Kiemelt hírek

Derek Ferguson: 'Nem filozofálok, hanem érzésből csinálom'

2004. december 30. | szerző akadmin | Kung-fu

Három harcművészeti stílus legmagasabb szintű mestere: Yang Tai Chi Chuan, Fatsan Wing Chun és hétcsillag imádkozó sáska. Hatvan éves, két gyermek apja, öt unokája van. Hamarosan nyugdíjba megy, így még többet akar a kung-fu-val foglalkozni.

– Mester, mióta foglalkozik harcművészetekkel?

– A hatvanas évek elején kezdtem a nem tradicionális stílusokkal, majd a Chen Mang Chin Tai chi-val kezdtem a hagyományos stílusokat. Első mesterem, sifum Dany Conor volt, aki megalapította az angol harcművészeti uniót, de azóta már nem gyakorlom ezt a rendszert. Most a Yang Tai chi-val foglalkozom, ahol egy egyszerűbb, rövidebb formát tanítunk. Dany Conor tanított meg az imádkozó sáska stílusra is, majd tőle kezdtem tanulni a Wing Chun alapjait is.






Mester és tanítvány
– Van kedvenc rendszere?

– Ez nagyon nehéz kérdés, mert mindegyiknek meg van a sajátos íze. Arra is nehéz lenne válaszolni, hogy a mai ebédből a hús, a saláta vagy a krumpli ízlett-e jobban. Mind a három nagyon finom volt. Az jó, ha valaki kíváncsi, és több stílust kipróbál. Ha nem kóstolsz meg sokféle ételt, honnan tudod, neked melyik ízlik!?

– De akkor miért maradt ennél a három stílusnál?

– Azért csinálom ezeket a stílusokat, mert bízom azokban a mesterekben, akiktől tanulom; az egyéniségemhez pedig nagyon jól megy mind a három.

– Viszont Ön is rengeteget tanít. Hol vannak iskolái?

– Dél-Afrikában, az USA-ban, Franciaországban, Írországban, Jersey-szigeten és Magyarországon.

– Ezek szerint sokfelé megfordul, de hová szeret a legjobban utazni?

– Minden országnak meg van a maga varázsa és szépsége. Bármerre járok, jól érzem magam.

– Van-e kedvence a tanítványai között?

– Nincs. Úgy gondolom, minden tanítványom, oktatóm speciális tudással bír, így mindegyiket egyformán szeretem.

– Kérem, meséljen a fatsani Wing Chunról!

– Yip Man nagymester mielőtt Hong Kongba telepedett le, Fantsanban élt. Csak és kizárólag öt tanítványa volt, akiknek átadta a teljes tudását. Közülük már csak ketten élnek; mindketten Fatsanban. Egyikük Lun Gai, az én nagymesterem, 76 éves, és én vagyok az egyetlen tanítványa, illetve azok a tanítványaim, akiket évente egyszer egy hónapra magammal viszek hozzá.

– Sokféle Wing Chun szervezet van. Ön szerint a technikákban is van különbség?

– Szerintem nagy eltérések nincsenek. Vannak stílusvezető mesterek, akik más-más dolgokat részesítenek előnyben, egyes technikákat kihangsúlyoznak. Azt mondom, ez csak egy stílus, a technikai részletek ugyanazok.

– Sokan suttogják: vannak titkos tanítások is…

– Tizenhárom Wing Chun stílus van Fatsanban, én azonban semmilyen titkos technikáról nem tudok. Pár évvel ezelőtt megkérdeztem a mesteremet: “Mindent megtanítottál nekem?” “Igen, mindent. Te birtokában vagy az egész stílusnak, de az rajtad áll, hogy hogyan adod tovább” – felelte. A személyen múlik, hogyan alakul tovább, és tőled függ a stílus milyensége is. Ha valamelyik másik Wing Chun rendszernek vannak titkos részei, azokat én nem tudom, mert azok titkosak…

– Van valami, amit szeretett volna megtanulni, és eddig nem sikerült?






Gyakorlat
– Én egy kíváncsi harcművész vagyok, sok stílusba belekóstoltam, de elégedett vagyok ezzel a hárommal. Tanulmányozom az orvosi chikung-ot is, ebben szeretnék még fejlődni.

– Mi az amit fontosnak tart, mi a személyes filozófiája?

– Sokan kérdezik tőlem, miért töltök ennyi időt gyakorlással, tanítással. Mindig szeretnék erre konkrét és kielégítő választ adni, de nem tudok. Egyszerűen szeretem. Aki edz, előbb-utóbb megérti, hogy nem filozofálok, hanem érzésből csinálom.

– Mik a tervei a jövőben?

– Öt év múlva nyugdíjba megyek, de az is lehet, hogy egy kicsit előbb. Ez mindenre vonatkozik, csak a kung-fu-ra nem. Azzal még többet szeretnék foglalkozni.

– Sokan megkeresik, hogy tanítsa őket. Ön szerint mivel fogja meg az embereket?

– Nagyon sok múlik a körülményeken. Mondjuk, ha nem kezdtem volna a hét csillag sáskával foglalkozni, nem ismerem meg Tix Richard mestert, és rajta keresztül Budai mestert, aki most itt Magyarországon a vezető tanítványom. Sok ember mondja, hogy hozzám kell jönni tanulni, de nekem sosem volt a tervem, hogy sok tanítványom legyen. Ez egyszerűen csak így történt.

– No, és mi a véleménye a magyar tanítványokról?

– Sifu Budai István egy nagyon megbízható és becsületes ember és jó mester. Nagyon jól esett, hogy meghívtak Magyarországra, és itt lehettem a terem megnyitó ünnepségen. Külön öröm volt, hogy sok mester eljött.






És jön és jön!!!! 

A William Cheung (Cheung Cheuk -Hing) professzorral és nagymesterrel készült interjúnk hamarosan olvasható lesz oldalunkon!

Bruce Lee jóbarátja és edzője, akinek több mint 30 országban van iskolája, hazánkban járt.
Kövesse figyelemmel honlapunkat minden nap!

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.