Birkó Vb: Megnyertük a kötöttfogásúak pontversenyét!

2005. október 3. | szerző akadmin | Birkózás

Hazai környezetben szeretett volna jubilálni a magyar birkózósport. A 25. vb-aranyunk sajnos nem jött össze, a magyar csapat viszont a legmerészebb sportvezetői álmokat is felülmúlta.

Amerikai Szamoától Zimbabwéig közel 100 ország nevezett versenyzőt a budapesti világbajnokságra. A kötöttfogásúaknál a mieink megnyerték a nemzetek pontversenyét. A három szakágban összesen 7 (!) érmet szereztünk, mégis keserű lehet a szánk íze.

Négy elveszített döntő és három megnyert bronzcsata – ez a magyar birkózó válogatott mérlege a hazai rendezésű világbajnokságon.

Bárdosi Sándor
A 'kemény kötésűek'

Komáromi Tibor, a kötöttfogásúak szakágvezetője a vébé előtt 2-3 érmet remélt, de hozzátette, hogy ez talán túl merész elképzelés. Nem volt az. Sőt, utólag egyenesen pesszimistának is nevezhető az egykori olimpiai érmes birkózónk versenyek előtti nyilatkozata.

Majoros István és Bárdosi Sándor bronzéremmel, Virág Lajos és Deák Bárdos Mihály pedig bronzéremmel gazdagította a magyar éremkollekciót.

Athéni bajnokunk és a Sydney olimpián ezüstöt szerzett Bárdosi “Puma” bronzérme egyáltalán nem mutat visszaesést. Részint, mert az amatőr szumó Európa-bajnokunk az elődöntőjében megsérült és úgy is megnyerte a bronzmeccsét, másrészről pedig azért, mert Bárdosi súlycsoportjában 39, Majoroséban pedig 34 versenyző indult, szemben az olimpiával, ahol a riválisok száma kevesebb mint húsz volt.

Deák Bárdos élete sokadik világversenyén került már döntőbe, a megnyert finálék száma viszont sajnos továbbra is egy maradt.

A vb kellemes meglepetése, hogy a titkos favoritunk, Virág Lajos is eljutott a döntőig. Most már megszerezhette a rutint, Pekingig még bármennyit javulhat.

Akiknek többet lehet

A szabadfogásúak hozták a papírt. Ritter Árpád kiheverte az oroszországi edzőtáborban elszenvedett sérülését. Lebirkózott a szőnyegről szinte mindenkit. Csak a legyőzhetetlen ellenfelével, a csecsen (orosz) Buvajsza Szajtyijevvel nem bírt. Ellene sima 0-3, 0-3 volt a döntője.

Az idei várnai Eb-n bronzérmet szerzett Aubéli Ottó a hazai világbajnokságra is átmentette a formáját. A népesebb és erősebb mezőnyben is érmet szerzett. Egyetlen mérkőzésen múlt, hogy újfent “csak” bronzot.

A hölgyeknél Sastin Mariann masírozott el a döntőig, ahol a japán Soda Ajako esélyt sem adott neki arra, hogy a New York-i vb 4. helye után egyből arannyal kezdje az éremgyártását.

A budapesti vb után a magyar birkózás aranykönyve nem gazdagodott újabb aranyéremmel. Maradtunk tehát 24-nél. A jubileumi aranyra 4 esélyt is kaptunk a sorstól, ám atlétáinknak sajnos egyet sem sikerült valóra váltaniuk.

Az új szabályokról megoszlik a szakemberek véleménye. Azt senki sem gondolja, hogy a szabályrendszer kellően kiforrott lenne, az viszont a mérkőzésekből látszott, hogy sokkal látványosabb lett a birkózás. A sportágnak tehát jó hírverése lett a budapesti világbajnokság.