Kiemelt hírek

IBK kyokushin edzőtábor: már közel 300 karatéka jelezte részvételét

2005. július 1. | szerző akadmin | Karate

Idén is Csillebércen rendezik meg az IBK (International Budo Kai) Nemzetközi Kyokushin szervezet 2005. évi Európai edzőtáborát. A szervezet kiemelt eseményére az IBK vezetésén kívül számos külföldi résztvevő érkezik.







Az edzőtábor főszervezője:
Shihan Adámy István 7 dan,
a Magyar Kyokushin Karate Szövetség elnöke



– Miben lesz más ez az edzőtábor, mint az előző években volt?



– A tavalyi kyokushin edzőtáborunk volt az első, amely már nemzetközi esemény volt. Az első “európai”-nak kinevezett rendezvényünk nagyon jól sikerült, az IBK vezetése is elismerően értékelte, ezért nem volt meglepetés, hogy idén is ugyan úgy hazánkban, a megszokott csillebérci helyszínen rendezhetjük meg az éves tábort. Azonban idén még több külföldi résztvevő (kb. 80-90 fő) érkezik, köszönhetően jó hírünk terjedésének. Az oktató mesterek számában már 2004-ben is csúcsot döntöttünk – az IBK, de talán a kyokushin karate történetében is -, de idén ezt is túlszárnyaljuk.




– Minek köszönhető ez a komoly nemzetközi érdeklődés?

 

– Öt éve rendezünk ezen szervezet kötelékében táborokat. Évről- évre növekszik a résztvevők, érdeklődők száma. Idén közel 300 karatéka jelezte már részvételi szándékát, így a nemzetközi szövetségben is látják, milyen komoly munka folyik nálunk. Emellett a rendezvényt ideális feltételek mellett bonyolítjuk, s ami nem elhanyagolható: kiváló minőségű szolgáltatást (elhelyezés, étkezés, körülmények stb.) biztosítunk nagyon jó árak mellett. Ezért is maradt Csillebérc, mint helyszín, s nem is tervezik az Európai Tábor rendezését más országban, vagy városban.

 

– Milyen fontosabb eseményekre kerül sor az edzőtábor keretein belül?

 






Kaicho Bluming ismét eljön
– Kiváló alkalom ez az összejövetel az IBK vezetése számára, hogy megvitassa és elfogadja az új alapszabályt. Az elfogadást követően tartalommal töltjük meg, vagyis megválasztjuk a funkcionáriusokat. A tábor programjában egy meghívott szakember mutatja be különleges, sportolók számára kifejlesztett számítógépes sebesség- és gyorsulásmérő készülékét, amelyet ki is próbálunk majd. Meghívásomra Dr. Lenkei Gábor professzor előadást tart majd egészségügyi témában. Lehetőség lesz küzdősport felszerelések és emléktárgyak vásárlására is. Övvizsgákat tartunk a szerdai napon, amely során 30-40-50 emberes küzdelmeket is láthatunk. A lényeget, az edzéseket illetően pedig – a világhírű mesterek részvételén túl – izgalmas meglepetésekkel is szolgálunk.









Shihan Somogyi Zsolt 6. dan
A Shin Dójó vezetője





– Shihan, készülnek-e már a tábor megpróbáltatásaira?

– Igen, ugyan úgy, mint az előzőekre: kemény edzésekkel! Természetesen a danvizsgára készülők már kb. egy éve külön, saját felkészítő edzéseket is végeztek, de én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a 2. és 3. danra készülők munkáját elegendő hetente egyszer ellenőriznem – egy közös, szombati extra edzésen.

– Az előzetes információk alapján úgy tűnik, hogy az idei rendezvény, még a tavalyinál is színvonalasabb lesz..

– Igen. Azt gondolom az – azon túlmenően, hogy az előzetes jelentkezések alapján ismét számos külföldi karatéka erősíti a tanulók létszámát -, hogy az I.B.K Bord szinte teljes létszámban megtiszteli a tábort jelenlétével magáért beszél.

– Véleménye szerint minek köszönhető a komoly nemzetközi érdeklődés?

– Talán nem tünik szerénytelenségnek, ha azt mondom:
ennek csak egy oka lehet: mind a Kaichó, mint pedig a Shihanok elismerik a magyar kyokushin karate értékeit katában (nem szégyellnek tanulni tőlünk! ) és kihonban egyaránt. Szívesen adnak át nekünk mindent közismerten magas küzdő-technikáikból, mert látják az igényt és a tőlük szerzet ismeretanyag beépítését az itteni munkánkba.
Nem véletlen, hogy abszolut egyenrangú partnerként kezelnek mindannyiunkat, hiszen látják azt, hogy Shihan Adámy harmincegynehány éves munkájának milyen eredménye van a szervezetünkben.

– Mit vár az idei tábortól?

– Nem kevesebbet, mint ugyanazt a megszokott, jó baráti hangulatot az edzéseken kívül, és a hagyományosan elvárható, kemény edzésmunkát – amiért oda megyünk!
Nem különben tanítványaim tisztelet teljes, kemény, példamutató munkáját, valamint a Shin Dojohoz méltó, hagyományos Dan vizsga szereplést!

– Bizonyára Önnek is vannak emlékezetes tábor-élményei..

– 2. Danos vizsgám  40., utolsó küzdelmének egyetlen elevenen megmaradt emléke: miután Shihan Collins oktató küzdelmét igyekeztem kiheverni, Shihan Furkó állt be elém, mint végső ítélet végrehajtó. Minden erőmet összeszedve emeltem fel a kezemet, jelezvén, hogy készen állok, majd a Shihan lábsöpréseit követően, mikor felálltam a földről – feltételezem elég bódultan és bambán forogtam körbe – csupa fekete öves mester volt körülöttem! Akkor Nagy Sanyi bácsi hátulról megveregette a vállam és azt mondta: “Ott van!” Shihan Furkó irányába fordítva engem , mint egy bábut …………..

 








Kiss Attila Sensei 4. dan
a Bushido Sport Egyesület elnöke 
szintén részt vesz oktatóként a táborban


 – Sensei, mi az, amit csak egy ilyen nemzetközi táborban tanulhat meg a karatéka?

 






Mesterek bemutatója


– Mivel számos európai országból érkeznek instruktorok, az ő küzdő felfogásukat, harcművészeti kultúrájukat megismerve új elemekkel gyarapíthatjuk tudásunkat. Mindenkitől el lehet lesni valamit. Nagy tudású mesterek érkeznek többek között Hollandiából, Oroszországból, Németországból, Spanyolországból, s nem hogy nincs rivalizálás, de mindenki igyekszik tanulni a másiktól. Nagyon jó kapcsolatok alakulnak ki, baráti hangulatban telnek a napok.

 

– Mit jelent a résztvevőknek Kaicho Bluming jelenléte?

 

– Óriási élmény mind nekem, mind a tanítványaim számára, mikor a kyokushin karate első embere, Kaicho Bluming személyesen foglalkozik velünk. Szívesen emlékszem vissza a tavalyi táborra, amikor az a megtiszteltetés ért, hogy Kaicho rajtam mutatott be gyakorlatokat, technikákat. Testközelből érezhettem, milyen óriási tudás és erő birtokában van még 70 évesen(!) is. Óriási dolog ez a kyokushin karatésok életében, és plusz motivációt ad a tanuláshoz.

 

– A 2004-es táborhoz képest miben fejlődtek a magyar kyosok?

 






Kaicho Blumin 10 dan földharcban
– Egyre inkább ráhangolódunk a Kaicho által képviselt All-round fighting koncepcióra. A mester azt mondja: egy harcosnak mindenhez értenie kell, s ezért a pusztán ütésekből és rúgásokból álló repertoárt ki kell egészíteni földharc és judo elemekkel. Ezen az úton 2001-ben indultunk el, s mára erre a komplex küzdőrendszerre készítjük fel a tanítványokat.

 

– Véleménye szerint miért éppen Magyarország ad otthont az IBK – talán nevezhetjük így – csúcseseményének?

 

– Sósai Oyama halála óta tapasztalható a japán hegemónia gyengülése. A magyar harcosok mindig is nagyon erősek voltak, a hollandok és az oroszok mellett. Ám a magyar szövetség diplomáciai ereje és szakértelme is kellett ahhoz, hogy évről-évre ilyen magas szintű eseményeket rendezhessünk.
 

Még több információ az IBK Európai Nyári Edzőtáboráról…

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.