Birkózás: Meny és pokol Londonban

2012. augusztus 6. | szerző akadmin | Birkózás

A kötöttfogású birkózók tornáján Módos Péter bronzérmet nyert, Bácsi Péternek viszont sérülés miatt fel kellett adnia a szereplést.

A londoni ExCeL-csarnokban zajlottak a birkózók olimpiai küzdelmei, amelyeken egy magyar fiú szállította vasárnap az első érmünket. A kötöttfogásúak 55 kg-os súlycsoportjában induló 24 éves Módos Péter csupán a kategória abszolut favoritjának számító iráni Szorjantól szenvedett vereséget.

A 2011-ben világbajnoki ötödik, korábban kétszeres EB bronzérmes szigetvári birkózó a 20 esztendős üzbég Elmurat Tasmuradovval találkozott az első körben, aki az idén indult először felnőtt versenyen, és az Ázsia-bajnokságon rögtön ezüstérmet szerzett.

Az első menet első fele a tapogatózás jegyében telt el. Az izgalmak akkor kezdődtek, amikor Módost leküldték parter helyzetbe – a magyar versenyző ugyanis kibújt az üzbég szorításából, ellenfele mögé tudott kerülni, aminek köszönhetően meg is nyerte az első menetet.

Fotók: MTI

A második menetet ismét a térdelő helyzet döntötte el, és ismét Módos javára, aki egy pörgetéssel nemcsak a második felvonást, hanem ezzel együtt a mérkőzést is megnyerte, ezzel a legjobb nyolc közé jutott.
Módos már több mint négy éve készült erre a győzelemre, illetve az első olimpiai meccsére, ugyanis 2008-ban Pekingben is kvótát szerzett, de sérülés miatt le kellett mondani a szereplést.

Módos következő ellenfele a súlycsoport többszörös világbajnoka, az iráni Hamid Mohammad Szorjan volt, aki – ezúttal még – túl nagy falatnak bizonyult a fiatal magyar birkózó számára. Szorjan egy mögé kerülés, illetve egy rossz challenge (visszanézette az esetet Struhács György szakágvezető, de nem neki adtak igazat) után az első menetet 2:0-ra elveszítette.

A második menetben az iráni kitolta a szőnyegről Módost, ezzel ebben a felvonásban is előnybe került és győzött is. A magyar birkózó szereplése szerencsére nem ért véget, hiszen Szorjan eljutott a döntőig.

A vigaszágon elsőként a kirgiz Arszen Eralijev került Módos útjába. Az első másfél perc akció nélkül telt el, ezután Módos ment le parter helyzetbe, ahonnan szinte azonnal felállt, a jó védekezésért járó egy ponttal pedig az övé lett az első menet.

A folytatásban a kirgiz egyszer jó helyzetbe került álló helyzetben, de Módos ezúttal is jól védekezett, majd miután ellenfele lement parterbe, gyönyörűen megpörgette, és 2:0-ra megnyerte a második menetet, egy lépésre került tehát a bronzéremtől.

A bronzmérkőzésen az a 30 éves Nyblom várt a magyar fiúra, akit szintén az iráni Hamid Szorjan győzött le az elődöntőbe. Aktívan kezdett a 160 centiméter magas dán, de másfél perc alatt nem tudott mit kezdeni Péterrel. Ezután lement parter helyzetbe, és bár a megpörgetést elkerülte, Módos meg tudta emelni, ezzel megnyerte az első menetet.

A második menetben az első perc akció nélkül telt le, ezután a dán válldobással próbálkozott, de nem járt sikerrel, Módos ügyesen mögé került. Másfél perc után a magyar ment le parter helyzetbe, és mivel kétszer is figyelmeztették, megintette a mérkőzésvezető. Nyblom még védekezésért kapott egy pontot, így 3:0-val egyenlített.

A döntő menet döntött az éremről. Akció nélkül telt el az első másfél perc, a golyóhúzás következtében Módos lett a kedvezményezett, akciót kellett tehát bemutatnia a győzelemért. Ezt megcsinálta, megpörgette a dán asztalost, megkapta érte a két pontot, övé lett a harmadik menet és ezzel az olimpiai bronzérem is!

Az aranyérmet az 55 kilósok között végül – a papírformának megfelelően – az iráni Hamid Mohammad Szorjan nyerte meg, miután a döntőben két menetben jobbnak bizonyult az azeri Rovshan Bayramovnál.

„Nagyon örülök ennek a bronzéremnek!
– mondta a magyar birkózó az öröm első pilanataiban. – A negyeddöntős vereség után nagyon el voltam keseredve, mert hiába mondják, hogy egy ötszörös világbajnoktól ki lehet kapni, egy Módos Péter nem kaphat ki senkitől. De szerencsére olyan emberek vesznek körül, akik a legnagyobb gödörből is képesek kirántani: az edzőim, a barátnőm, a családom, Szigetvár, Majoros Pista, akivel még beszéltem is napközben, és ők lelket öntöttek belém. A vigaszágra már bátran, lelkesen jöttem ki, ezzel a dánnal meg amúgy is volt elszámolni valóm kétezer-kilencből, és most nagyon boldog vagyok, hogy sikerült legyőznöm. Az iránit majd elkapom Rióban – ott talán egy még fényesebb érem is összejön.”

Módos a magyar birkózás történetének 18. olimpiai bronzérmét szerezte meg, egyben ő a hetedik magyar dobogós a londoni játékokon.

Másik pástra lépő birkózónk sajnos rendkívül balszerencsésnek bizonyult. Bácsi Péter megsérült és három menetben kikapott a nyolcaddöntőben a birkózók kötöttfogású 74 kilós súlycsoportjában a londoni olimpián.

Pedig milyen jól indult! A 2008-ban Európa-bajnok és olimpiai ötödik helyezett ferencvárosi versenyző elsőként az idei Eb-n bronzérmes litván Alekszandr Kazakeviccsel találkozott. A magyar végig aktívabb volt az első menetben, de nem csinált értékelhető akciót, így másfél perc után ő térdelt le először. A litván azonban nem tudott mit kezdeni vele, így Bácsi 1-0-ra nyerte az első menetet.

A folytatásban is a 29 éves Bácsi kezdeményezett, de ellenfele bontotta fogásait. A magyar birkózó kedvezményezett helyzetből nagy elánnal kereste a fogást, azonban – miközben pörgetéssel próbálkozott – lába beszorult a litván alá, térdéhez kapott, s a fájdalomtól ordítva abbahagyta a küzdelmet, így riválisa egyenlített (0-1).

Fájdalmas arcát látva előbb úgy tűnt, nem tudja folytatni a küzdelmet, de végül kis ápolás után nagy nehezen összeszedte magát és tovább birkózott. Bácsi kihúzta a harmadik menet álló harcát. A sorsolás után Kazakevics térdelt le, azaz Bácsinak akciót kellett volna csinálnia fél perc alatt a továbbjutáshoz, ebben azonban a fájós térde megakadályozta, és a hátralévő idő második felében ellenfelén fekve tehetetlenül elsírta magát…

Péter térdsérülése olyan súlyosnak bizonyult, hogy nem tudta folytatni a szereplését a londoni olimpián.

Struhács György szövetség kapitány az MTI-nek elmondta: az első diagnózis szerint a versenyzőnek a bal lábában részleges vagy teljes hátsó szalagszakadása van, ezért kórházba szállították.