Kiemelt hírek

Egy magyar világsztár, aki már nem jönne vissza…

2010. november 11. | szerző akadmin | Kick-box

Minda Zsófia juniorként robbant be a kick-box világ élmezőnyébe. Nem volt olyan torna, ahonnan nem tért volna haza éremmel. Ma már munkája az edzéseihez igazodik – felettesei támogatják, így ideális körülmények közt készülhet az újabb nemzetközi kihívásokra. Csak sajnos már mindez norvég nemzeti színekben… Exkluzív interjú következik.


– Kezdjük a legelején! Hogyan ismerkedtél meg a küzdősporttal, a kick-box-szal?
– Az igazság az, hogy már nem is emlékszem, hogy ki ajánlotta anyunak, hogy nézzünk meg egy edzést, mindenesetre valahogy odakeveredtünk. Egy fa padon ültem, és néztem a többi gyereket, ahogy edzenek. Volt ott egy testesebb lány is, aki nagy termete ellenére igen ügyesen mozgott. "Ha neki megy, akkor nekem is fog"  – gondoltam magamban. Ezt az érzést gyorsan megosztottam anyukámmal is, aki ijedten nézett rám és figyelmeztetett, hogy "Zsófi, itt edzeni kell..!"Sosem voltam oda a karatés filmekért, így nálam az ok, hogy kick-boxozni kezdtem nem ez volt. Talán, hogy jó lett volna mozogni, sportolni valamit. Igen, azt hiszem, így indult, aztan elég hamar ez a sport jelentett mindent számomra.

– Milyen eredményeket értél el itthoni pályafutásod alatt?
– 1996-ban kezdtem versenyezni. Természetesen idő kell ahhoz, hogy bármi eredménye legyen az edzéseknek, de én türelmes voltam, és minden alkalommal, amikor egy küzdelemben alulmaradtam, nem elkeseredtem el, hanem erőt merítettem belőle. Igyekeztem tanulni a hibáimból, vagy mondhatni: hagytam magam tanítani. Miindebben segitségemre volt egy edző, akiről a mai napig úgy gondolom, arra született, hogy kick-box-ot oktasson. Az első országos bajnoki cím 1998-ban jött. Ekkor lehetőséget kaptam arra, hogy magyar bajnokként külföldre utazzam, és ott is szerencsét próbáljak. Ettől az évtől Magyarországon minden versenyen a dobogó tetején végeztem, és akkor azt gondoltam, ez külföldön sem lesz másképp. Tévedtem..


 
Épp Olaszországban voltunk egy világkupán, és gyerek versenyzőként néztem a felnőttek küzdelmeit. Teljesen lenyűgözött! Közben azon gondolkodtam, hogy, ha ez a kick-box, akkor az, amit mi Magyarországon annak hívunk, valójában nem is az. Évekkel voltunk lemaradva a nemzetközi mezőny színvonalától. A jelek szerint ezt nem csak én gondoltam igy, hanem az akkori edzőm is, hiszen a 2004-es kadett világbajnokságra egy olyan csapatot kovácsolt, amely az országok közötti éremlista élén zárt. Én ezen a carrarai világbajnokságon ezüstéremmel zártam a versenyt. És ez csak a kezdet volt. Ma a csepeli Király Team nemcsak Európában, hanem az egész világon a legeredményesebb klubcsapat.

– Milyen érzés volt ebbe a kivételes csapatba tartozni?

– Nagyon szerencsésnek érzem magam, hiszen egy olyan csapat tagja voltam Budapesten, azon belül is Csepelen, amely mára több felnőtt Európa- és világbajnok versenyzővel büszkélkedhet. Az akkori edzőm, Király István volt egyben a válogatott edzője is, így egész évben vele edzhettem, és esetemben az edző szerepe mindig is nagy hangsúlyt kapott.

– A következő években folyamatosan fejlődtél és szállítottad az eredményeket…

– 2005-ben a világbajnokságot Magyarországon, Szegeden rendezték. Én akkor elsőéves juniorként már elindulhattam felnőtt versenyeken is, és mindennél jobban vágytam arra, hogy a saját hazámban rendezett vilagbajnokságon a magyar válogatott tagjaként indulhassak. Ez sajnos nem jött össze, hiszen a súlycsoportomban a világ- és Európa-bajnok épp egy magyar lány volt, így ő indult helyettem. 2006-ra a lisszaboni Európa-bajnokságra a válogatottba verekedtem magam, majd november végére egy kimerítő egész éves versenyzés, edzőtábor és felkészülés után felálhattam a dobogó legtetejére. Ezt kovette 2007-ben Coimbrában a vébé, ahol szinten aranyéremmel zártam, majd 2008-ban a várnai Eb – szintén aranyéremmel. 2008. januárjában, két másik csepeli csapattársammal (Mórádi Zsolt, Jároszkievicz Krisztián) együtt meghívást kaptunk az Európa Válogatottba, ami Európa nyolc legjobb versenyzőjéből állt. Edzőnek pedig Király Istvánt, az akkori edzőmet kérték fel. 2009-ben személyes okok miatt, kissé kétségek közt, bár viszonylag jó fizikai felkészültséggel vágtam neki a világbajnokságnak Olaszországban. Hozzá kell tennem, engem lepett meg a legjobban, hogy a döntőig jutottam, és ha már ott voltam, minden áron nyerni szerettem volna. Ez sajnos nem így történt. Hosszabításban kikaptam, és így csak ezüstéremmel tértem haza. Az edzőm mégis úgy érezte, hasznomat veheti a csapatversenyen, így Kondár Anna, Veres Richárd, Jároszkievicz Krisztián, Mórádi Zsolt és Gombos László társaságában végül megszereztük a vb-csapatranyat.

A verhetetlen KirályTeam

– Mégis, a nagy siker után miért döntöttél a költözés mellett?

– A csapatdiadal ellenére az egyéni vereség igen megviselt, és úgy éreztem, változásra van szükségem. Nemcsak a sport, de az egész életembe is. Itt jött a képbe Norvégia. A családom egy része itt él, és a norvég csapatot is jól ismertem. Így idén januárban meghoztam a döntést, miszerint egy időre Oslóba költözöm. Akkor még nem tudtam, mennyi időre szól ez. Aztán a költözés után az oslói Fighter Klubban kezdtem edzeni, majd hamarosan munkát is kaptam, és végső soron beleszerettem Norvégiába. Meghoztam azt a döntést, miszerint itt akarom folytatni az életem.

– Odakint milyen eredményeket értél el?

– Idén áprilisban megnyertem a Norvég Nemzeti Bajnokságot, és az itteni szövetség fontolgatni kezdte, hogy hasznomat tudnák venni a válogatottban. Persze egy ilyen ügy, hogy egy magyar állampolgár norvég színekben versenyezzen az Európa- bajnokságon nem egy mindennapi eset, így hosszas levelezés és mindenféle ügyintézést követően megkaptuk az engedélyt, így két hét múlva Norvégiát képviselve indulhatok az EB-n, amit idén Athénban, Görögországban rendeznek.

– Anno itthon milyen körülmények között készültél, versenyeztél?

– Magyarországon élsportolónak lenni – néhány kiemelt sportág kivételével – meglehetősen nehéz. Sajnos a támogatás, főleg, ha nem olimpiai sportágról van szó, igen csekély. Így – ha lehet ilyet mondani – az én szponzorom a családom volt, akik mindig mellettem voltak, és mindenek felett, minden lehetséges módon támogatták sportolói ambícióimat. Ha végignézem kick-box karrieremet évről-évre, nem sok olyan nevesebb Európa- illetve Világkupát tudnék felhozni, ahol én nem voltam jelen. Ezt nagyrészt a családom támogatásának köszönhetem, ezért nagyon hálás voltam, és leszek is egész életemben nekik. 
Azt gondolom, hogy annak, hogy ma itt tarthatok három oka van. A szüleim, akik emberfeletti erővel támogatták minden efféle törekvésem; a csapatom és az edzőm, akikkel 14 éven keresztül együtt edzettem, akik idővel már nem is a csapatom, hanem a családom voltak; és persze azért kitartás is kell mindehhez, mert lássuk be, élsportolónak lenni Magyarországon, vagy bárhol a világon, nem egyszerű dolog. Sokszor érzi az ember, hogy fáradt és már elég volt, de mégis edzeni kell, mégis csinálni kell, megállás nélkül. Ennek ellenére, bevallom, a dobogó tetején állni olyan érzés, ami feledtet minden fáradtságot, és minden reggel a lábamra adja a futócipőt, esténként pedig a box-kesztyűt.

 

– Mit jelent a sport számodra?
Mit jelent számomra a kick-box? Ugyan annyira része az életemnek, mint az, hogy levegőt veszek. Nem vagyok biztos benne, hogy másképp meg tudnám fogalmazni. Bár néha elfáradok – ez általában november vége felé van -, és megfogadom, hogy elég volt, befejeztem, de aztán pihenek egy hónapot, és elfog az az érzés, hogy hiányzik valami, mintha egy testrészem nem lenne meg. Így aztán december végén újra edzeni kezdek, és önmagamra találok. Nem tudom meddig lehet ezt folytatni, és nem tudom abba lehet-e hagyni egyátalán….
– Hogyan néz ki egy átlagos napod? 
– Egy átlagos nap számomra reggel 5.30-kor kezdődik. Ekkor kelek fel, és az ágyam mellett már vár a futóruha, futócipő. Minden reggel 15 ”menetet” futok. Egy menet 2 perc, köztük egyperces pihenők, amiket aktív pihenessel töltök, azaz ilyenkor árnyékolás, technikázás, majd jöhet a következő 2 perc. Ezután egy félóras súlyzós edzés, majd zuhanyzás, reggeli és irány a munka. (Januártól újra tanulni kezdek, így ezt majd a suli váltja fel.) Munka után haza, kicsit pihenek, majd vállamra veszem az edzőtáskám és irány az esti edzés. Szombaton konditermi edzés, vasárnap pedig pihenés, várva az újabb hétfő reggeli futást. Mindezek mellett nagyon figyelek a helyes, rendszeres, háromórankénti táplálkozásra, és mivel pár hónapja diabeteszt állapítottak meg nálam, így ez még nagyobb hangsúlyt kap.

– Most hol, milyen körülmények közt élsz?

– A családom segítségével vettem egy lakást Oslóban, kissé a centrumon kívül, most itt élek. Nagyon szeretek itt lakni. Van itt egy nagy erdő, reggelente arra szoktam futni. Nyugodt és gyönyörű környék. Két percre van a legközelebbi sípálya, valamint a tenger is.

– Hogyan kezelnek ott most, mint versenyzőt?

– Itt még annyira nem ismernek, mint versenyzőt. Persze a kick-box-os berkeken belül ismerik a nevem, de itt a médiában főként az EB és a VB kap nagy figyelmet, ami az én esetemben még csak most jön majd.

– Tartod a hazai versenyzőtársaiddal, volt edzőiddel a kapcsolatot? Milyen, amikor nemzetközi versenyen összetalálkoztok?
Persze, nem mindenkivel tartom a kapcsolatot, hisz az élet elég messze sodort minket egymástól, de a legközelebbi sportbarátokkal természetesen igen. Nemzetközi versenyen látni őket, nagyon furcsa. Talán csak azért, mert, amikor látom őket küzdeni, ugyan az a szurkolási kényszer van bennem, ami akkor volt, mikor még Magyarországon éltem, de azt gondolom, hogy ebben semmi rossz és semmi meglepő nincs ennyi közösen eltöltött év után.
– Milyenek a mostani élet- és sportolói körülményeid? Miben változott meg az életed?  
Az itteni életemről csak pozitívan tudok nyilatkozni. A munkahelyemen nagyon támogatják, hogy sportolok, így minden edzésre, versenyre negatív visszhang nélkül engednek el, és a munkaidőm is az edzéseimhez igazodik. Ez merőben más, mint otthon volt, ahol sokszor munka és edzések között nem volt annyi időm sem, hogy hazaszaladjak enni, így sokszor szó szerint hullafáradtan kezdtem az edzéseket. A támogatás is más, bár nagyon szerettem a régi csapatom – valójában ha kérdezik, hogy melyik csapatban edzem, elsőre még mindig a Király Team jön a számra -, úgy érzem könnyebb itt sportolónak lenni.
– Hamarosan a kick-box is olimpiai sportág lesz. Éremesélyes leszel? Számítanak odakint erre tőled?
– Remélem tényleg így lesz és remélem lehetőségem is lesz indulni az ötkarikás játékokon, hisz egy sportoló életében az Olimpia, és az ott szerzett érem a legjelentősebb.

– Hazajönnél, ha pozitívan változnának itthon a dolgok? Nagymértékű változások kellenének ehhez?
Nem hiszem, hogy visszamennék Magyarországra, ha változna a sport támogatása. Szerettem otthon edzeni, bár a körülmények sokszor nagyon nehezek voltak, mégis jó érzéssel emlékszem vissza az ottani évekre. De a sport és a magánéletem is most már Norvégiához köt, és az itteni kihívások, tervek vonzanak.


Minda Zsófi (kék felsőben) így küzdött a 2008-as szegedi Világkupán

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.