Kiemelt hírek

Ács Sánta Imre: A törésgyakorlat intim dolog, nem a közönségnek készül

2007. október 28. | szerző akadmin | Taekwon do

Az ITF taekwon-dóban megtiszteltetés végig nézni egy törésgyakorlatot, mert a mester önmagával készül harcra – vallja Ács Sánta Imre, aki a méltán híres szegedi taekwon-do klubban gyakorolja nap mint nap a törésgyakorlatokat. Borzongató részletek következnek az erőtörésről.

– Miben más a taekwon-do töréstechnikája, mint más, erős “törő” stílusoké?

– Milyen érdekes, hogy ezt még így nem kérdezte senki… Szóval miben is különbözünk? Talán semmiben, talán mindenben. Semmiben: itt is – mint mindenütt – valamit el kell törni, hogy lássuk mire is képes maga a technika. És másként ezt nem lehet, csak úgy, ha ráütök vagy belerúgok valahogy a kiválasztott anyagba. De itt vége is a hasonlóságnak…



Mindenben: mi megmaradtunk a hagyománynak szabványosított deszkánál, téglánál, betonnál. Az eltörni kívánt mennyiségek nincsenek kihézagolva, az anyagok nincsenek manipulálva – nálunk gyakran találkozni sikertelen gyakorlattal ezek miatt. Kihézagolásnál elég a legfelsőt eltörni, majd a következőt, és így egyesével leérünk az aljára. Nálunk a töréstechnika az önmagunkkal szembeni őszinteségről, tisztaságról, precízitásról és a gyorsaságról szól. Az ITF taekwon-dóban megtiszteltetés végig nézni egy törésgyakorlatot, mert a mester önmagával készül harcra. A törésgyakorlat “intim” dolog, nem a közönségnek készül.

– Az Önök szegedi klubja kiemelkedő hírnévvel bír az erőtörés “kategóriájában”. Hogyan sikerült ezt elérni?

– Volt néhány ember, akinek a töréstechnika volt a szenvedélye (ez fogta meg a taekwon-dóban), jómagamat is bele értve. Így hát volt közös témánk és lehetett kreatívkodni. És ezeket a gyakorlatban is kipróbáltunk, tehát valószínű, hogy többet foglalkoztunk a kérdéssel, mint mások. A taekwon-do lehetőséget adott az önmegvalósításra.
A másik, hogy nálunk bele van építve az edzéstervbe a töréstechnikák tanulható része.



– Milyen adottságokkal kell rendelkeznie egy jó erőtörőnek? És hogyan néz ki egy extrém törő felkészülése?

– Először is mindenképpen meg kell lennie a fizikai adottságoknak: izomzat, vastag csontozat, kőkeményre edzett testfelületek, stb. Mindezeken túl azonban leginkább fejben dőlnek el a dolgok. Én ezt úgy hívom, hogy “ismerni kell a tökéletes gondolatot”. Ami azt jelenti, hogy a gyakorlat végrehajtásának pillanatában nem zavarhatja meg semmilyen külső tényező a gondolatunkat. Ez alatt leginkább a félelmet értem. Ismerni kell a képességeinket, korlátainkat, egyensúlyban kell tartani a vakmerőséget és a megfontoltságot. Az “extrém” szó nem szerencsés ebben az esetben, mert semmi különös nem történik egy törésgyakorlat végrehajtása közben, a jól felkészült taekwon-dós csak a tökéletes technikát alkalmazza. Erre bárki képes, csak legföljebb nem tudja önmagáról






Hogy értsd miről is, van szó:
általam valósul meg egy gondolat: én egy eszköz vagyok a taekwon-do számára, hogy az fizikai testet tudjon ölteni. Ebben a helyzetben nem én vagyok a kulcsfigura, hanem a taekwon-do, mint elmélet.
Hiába vannak adottságaim, ha nem ismerem a taekwon-dót, mint rendszert. A taekwon-do által vagyok az, aki vagyok. A taekwon-do tökéletes ismerete az, amitől képes vagyok az általad nevezett extrém gyakorlatokra, de szerintem erre bárki képes, csak szánjon rá egy “kis” időt. Tehát a válsz a kérdésedre: ezerszer kell ismételni a gyakorlatot – nem csak fizikálisan, hanem fejben is, amikor éppen nem az edzőteremben vagyunk. Így eljutunk oda, hogy semmi sem zavarja meg a gondolatunkat, és félelem nélkül tudjuk végrehajtani a gyakorlatot.

– Milyen veszélyek leselkednek a törések kivitelezőire, illetve hogyan lehet ezeket kivédeni?






Sokat kell tapasztalni…
– Erre egy szóval lehet válaszolni:
a legnagyobb veszély a törést kivitelezőre “önmaga”.
A tökéletesen megtervezett, begyakorolt, végrehajtott gyakorlatig rengeteg kudarc, sérülés és tetanusz-injekción keresztül vezet az út. Ja, és egy picit mazohistának kell lenni! Sokat kell tapasztalni…

– Hol a határ, ameddig el lehet menni?

– Minden ütésben, rúgásban mások a határok, de leginkább a sebesség az, ami meghatározza a mennyiséget. Tehát egy kis ember is – ha elég gyors – önmagához mérten komoly mennyiséget képes eltörni. Itt kezdődik az elméleti fizika, ami szintén bele van építve a taekwon-do rendszerébe.
Egyszer kiszámoltam, hogy az edzőtársam sarka egy forduló rúgáskor olyan gyorsulást ért el, hogy, ha így gyorsulnánk, 5 óra alatt elhagynánk a Naprendszert. Félelmetes erők hatnak oda-vissza – jól ki van találva ez a taekwon-do! Nade, szuper erők ide vagy oda, azért még senkit nem láttam 4, kitámasztás nélkül egymásra pakolt kisméretű téglát eltörni. Inkább csak sejtem, hol lehetnek a határok… A legextrémebb törőanyag egyébként szerintem az üveg – semmi nem vetekszik a szépségével és a kegyetlenségével. Mikor már mindent kipróbáltál, csak az üveg lehet elég érdekes.

– Milyen teljesítménnyel sikerült erőtörésben magyar csúcsot felállítani?

– 1994-ben a magyar bajnokságon 7db 2,5 cm-es deszkalap (17.5 cm tömör faanyag) eltörésével sikerült nyernem. Szerencsém volt, de ezt a csúcsot azóta sem sikerült még beállítani senkinek. 1997-ben egy téglatörő versenyen sikerült 3 darab kisméretű téglát eltörnöm – az is egy szép teljesítmény volt. Saját magamat is sikerült ámulatba ejtenem.

– Mit ért az alatt, hogy önök a Harcművészek Arisztokratái?






– Arisztokrácia = fényűzés, gazdagság, pompa
Fényűzés:
– bázistechnika
– formagyakorlat
– kötött formai küzdelem
– szabadküzdelem
– önvédelem
– törés technika
Fényűzés ez a rengeteg mozgásanyag egy rendszeren belül. Gyakorlatilag mindenki meg tudja valósítani önmagát a taekwon-dón belül.
Gazdagság: rúgás, ugró rúgás, ugró rúgás több célpontra, védekező rúgások, támadó rúgások és ugyanez kéztechnikával is! Megunhatatlanul gazdag a mozgásanyaga a stílusnak!
Pompa: 25 évre előre le van írva az edzésterv egy 15 kötetes, pompás enciklopédiában
Itt nem csak a testünket, hanem az intelligenciánkat is edzhetjük.
Ez egy komplex rendszer. Örülök, hogy, csinálhatom, taníthatom. Minden pillanatát élvezem!

– Hol lehet legközelebb megcsodálni Önöket?

– 2007. 11. 24-én rendezzük Szegeden a Felnőtt, Ifjúsági Magyar Bajnokságot. Itt mindenki, aki kíváncsi, megcsodálhatja, mire is vagyunk képesek. Olyan versenyszámok kerülnek megrendezésre, amelyek sehol másutt: téglatörés, tradicionális küzdelem és akrobatikus törés. Mindenkit szeretettel várunk!

(A www.tae-kwondo.hu oldalra rengeteg törésről szóló videót tettek fel, lehet nézegetni!)

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.