Kiemelt hírek

KETTLEBELL, az új módszer: Itt az ideje, hogy úgy edzz, mint egy férfi!

2007. október 11. | szerző akadmin |

A Kettlebell nagyszerűsége egyszerűségében rejlik. Ez az egyik legjobb eszköz és – egy korszerű és tudományosan felépített – módszer az állóképesség és az erő növelésére.

A napokban kerül a boltokba Pavel Tsatsouline “Kezdd el a Kettlebellt!” című könyve magyar nyelven.
De mi is ez a régi-új testedzési módszer? Erről és a könvről mindent megtudtunk a kiadvány beharangozó sajtótájékoztatóján.



Lakatos Péter, a Kettlebell magyarországi főinstruktora  készséggel válaszolt kérdéseinkre.

– Miben más a Kettlebell, mint a mostanában divatos fitness programok?

– Nagyon fontos az RKC (Russian Kettlebell Challange) módszertanában, hogy a testépítést teljesen más irányból közelíti meg. Míg a modern testépítés izolációs gyakorlatokra helyezi a hangsúlyt, addig az RKC-ben a test egészét egyben dolgozzuk meg.

– Miért ajánlott az RKC harcművészek, küzdősportot űzők számára?






– Mivel egy fighter nem üt hátból, vagy bicepszből, hanem az egész testét beleadja a mozgásba, az RKC törzsre koncentráló gyakorlataival nagymértékben fejleszti a technikák hatékonyságát, erejét.
Mi szintén fontos ponrt: a Kettlebell nem izmot épít, hanem erőt. Szinte változatlan izomtömeg mellett mérhetően erősebbek lehetünk a program segítségével – ez pedig a súlycsoportokban versenyző, a súlyhatárokat nagy erőfeszítések árán betartó fighterek számára több, mint nagyszerű hír!

– Vannak referenciák a küzdősport világából?

– Azt hiszem sokak számára ismerős a következő néhány név: Fedor Emalianenko, Randy Couture, a Shamrock testvérek…
Az ökölvívásból Kostya Tszyu-t említhetnénk, de Lance Armstrong is tanúsíthatja: az RKC minden téren fokozza a teljesítményt.


Fedor Emalianenkónak, az MMA királynak is bevált


– Már a boltokban az első magyar Kettlebell-könyv. Mit kapunk, ha elolvassuk? Ebből megtanulható a módszer?

– Ahogyan egy harcművészeti stílust, úgy az RKC-t sem lehet könyvből megtanulni. A kiadvány segít az eszközhasználat mögötti filozófia megértésében. A könyvre tekinthetünk úgy, mint egyfajta segédanyagra, amely választ és útmutatást ad azoknak, akik szeretnék elkezdeni, mélyebben megismerni a programot. A rendszer komplexitása miatt azonban a kezdéshez szakmai felügyelet javasolt.








KETTLEBELL kérdések és válaszok

Miért hasznos a Kettlebell-edzés?

Egyszerű eszköz, de 500 gyilkos gyakorlat van mögötte. Habár eredetileg az RKC rendszerét – Russian Kettlebell Challenge – a Spetznaz egységeinek fejlesztették ki, ma már a keményvonalas ketrecharcosok is ezzel készülnek, mint például Fedor Emailienko. Az eszköz azonban nem egyenlő a mögötte lévő módszertannal. Az eszköz egyszerű. A módszer azonban szakértelmet igényel. Ez pedig az RKC rendszere, amit Pavel Tsatsouline fejleszett ki.

Miért jó ez nekem?

 A döntést Neked kell meghoznod. Érdekel-e az egészséged? Akarsz jobb kondicióba kerülni? Szeretnél fogyni, erősödni vagy éppen nagyobb, de hasznos izomzatot? Nélküled a dolog nem működik, senki nem fogja megmondani, mi legyen a célod! De ha meghoztad a döntést, indulhat az edzés!

Nincs rá időm!

Ezt a kifogast gyakran halljuk. Hát, nem irigylünk hogy nincs magadra 15 perced naponta. De ha ennyire elfoglalt vagy, akkor nem tudunk segiteni. Ha valahogy mégis találsz pár percet arra, ami igazán fontos – ez lennél Te – akkor itt az idő, fogd meg a súlyt és elég a sajnálkozásból. Inkább súllyal a kézben siránkozz…az sem férfias, de legalább érthető… :)

Nem vagyok elég motivált!

Az önismeret hasznos tulajdonság, és nem vagy egyedül ezzel. Gyere el a csoportos edzésre, és ha az sem motivál, hogy együtt szenvedhetsz a többiekkel – és persze próbálod lenyomni őket – akkor mi? De ehhez is a Te döntésed kell, ezt ne felejtsd el.

Egy csomó videó van fent a neten, ebből megtanulhatom?

Hát reméljük autót vezetni sem videóról tanultál… A Kettlebell csak egy darab vas, ha nincs mögötte egy rendszer. Az RKC módszertana teszi ezt az eszközt speciálissá. Érdemes képzett instruktorral átnézni a technikáidat, hogy ne lehessen sérülésed. Ha mindent jól csinálsz, az eredmény meglepő lesz! (Amennyiben gerinferdülésed vagy magas vérnyomásod – a lista hosszú – van, konzultálj minden esetben orvossal, de egy előzetes felülvizsgálat bármely edzés elkezdése előtt javasolt.)
Döntened kell, hogy elkezded. Meg kell határoznunk egy reális célt. És csak itt jön az edzésterv. Amit az is lehet, hogy módositani kell majd, hiszen a GPS-nél is van olyan, hogy újratervezés…

Szóval akkor ész nélkül kell lengetni a golyót, és erős leszek?

Nem, akkor sérült leszel, és aztán ne panaszkodj. Túl sokat, túl gyorsan, túl nagy súllyal. A garantált hármas kombináció a sérüléshez.

Nem fogok megsérülni?

Ha szabályosan, szakmai felügyelet alatt edzel, mindig a szabályosságra törekedve és ismered a saját határaid, nem. Olyannyira nem, hogy megdöbbentően sokan számolnak be arról, hogy korábbi problémáik javultak vagy elmúltak. Hát, váll, derék, térd problémák tűntek el, és ezt csak az tudja értékelni aki éveken át élt ilyen korlátozó sérülésekkel.

Nem akarok izmos lenni!

Ezt általában hölgyektől halljuk, mintha az izom valami szerencsétlen baleset eredménye lenne, ami azokkal történik, akik súlyt vesznek a kezükbe. Hát nem! Ez nem testépítő edzés. Nálunk elsődlegesen az a cél, hogy egészséges legyél, és ha mellesleg megerősödsz – és ez meg fog történni – , eltűnik egy kevés zsír és feljön egy kis izom, az ugye nem zavar?
 
Túl jól hangzik, hol a csapda?

Hát…meg fogsz izzadni. Lesz olyan is, hogy izomlázad lesz…Utálni fogod a golyót, az edződ és az egész világot. Bánni fogod, hogy ezt elolvastad. De ne felejtsd el, az RKC-edzés mindenkit jobb emberré tesz, ahogy Pavel mondja…

Koncentrációs-készség növelés?

Igen! Képzeld el, hogy egy 10 perces gyakorlatot végzel, ahol minden másodpercen koncentrálnod kell. A súlyra, a pozíciódra, az izomfeszülésre és a légzésedre. Vajon jobban tudsz-e majd koncentrálni az élet bármely területén arra, ami fontos?

Javuló koordinációs készségek?

Igen! A gyakorlatok jelentős része összetett, igy egyben a koordinációs készséget is fejleszti. Kreatív döntéshozás nyomás alatt? Igen! 180-as pulzus alatt a dobálós – és remélhetőleg elkapós is – gyakorlatoknál a másodperc töredéke alatt kell eldöntened, megfogod a súly vagy nem. Helyes döntést kell hoznod, amit senki nem tesz meg helyetted. Ahogy az életben sem.

Drága az eszköz kontra edzőterem 1 négyzetméteren!

Hidd el, ez az egyik legolcsóbb edzésfajta. Ha csak az eszközigényét nézed, ez a súly elpusztíthatatlan. Egy újrafestéssel még az unokádnak is jó ajándék lesz egyszer… Ha csak otthon akarsz vele edzeni, és egy egész testet átmozgató fitnesz terem tulajdonosa szeretnél lenni, íme a recept: egy Kettlebell, egy húzódzkodó az ajtókeretbe és esetleg egy húzódzkodó öv az, amire szükséged van. Gratulálunk, edzőterem tulajdonos lettél! Már csak edzened kell… :) De vajon elég motivált is vagy?

Honnan tudhatok meg az RKC rendszerről többet?
A napokban jelenik meg Pavel könyve, magyarul. Vagy látogass el ide: www.kettlebell.hu


Comments

comments

A hozzászólás letiltva.