Kiemelt hírek

Két magyar bronz a junior birkózó VB-n

2013. augusztus 21. | szerző akadmin | Birkózás

Dénes Mercédesz és Juhász Bence is felküzdötte magát a dobogóra Szófiában.
Bulgária fővárosa, Szófia nyerte el a 2013. évi junior-világbajnokság rendezési jogát. A rangos megmérettetést a kötöttfogásúakkal kezdődött meg kedden, a nők következtek csütörtökön és pénteken, majd a hétvégén a szabadfogású birkózók zárták a juniorok világversenyét. 

A Bulgáriában rendezett junior világbajnokság negyedik versenynapján a 48 kilósok között Dénes Mercédesz a nyolcaddöntőben moldovait, a negyeddöntőben pedig lengyelt győzött le. A döntőbe jutásért kikapott a román Vuctól, a bronzmérkőzésen azonban legyőzte mongol ellenfelét. Németh Zsanett Európa-bajnoki aranyérmes azeritől kapott ki, és a 11. helyen végzett.

A magyarok korábban ugyancsak egy bronzot nyertek a bulgáriai vb-n: a kötöttfogásúak 50 kilós kategóriájában Juhász Bence lett harmadik.Így eldőlt, hogy Dénes Mercédesz és Juhász Bence bronzérmével zárta küldöttségünk a szófiai junior-világbajnokságot. A szabadfogásúak közül senki nem jutott az első tízbe. Gyurits Gergelyt gyaníthatóan politikai ok zárta ki a vigaszág lehetőségéből. A záró nap iráni, török, orosz és grúz aranyat hozott.

Döntetlenre végzett a kötött- és a szabadfogás, utóbbiban a második versenynappal vált véglegessé, hogy 208 induló van, ugyanannyi, mint amennyi a kötöttfogásban volt. Noha régi frázisok alapján sokan vélik úgy, hogy a szabadfogás népszerűbb a világban, több évre visszamenően mindig a kötött mezőnye volt népesebb minden korosztály világbajnokságán. A hölgyek tisztes távolból követik a két férfiszakágat, Szófiában 151 induló alkotta a női mezőnyt.

Ami szabadfogású fiaink szereplését illeti, még az első nap szerény mérlegét sem sikerült produkálniuk. Nyert mérkőzés nélkül ért véget a délelőtti program. Kardos Róbert (55 kg) az amerikai Gilman-től, Gyurits Gergely (84 kg) az iráni Karimimacsianitól kapott ki 8-0-ra, Rajczi Gergő (120 kg) pedig az indiai Szurdzsettől 9-1-re. Bábszky Gergő (66 kg) viszont nagy küzdelemre késztette az örmény Aren Alekjant, aki végül 3-2 (3-1, 0-1)-re nyert.

Egyedül Gyurits iráni legyőzője jutott el az elődöntőig. A képlet világos: ha az iráni bejut a fináléba, a magyar a vigaszágon próbálkozhat, elsőként grúz vetélytárs ellen. És ha nyer, bronzmérkőzést vívhat.
Nem sok hiányzott ahhoz, hogy az 55 kilós amerikai is elődöntős legyen. A negyeddöntőben Thomas Gilman a bolgár Vangelovval találkozott, aki a második menet elején már 4-0-ra vezetett ellene. Az amerikai két energikus indítás révén egyenlített, és a 4-4 az ő győzelmét jelentette volna, lévén, hogy ő hajtotta végre az utolsó akciót.
De a bírók a második fogást egypontosra vették vissza, így a bolgár nyert 4-3-ra. Tán csak nem azért, mert Szófiában zajlik a junior-vébé?…

Bíztunk abban, hogy Gyurits eljut a vigaszágra, mert az iráni 84 kilós torony magas esélyese volt az elődöntőnek… Csakhogy fel sem ment a szőnyegre!

A hasonló esetekben – nyilván most is – sérülésre hivatkoztak az irániak, mert szankciókat vonna maga után, ha kiderülne az igazság, a politikai háttér. Az ellenfél ugyanis az izraeli Ofir Abraham Bernstein volt, és az irániak hosszú évek óta elkerülik, hogy izraeli versenyzővel birkózzanak. Megtörtént ez például már a Golden Grand Prix-sorozat bakui döntőjében is néhány éve, amikor az egyik iráni versenyző magabiztos vezetés birtokában – sérülésre hivatkozva – feladta a mérkőzését. A következő ellenfél izraeli lett volna.

Így tehát – akárcsak tavaly – magyar szabadfogású versenyző nem került az első hatba (Pattajában legjobb magyarként Gyurits a 10. helyet szerezte meg).

A magyar küldöttség a két éremmel nagyjából megfelelt az előzetes várakozásnak. Tavaly is két éremmel zártunk, igaz, Lám Bálinté arany volt.

A szerényebb remények okát Bacsa Ferenc, a szövetség utánpótlás-bizottságának elnöke így fogalmazta meg a júniusban vele készített interjúban:
„Az elmúlt években több edzőtábort ki kellett hagynunk forráshiány miatt, vagyis nem volt elég idő a központi foglalkozásokra. Pedig azok jelentős lökést, lendületet és motivációt adnak a fiataloknak. Csak hát a szövetség, folyamatos és súlyos likviditási gondokkal küzdve, képtelen volt finanszírozni az ideálisnak vélt felkészülést. Hadd tegyem hozzá: ez nemcsak a birkózás gondja volt, hanem mindegyik egyéni olimpiai sikersportágunk hasonló cipőben járt. De remélhetőleg mielőbb elindulnak a pénzek a kiemelt állami támogatásból, és akkor az utánpótlás is elvégezheti az ideális szakmai-felkészülési programot.

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.