Kiemelt hírek

Fegyverek: a szamurájkard

2004. szeptember 20. | szerző akadmin |

Az egyik legnemesebb harci eszköz, a szamurájok évszázadok alatt tökéletesített kardja a harcos szoros részét képezi, sokak szerint annak lelke.






A harci fegyvereket bemutató sorozatunk legelső részében egy olyan eszközt mutatunk be, ami a fegyverek kasztrendszerében igen előkelő helyet foglal el. Japánban a Birodalmi Koronaékszerek egyike, a tükör és a szent ékszer mellett. Nyugaton pedig olyan filmek tették halhatatlanná, mint a Hegylakó, a Shogun vagy legutóbb Tom Cruise Utolsó Szamurája.

A szamurájkardok nem csupán a harc eszközei, de a japán harcosok lelkének tartják őket. Ha a harcos lelke a kardja, akkor a kard lelke pedig a pene. Ezek a kardok (persze nem a sorozatgyártott másolatok) máig olyan veszélyes eszköznek minősülnek, hogy Japánban “fegyvertartási engedély” szükséges a birtoklásukhoz.

A szamurájkardok két fő típusát különböztetik meg: a hosszú kardot (daito vagy katana) és a rövidebb pengéjűt (shoto -wakizashi). A kovácsok a penge elkészítése után kipolírozták, és letesztelték. Méghozzá holttesteken vagy bűnözők testein. Először a kisebb csontokat vágták el vele, majd a nagyobbakat, majd a teszt eredményeit feljegyezték a fegyverre. Ennek tudatában különösen érdekes az a mondás, miszerint az igazi szamuráj kezében a kard nem öl, hanem életet ad, nem pusztít, hanem rendet vág.






A szamuráj kardformák

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.