Kiemelt hírek

Joó Abigél: mesteri ezüstérem

2013. május 26. | szerző akadmin | Judo

Először jutott döntőbe magyar judós a World Judo Masters történetében: Joó Abigél ezüstérmet szerzett Tyumenyben.

A Nemzetközi Judoszövetség a tenisz világbajnokság mintájára hozta létre a World Judo Masters versenyét, a kiírás szerint ezen a tornán – a rendező ország súlycsoportonkénti egy indulója mellett (vagy azzal együtt) – a világranglista legjobb tizenhat judósa léphet tatamira.

Joó Abigél (kékben) a brazil Aguiarral nézett farkasszemet a fináléban
A „mini világbajnokságra” Magyarországról két judós harcolta ki az indulás jogát, a világranglistán már harmadik helyen jegyzett Joó Abigél (78 kg, KSI SE) és a súlycsoportjában negyedik helyen álló Csernoviczki Éva (48, Ippon Judo Tatabánya) – utóbbi azonban nem indult Tyumenyben. Az újdonsült Európa-bajnok az utolsó edzések egyikén kisebb sérülést szenvedett, emiatt nem volt értelme az utazásnak – tudtuk meg Csernoviczki Csabától, a versenyző edzőjétől, édesapjától.A visszalépések miatt a tartalékok közül indulhatott volna a nehézsúlyúak között tizenkilencedik Bor Barna, az Atomerőmű SE óriása azonban jelenleg a tanulmányaira összpontosít. Ugyancsak tartalékként indulhatott a ranglistán huszonötödikként jegyzett Karakas Hedvig (57, Honvéd-Kipex), akinek nem volt szerencséje a sorsolásnál, a 2010-es junior-világbajnok japán Jamamoto Anzut kellett volna legyőznie a legjobb nyolc közé jutásért.

Nos, a hosszú kihagyás után visszatért magyar judós (aki Jamamotóhoz hasonlóan nyert junior-világbajnoki címet, még 2009-ben) nagy küzdelemre késztette a tavalyi Ázsia-bajnokot, de végül – aranypontos küzdelemben – egyetlen intéssel alul maradt, így Toncs Péter tanítványa számára véget ért a tyumenyi torna.

Karakas Hedvig (balról) nagy csatát vívott a japán Jamamotóval
Vasárnap Joó Abigél képviselte a színeinket Oroszországban. A kiemelésnek és a szerencsés sorsolásnak köszönhetően erőnyerőként, vagyis rögtön a legjobb nyolc között kezdhetett a KSI SE kétszeres Európa-bajnoka. Ott a japánok tavalyi Kano-kupa győztese, Szato Ruika várt rá. Róla nem voltak szép emlékeink, az idei párizsi Grand Slam-tornán ellene ért véget kurtán-furcsán az „intések meccse” – akkor a japán nyert.Azóta sokat fordult a világ, az intéseket tekintve most már Joó Abigél volt a jobb, ha nem is könnyen, de sikerült továbblépni a legjobb négy közé. Az elődöntőben a francia Lucie Louette következett. Itt is volt miért törleszteni, hiszen a 78 kilogramm friss Európa-bajnoka a budapesti kontinensbajnokság elődöntőjében éppen a mi lányunkat győzte le – hazai közönség előtt. Ráadásul Louette már korábban is kétszer borsot tört Joó Abigél orra alá. Ezúttal kétség sem férhetett a győztes személyéhez, Pánczél Gábor tanítványa készülhetett a döntőre.

A Joó Abigél-Lucie Louette elődöntő

A fináléban a brazilok klasszisa, Mayra Aguiar következett. Olimpiai bronzérmes, világbajnoki ezüst- és bronzérmes, junior-világbajnok, ráadásul még Joó Abigélnél is egy évvel fiatalabb, vagyis csupán huszonegy esztendős. A következő olimpia egyik legnagyobb esélyese lehet.A magyar mérleg egyelőre nem túl jó ellene, a 2010-es Hungária-kupán és a 2011-es világbajnokságon is Aguiar nyert Joó Abigél ellen, sajnos a sorozat Tyumenyben sem szakadt meg, egy kontratámadással a brazil judós szerzett vazari értékű előnyt, amit meg is tudott őrizni a meccs végéig.

A 78 kilogrammos finálé Tyumenyben

Az ezüstérem mellé jár négyezer dollár, no és 420 világranglistapont (ez több, mint ami az Európa-bajnoki címért jár), ami valószínűsíti, hogy Joó Abigél még előrébb lép a rangsorban, várhatóan a második helyen várhatja a következő versenyt. Az elsőn a brazil Aguiar áll majd – mindez azért lehet érdekes, mert az augusztusi riói világbajnokságon jó lenne őt minél tovább elkerülni…

A tyumenyi World Judo Masters 78 kilogrammos dobogósai:
Joó Abigél (balról), a brazil Aguiar, a francia Tcheumeo és a dél-koreai Dzsong
Az idei – sorozatban negyedik – World Judo Masters résztvevőinek száma egy híján kétszáz volt, negyvenegy ország tudott indulási jogot szerezni. A legeredményesebben a japán válogatott szerepelt, amely három arany-, két ezüst- és két bronzérmet gyűjtött. A sportág őshazájából érkezett csapat az éremtáblázat képzeletbeli dobogóján a remeklő mongolokat (2, 2, 1) és a brazilokat (1, 3, 2) előzte meg. A legsikeresebben Görögország és Koszovó teljesített: mindkét országnak egy-egy indulója volt, aki meg is nyerte súlycsoportjának küzdelmeit, Iliasz Iliadisz a 90, Majlina Kelmendi pedig az 52 kilogrammosok között lett aranyérmes.Forrás: Judoinfo