Kiemelt hírek

A változó szumó: a nemjapánok felülírják a hagyományokat

2007. június 5. | szerző akadmin | Sumo

Chirac imádja, Sarközy lenézi, Mongólia elsőszámú versenysportja. Mi az? Igen, a szumó. A szumó, ami mára már több, mint sport vagy harcművészet. A szumó ugyanis átalakul: a hagyományok mellett egyéb szempontok is szerepet kapnak a versenyek lebonyolításában, illetve a médiafelhajtásban.

Jacques Chirac távozásával Japán legnagyobb francia barátját vesztette el.
Az újonnan megválasztott francia elnök, Nicolas Sarkozy már jóval a választások előtt világosság tette, hogy – ellentétben elődjével – egyáltalán nem kedveli a szumót.
A francia kapcsolat gyengülése ellenére a japán stílusú birkózás az ország határain kívül most népszerűbb, mint valaha. Mi több, a külföldi szumóversenyzők előretörése megállíthatatlannak tűnik.






Isteni szórakozás
Miért érdekelhet bárkit is “kövér, ágyékkötőt viselő emberek lökdösődése” – ahogy azt Sarkozy még 2004-ben megjegyezte, hozzátéve: “a szumó nem entellektüeleknek való sport.”

Ez a vélemény jó kis fricska volt Chirac-nak, aki közismert Ázsia-imádatáról, legyen szó kultúráról, konyhaművészetről, vagy akár sportról.
A kijelentés mégis vehemens tiltakozást és széles körű anti-sárközységet vont maga után Japánban. Chirac ugyanakkor olyannyira szumórajongó, hogy nemcsak hogy kedvenc kutyáját hívja Szumónak, hanem Chirac Kupa néven versenyt is szponzorál.

Miközben Sarkozy kigúnyolja Chirac sportízlését, azok száma Japánon kívül, akik szeretik a szumót rohamosan nő.
Ráadásul egyre nagyobb ráhatásuk van a stílusra.
A szumó rohamosan növekvő vonzereje egyre jelentősebb diplomáciai ütőkártyát adhat Japán kezébe.
A harcművészeti stílus immár próbára teszi a japán társadalom külföldiek iránt tanúsított érzékenységét, de olyan országokat is “képbe hoz”, amelyek eddig nem is igen kerültek szóba az országban.
A másik oldalról viszont a nem japánok beáramlása a sportba revitalizálta a gyakran misztikusnak tekintett szumót, párhuzamosan növelve a televíziós közvetítések nézettségét és a rendezvények nyereségét.

Néhány napja a mongol birkózó, Hakuho kapta meg a yokozuna címet, amely a legmagasabb fokozat a stílusban. A 22 éves sportoló, kinek neve valójában Munkhbat Davaajargal, a szumó történetének 69. nagy bajnoka.
Érdekes, hogy a legutóbbi yokozuna rangot elért szumós szintén mongol volt: Asashoryu 2003. januárjában vált “földi istenné”, míg japán sportoló legutóbb 1998-ban érte el ezt a teljesítményt.






Hakuho Japánban lett próféta
A mongolok előretörése a japán sportban már rég nem meglepő a hozzáértők számára.
Azonban tíz évvel ezelőttig, elképzelhetetlen volt, hogy a legmagasabb szumó rangot külföldi megkapja.
Tudni kell ugyanis, hogy napjainkban a szumó birkózóknak nem elég “csupán” eredményesnek lenniük a yokozuna rang eléréséhez.
Mégha minden ellenfelüket le is győzik több szezonon át, az elért fokozatot a Japán Szumó Szövetségnek is jóvá kell hagynia.
Ebben az esetben a birkózó tudása mellett különös fontossággal bír annak illemtudása, méltósága is, hiszen ezek rendkívül fontos szempontok a hagyományokkal zsúfolt sportágban.

A '80-as évektől kezdve a csendes-óceáni térség harcosai kezdtek előretörni – a hiedelmek szerint az istenek szórakoztatására létrejött – a sportban. Azonban míg a hawaii Konishiki és társai nagyszerű teljesítményükkel vonzották a nézőket a basho-kra, eredményeiket nem honorálták a legmagasabb rang adományozásával.
A japán szövetség állásfoglalása szerint ugyanis a külföldiek nem tudták volna méltóképp képviselni a sportág szellemét.

Ezek az idők – úgy tűnik – elmúltak, hiszen mindkét jelenlegi yokozuna Ulanbátorból érkezett, de más ázsiai, vagy kelet-európai (bolgár, cseh, észt) versenyzőket sem méregetnek gyanúsan a szövetség vezetői.

Néhány kritériumnak azonban muszáj megfelelni a külföldről érkező leendő szumóbajnoknak: egy korábbi szumóbajnok által vezetett csapathoz kell tartoznia, és tökéletesen kell beszélnie japánul.






Jönnek a külföldiek
A szumó tehát nem egyszerűen egy japán export-termék. A szumó ráirányította a japán média és a társadalom figyelmét Mongóliára, Nyugat-Szamoára, a volt Szovjetúnióra és más, szumósokat termelő, korábban figyelmen kívül hagyott államokra.

Sőt! Mongólia mára az egyik legfelkapottabb turisztikai célponttá vált a kalandvágyó japánok számára.


Ráadásul – a hírek szerint – Naruhito japán herceg és felesége, Masako hercegnő ezen a nyáron Mongóliába látogat, jórészt kislányuk, a nagy szumórajongó, az ötéves Aiko kedvéért.
Addig is a mongol szórakoztató-elektronikai boltok kivetítői előtt csoportosuló őslakosok örömittasan szurkolhatnak honfitársaiknak,  és nem is sejtik, hogy a két ország közeledésének mozgatóerején szórakoznak.


————————————————-
Forrás: wpherald.com

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.