt vettek az edzőtáborban, majd felkészülési versenyen Mariborban. Most sajnos nem sikerült eredményesnek lenni. 

Ennek a gárdának a mentalítása, csapatszelleme remek volt, a táborban megfelelő munkát végeztek, s minden tagjában azt a tüzet látom, hogy legközelebb újra eljönnek, és ezt a felkészülést folytatják a világbajnokság után.


A világbajnokságon négy magyar bíró működött közre
, mondhatjuk: közmegelégedésre, hiszen mind a négyen a megkapták az „A” kategóriás minősítést. Galambos Péter a light-contact, Tóth Gábor a kick-light, Szabó Gábor a K-1 és Gregor László a low-kick szabályrendszerben tevékenykedett.
 
Galambos Péter, a magyar bírói bizottság elnöke, a magyar szövetség alelnöke, a legtapasztaltabb magyar versenybíró, aki az egyik light-contact küzdőtér felelős vezető bírója volt, értékelte a világbajnokságon tapasztalt bíráskodási gyakorlatot.
 
– Hozott-e a világbajnokság alapvető szabályváltozást?
 
– A bíráskodás gyakorlata és a leírt szabálykönyv nem mindig felelt meg egymásnak. Néha nem követték a változásokat, illetve olyan változtatások is voltak, amelyeket még nem látunk, hogyan, milyen formában kerülnek majd be a hivatalos Szabálykönyvbe.

– A bírói kar hogyan állta meg a helyét a világbajnokságon?

– Úgy érzem, hogy a világbajnokságon zömében azok az ítéletek születtek alapvetően, amelyek a mérkőzések valós képét tükrözték. Kisebb aránytalanságok, tévedések előfordultak, de a bírók zöme jól oldotta meg a feladatokat.

– Ebben a nemzetközi bírói karban hogyan állták meg a helyüket a magyarok?

– Szerintem jól megállták a helyüket és ez nem csak az én véleményem, a bírói munkát irányítók is így gondolták, ennek hangot is adtak. A magyar bírókat sokat foglalkoztatták, ami feltétlenül a bizalom és az elismerés jele, pozitívak voltak munkájukról a visszajelzések. A továbbiakban is számítanak a munkánkra, ami jóleső elismerés, de egyben nagy felelősség is, amelynek meg kell felelnünk

S ha mindehhez azt a sportdiplomáciai sikert is hozzáadjuk, hogy a WAKO tisztújító közgyűlésén Dr. Leyrer Richárdot, a Magyar Kick-box Szakszövetség elnökét választották ismét a WAKO alelnökének és az európai szövetség elnökének – gyakorlatilag a világszövetség második számú vezetőjének – akkor elmondhatjuk: jó volt magyarnak, magyar kick-bokszernek lenni Macedóniában!

A dublini sikertörténet
Sikeres világbajnokságot könyvelhetett el a Magyar Kick-box Szakszövetség november végén is. Dublinban a Semi-contact, Full-contact és Formagyakorlat Kick-box Világbajnokságon nagyon jól szerepelt a válogatott. Az összetett éremtáblázaton második lett Magyarország (Oroszország után), Semi-contactban első, megelőzve a nagy rivális olaszokat, full-contact-ban tizenhatodik lett a magyar válogatott. Hatszor hangzott fel a magyar Himnusz, hat világbajnoki címnek örülhettünk.
 
 
A full-contact szövetségi edző Katona Attila így értékelte a világbajnokságot:
 
– A kiutazás előtt az volt az elvárásom, hogy maximálisat hozzanak ki magukból a versenyzők. Ez a kérésem majdnem maradéktalanul teljesült, csupán két ember maradt el a várakozásaimtól – itt keressük az okokat. 

A versenyzőink mentálisan és fizikálisan erősek voltak. Sajnos többször születtek érthetetlen, igazságtalan döntések a pontozóbírók részéről, de ez egy örök probléma.. Fiatal versenyzőink nem voltak megilletődöttek, felvették a versenyt a rutinosabb ellenfelekkel. A két bronzérmet egy nagyon fiatal és nagy jövő előtt csapat érte el, s köszönet illeti a felkészítő edzők munkáját. Természetesen van még hová fejlődni, ám a mostani eredmények is bizonyítják, hogy nagyon erős válogatottat lehet tovább fejleszteni. 

– Szakmai szemmel nézve merre tart a világ full-contactban?
 

– Szorosak a mérkőzések, egyre technikásabbak, felkészültebbek, motiváltabbak a versenyzők. Minimális a rászámolás, a kiüté. Még az oroszok, ukránok, kazahok is csak pár ponttal tudnak nyerni. Míg korábban a kondíció és a keménység döntött, most egyre jobban előtérbe kerül – az állóképesség mellett – a technikai felkészültség, így kiélezettebbek a mérkőzések.

Király István, a semi-contact válogatott szövetségi edzője érthető módon elégedetten nyilatkozott az éremtáblázatot megnyert magyar válogatottról:
 

– Hogyan viselték el a versenyzők az esélyesség terhét?
 
– Előzetesen nem lehetett igazán esélyekről beszélni, hiszen 8-10 ország válogatottjai közül bármelyik esélyes lehetett a győzelemre. Mi is inkább az edzésmunkával foglalkoztunk. Mentálisan készültünk a VB-re, előttünk volt a csarnok, a hatalmas szurkolói tömeg, a hangzavar, a feszült várakozás, az is, hogy sokan minket akarnak letaszítani a trónról. Úgy látszik, ezt a lélektani felkészítést jól megtanulták a gyerekek.
 
– Mennyire váltak be az előzetes elképzelések, esélylatolgatások?
 
– Veres Richárdot például döntőbe vártam. A sorsolás miatt már az elődöntőben összekerült legnagyobb riválisával, az olasz Passaroval került össze. Ez korán jött, hiszen Ő a csúcsformáját mindig a döntőre időzíti. Túl korán kerültek össze, s hasonló a stílusuk is. Ricsire is készült. Ez tanulságos dolog a számunkra, s legközelebb a verseny elejére kell kihegyezni a csúcsformát, mert nekünk mindig 3 ponttal többet kell elérnünk. Hetedik éve vezetjük a semi-t, s érezhetően ez sokaknak nem tetszik. Kísértetiesen hasonlít ehhez a másik két bronzérem, amit Hanicz Nelly és az Imre Tamás szerzett. 



A csapat világbajnokit pedig nem nyerhettük meg. Ha visszanéztük a mérkőzéseket, számos pontot nem kaptunk meg, s 11:10-re kaptunk ki. A 6 arany már sokkolta a közvéleményt, de az aranyérmek általában önmagukért beszélnek.
 

– Talán a legnagyobb meglepetést Veres Alex győzelme jelentette.
 
 Hát ezt nem lehetett elvárni! Már az nagy örömöt jelentett, hogy az elődöntőbe jutott, majd óriási csatában a döntőbe. Ott vezetett az olasz, De Marco, akinek ez az utolsó világbajnoksága volt. Két menetig vezetett, s azt hitte, hogy győzött. A végén Alex fejen rúgta az olaszt, aki így már nem tudott egyenlíteni, s három ponttal győztünk. Aki látta ezt a döntőt, mindenki azt mondta, hogy csodálatosan tiszta pontokkal nyert Alex. Az olasz inkorrekten viselkedett, nem jött oda az eredményhirdetéshez. Nagyon sportszerűtlen volt. Legalább ilyen óriási sikert jelentett Kádas Adrienn aranyérme, aki hatalmasat fejlődött az utolsó évben. 



Aztán jöttek a nagy öregek, a Mórádi Zsolt, a Jároszkievicz Krisztián és a Gömbös László. Mórádi Zsolt nagyon fegyelmezetten győzte le a Világ egyik legjobb semi-contactos versenyzőjét, az ír McMenamy-t. Tudatosan készült, kettő kihagyása volt csak, megérdemelten nyert. Én nem vártam ekkora sikert, s ha nem veszik el tőlünk a csapat világbajnokságot, akkor az összetett éremtáblázaton Oroszországot is megelőztük volna. Minden idők legeredményesebb világbajnoki szereplését produkáltuk, és nagyon boldogok vagyunk!


Az egyéni döntők Dublinban tehát teljes magyar győzelemmel értek véget. A csapat világbajnoki küzdelemben ezüstérmet szerzett a csapat. A nagy rivális olaszok örülhettek, de ők már annyiszor maradtak alul a mieinkkel szemben, hogy ezzel csak egy szépségtapaszt szereztek. A válogatottunk által megszerezett hat aranyérem természetesen a magyar kick-box csapat végzett a semi-contact éremtáblázat élén – fölényesen, pont az olaszok előtt.

A két nagy idei válogatott torna után elmondhatjuk: bár a világ hatalmas erőket mozgósítva igyekszik utolérni a vezető kick-box nemzeteket – köztük minket -, de még – a szűkös erőforrások és szerény körülmények ellenére – őrizzük helyünk a világelitben. Versenyzőink és szakembereink óriási áldozatokat hozva, szinte összehasonlíthatatlanul rosszabb feltételekkel készülnek, mint riválisaink, mégis hihetetlenül eredményesek tudnak lenni. Kérdés, hogy meddig..
 

 
 

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.