Érdekes, magyar vonatkozású cikkre bukkantunk a neten. A cikkben a jól ismert ketrecharcos, Muhammed Lawal szerepel, aki megkérdezett pár újságírót, hogy mit gondolnak, szerintük ki az MMA legnagyobb sztárja. A szakembereknek egyöntetűen Dana White-ra esett a választásuk – nem Rousey, és nem is Fedor. Ez azt jelenti, hogy “az MMA inkább szórakozási forma, és nem sport” – állítja Lawal, véleményét pedig sok olvasónk osztja, ezért úgy döntöttünk, hogy tisztázzuk a kérdést(?).
“Dana White-ot okos embernek tartom. Hatalmas márkát épített maga köré, de amíg ő az MMA leghíresebb figurája, és nem egy harcos, addig az MMA nem sport a szememben. Mi, harcosok azért vagyunk, hogy szórakoztassuk a közönséget, mert csakis erről szól az egész.” – mondta Lawal a kísérlete után.
Mivel Lawal ezekkel a gondolatokkal még nem győzött meg bennünket afelől, hogy az MMA nem sport, ezért egy kis kitérőt tettünk. Mitől is nevezhető egy tevékenység sportnak? Az egymással való versengés? A fizikai aktivitástól? Netán pont a szórakozástól és a játékosságtól? Segítségül elővettük a wikipédiát:
“A sport meghatározott célú mindennapos tevékenység, a mindennapoktól különböző környezetben; célja a testedzés, versenyzés, a szórakozás, eredmény elérése, a képességek fejlesztése vagy ezeknek kombinációja. A sport kifejezés a francia „desporter” (mulatságoknak élő) szóból származik. Az angolban a 15. század közepe táján fordul elő először „szórakozás, időtöltés” értelemben.”
Bárhogy is nézzük, a leírás szerint Muhammed Lawal saját magának mond ellent, és ezt az angol nyelvű megfogalmazás is alátámasztja:
“Sportnak nevezünk minden olyan versenyképes fizikai tevékenységet, ami alkalmi, vagy rendszeres részvétel mellett az ember fizikai képességeire és készségeire, illetve azok fenntartására vagy javítására épül amellett, hogy szórakoztatja a résztvevőket, illetve némely esetben az őket néző közönséget.”
Folytathatnánk még az ott leírtak fordítását és részletezését, de úgy érezzük, hogy ennyi bőven elég ahhoz, hogy alátámasszák azt a teóriát, mely szerint az MMA igenis sportnak nevezhető. Papíron. De vannak olyanok is, akik a számszerű tényeket nem tartják ennyire fontosnak. Közéjük tartozik Lawal is – aki szeptember 19-én a Bellator Dynamite nevezetű négyes tornán vesz részt –, aki azért különíti el az MMA-t a többi sportágtól, mert ketrecharcban nem elég “szimplán nyerni”:
“Ha egy focimeccs 2-0-nál véget ér, akkor azt jut eszünkbe, hogy a nyertes csapat nem csak jól támadott, de ugyanolyan jól is védekezett. A kosárnál ugyanez a helyzet: ha kevés pont van egy meccsen, akkor mindenki a védelmet dicsőíti. Ha ellenben sok pontot, vagy gólt érnek el a csapatok, akkor mindenki elégedett, ugyanakkor jó pár embernek eszébe jut, hogy a védekező játékosok sz*rok voltak. MMA-ban, ha mondjuk nekem 15-4 helyett egy 30-0-s mérlegem lenne, és 29 győzelmemet pontozással értem volna el, akkor azt mondanák rám az emberek, hogy engem unalmas nézni. Hogy sosem vagyok eléggé meggyőző. Mi történik akkor, ha a nézők elégedetlenek velem? A munkáltatóm könnyedén kirúghat, ha továbbra is úgy folytatom, ahogy eddig. Egy igazi sportágban csak az eredmények számítanak.” – tette hozzá a sztár, amivel egyáltalán nem lőtt mellé…
Az MMA-ért ugyanis fizetni kell, és ez a sport bizony ebből is él: vagy tévében nézik, vagy az interneten keresztül. Azok az MMA-sok keresnek jól, akik beszéd- vagy küzdőstílusukkal kiemelkednek a tömegből. Jelenleg Ronda Rousey és Conor McGregor keres a legjobban az UFC-nél: ők nem csak nyerni, de beszélni is sokat tudnak, de ez utóbbi még a legnagyobb jóindulattal sem sport értékű. Bármilyen antipatikus is a szócséplés és a beképzeltség, ne felejtsük el, hogy a szavakat tettekkel is meg kell támogatnunk. Ha valaki csak beszélni tud, de cselekedni nem, annak nincs hosszú távú jövője az MMA-ban.
Akik barbárnak tartják a kevert harcművészeteket, azok ne felejtsék el azt sem, hogy az MMA-ban nem ritkán valódi (akár fekete öves, több danos) harcművészek (brazil jiu jitsusok, judósok, karatésok, stb.) vesznek részt, akik más stílusok technikáit (taekwon-do, grappling) is felhasználják a küzdelem során. Ezek a stílusok önmagukban nem nevezhetők barbarikusnak.
“Engem nem érdekel a fényűzés. Én csak arra hajtok, hogy megnyerjem a meccseimet, meg arra, hogy rendesen kifizessenek. Az MMA olyan számomra, mint egy munka.” – tette még hozzá Lawal.
Ön szerint valóban nem nevezhető sportnak az MMA, vagy meggyőzték a száraz tények?