Kiemelt hírek

Edzésundor? Unod? Kiborít? Hogyan lépjük át a lustaságot?

2005. január 10. | szerző akadmin |

A rossz hangulat az edzés ellensége. Hogyan motiválhatjuk magunkat, amikor nincs kedvünk edzeni? Itt van 10 tipp, ami segíthet megtartani a motivációt.

1. Hesegesd el a zavaró gondolatokat!

Gondolataid a mindennapi problémák körül forognak? Múltbeli dolgokon rágódsz? Emlékeztesd magad milyen értékes edzésidőt pocsékolsz el ha nem koncentrálsz. Tréning után rengeteg időd marad szorongásra. Mondd magadnak: “OK. Csak egy órám van edzeni, de azt teljes odafigyeléssel csinálom meg!”


















2. Figyelj tested állapotára!


Fáradt, merev, feszült, fásult vagy nyugtalan vagy? Talán túl keményen edzel, és egy kicsit vissza kellene venni… Vagy esetleg több figyelmet kellene szentelni a nyújtásnak és kevesebbet a TV-nek. Tested jeleket küld, amelyek figyelmeztetnek a túlhajszoltságra, az érzelmi ingadozásra, az elégtelen táplálkozásra, vagy a kipihentség hiányára.
Figyelj ezekre a jelekre, és változtass életstílusodon ezek függvényében, de mindig maradj aktív!

3. Képzeld el az eredményeid!

Képzeld el, hogyan fogod érezni magad, miután teljesítetted a napi edzéspenzumot. Mi lenne, ha izmaid tökéletesen nyújtott és kidolgozott állapotban lennének? Képzeld el, hogyan távozik testedből a stressz. Álmodj arról, hogy csúcsformában vagy és VB-döntőn vagy Wimbledonban játszol, esetleg az utolsó kilométert futod a maratonon. Netán elképzelheted magad a K-1 döntőn is!

4. Teremtsd le a lustaság kisördögét!


Gyakran mondod magadnak: “Nem vagyok valami jó formában”, “Olyan lassú vagyok”, “Ezt már próbáltam, és sosem sikerült”, “Túl öreg vagyok”. Beszélj vissza ezeknek a gonosz hangoknak. Mondd azt magadnak: “Meg tudom csinálni”, “Erős vagyok”, “Simán lenyomon ezt a gyakorlatot”. Ha meghallod a negatív hangokat,
mondj ellent nekik!

5. Vedd észre az örömöd!


Milyen elfoglaltságot választottál magadnak? Amit szeretsz csinálni, vagy szeretnél csinálni? Előfordul, hogy edzened kell olyankor is, amikor egyáltalán nincs hozzá kedved. De ha egyáltalán nem leled örömödet abban, amit csinálsz, jobb, ha keresel valamit, ami jobban illik egyéniségedhez. Ha élvezed a formagyakorlatok tanulását, vagy az önvédelmi gyakorlatokat, de mestered a kumitét vagy a zsákolást erőlteti, jobb, ha váltasz, vagy közlöd vele igényeidet. Az oktatók örülnek, ha megosztják velük tanítványaik a véleményüket, ha kapnak visszajelzéseket. Ez segíti őket abban, hogy fenn tudják tartani a motiváltságod.

6. Vizsgáld meg a kedvedet!


Kérdezd meg magadtól: “Mire van szükségem ahhoz, hogy azt érezzem, fejlődök? Világíts rá a tapasztalataid és elvárásaid közötti különbségre, majd – ha kell – változtass! Néha akár egy új formaruha vásárlása is új lökést adhat. Vegyél egy szakkönyvet, vagy valamit a felszerelésedhez, amire már rég vágytál!

7. Frissítsd fel megszokott edzésrended!


Próbálj ki újfajta edzésmódszereket vagy változtass a gyakorlatok sorrendjén, az edzésgyakoriságon! Próbáld ki, mennyivel több vagy nehezebb gyakorlatokat bírsz! Keményíts be! Többre vagy képes mint hinnéd…

8. Iktass be extra edzéseket!


Ha kihagytál egy edzést, pótold be úgy, hogy csinálsz egy 10 perces tréninget ebéd előtt és egy másikat nyújtással, technikázással vacsi előtt. Pótolhatod az elveszett edzésmunkát hétvégi szemináriumon való részvétellel, vagy extra edzés beiktatásával. A magánóra is jobban megéri, mint hinnéd, mivel új lökést adhat az edzésmunkádnak!

9. Erősítsd meg elhatározásaid!


Az aktivitás mértéke erősen befolyásolja fizikális állapotodat, energiaszintedet, megjelenésed és viselkedésed, illetve az egészségedet is. Emlékeztesd magad arra, amit célként kitűztél magadnak! Ha úgy döntöttél, hogy kihagyod a mai edzést, fogadd meg magadnak, hogy a következőn mindenképp ott leszel, bármi történjen. Hívd el egy barátod edzőpartnernek, így egymást biztatva nagyobb teljesítményre vagytok képesek.


















10. Erősítsd meg magadban az edzés fontosságát!


Szánj rá 20 percet, hogy leírd, miért edzel! Ezzel felismerheted és tudatosíthatod magadban miért nem érdemes föladnod. A siker titka az akaraterőben rejlik. Maradj elhatározásaid és céljaid iránt elkötelezett. Nem azért, mert ezt kell tenned, hanem, mert ezt akarod tenni. Ha feketeöves akarsz lenni, fogadd meg ezt magadnak és mesterednek is. Gyakran a másoknak tett fogadalom nagyobb motivációs erővel bír, mert nem akarod, hogy az illető gyengének tartson. Ha el akarod érni a célod, akkor el kell határoznod. Ha csak vágysz rá, az nem segít.

(Richard Hackworth, egy floridai harcművészeti akadémia tulajdonosa, a JungDoKwan Taekwon-do, a Hapkido és a Shimkido tanára.)

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.