Kiemelt hírek

A sikeredző hosszú távú célja az olimpiai szereplés

2012. január 22. | szerző akadmin | Kick-box

Király István, a semi-contact válogatott kapitánya a kick-box versenyzők és a sportintegrációs program továbbfejlesztését egyformán fontosnak tartja.

Visszatekintő sorozatunkban ezúttal 2011. – és az utóbbi évek – legsikeresebb küzdősportjának egyik vezetőjét kérdeztük. Király István áldozatos és magas szintű munkájának gyümölcse a semi contact kick-box válogatottnál, az általa vezetett Halker-Királyteam egyesületnél és egy példamutató sportintegrációs programban is beérett. A mester érthetően örömmel és elégedetten idézte fel a tavalyi eredményeket. Íme!

– Mi volt a semi-contact válogatott és a Halker-KiralyTeam életében a legnagyobb tavalyi esemény?
 
– Szerencsére annyi jó dolog történt velünk az elmúlt évben, hogy nem is tudom hirtelen mi alapján tudnék egy rangsort felállítani. Versenysport vonalon mögöttünk van egy elsöprő sikerű olaszországi Utánpótlás EB, ahonnan 10 arany-, 2 ezüst- és 7 bronzérmet hoztak az Akadémia legfiatalabb növendékei.
 

Természetesen a felnőtt csapat sem maradt le mögöttük, hiszen idén a 15 fős semi-contact válogatottból 13 a Halker-KiralyTeam versenyzője volt, majd 6 arany-, 4 ezüst- és 3 bronzéremmel meg is szereztük az összesített éremtábla legelső helyét a dublini Világbajnokságon.
 


 
De idén jócskán kijutott a díjakból is, amely főleg a sportintegrációs programunknak volt köszönhető, hiszen a vezető mentorunk, Veres Richárd, első kick-boxosként feltehette kézlenyomatát a Sportcsillagok Falára a legnagyobb magyar olimpikonok és világbajnokok mellé, majd megnyerte a Prima Primissima Alapítvány Junior Prima Sport díját is.
 

A karácsonyi ünnepek alatt volt időnk először szusszanni egy kicsit és áttekinteni a mögöttünk álló évet, és megmondom őszintén, még most sem hiszem el, hogy ez a rengeteg eredmény befért egyetlen évbe.

 
– Milyen eredményekre a legbüszkébb a 2011-es évből?
 
– Mivel a Halker-KiralyTeam Kick-box Akadémia mellett van szerencsém a Magyar Semi-contact Válogatott szövetségi kapitányaként irányítani a nemzetei keretet, így talán a dublini felnőtt Világbajnokságon elért eredményekre vagyok legbüszkébb. A már korábban is említett 6 arany-, 4 ezüst- és 3 bronzéremmel sikerült nagy különbséggel nyernünk a semi-contact éremtáblát, és az összesített éremtáblázatban (ahol összeadódnak a semi-contact, a full-contact és formagyakorlat eredmények) mindössze néhány bronzéremmel maradtunk le és lettünk másodikak olyan küzdősport nagyhatalom mögött, mint Oroszország, ahol köztudottan igen magas színvonalon űzik a harcművészetek minden ágát és hát a felkészülési körülmények is egészen mások.
 
Immáron 6. éve sikerül hoznunk a semi-contact elsőséget mind felnőtt, mind pedig utánpótlás korosztályban, így az ilyen eredmények miatt lehet büszke, azt gondolom, minden magyar sportszerető a kick-boxra, mert ahogy Csisztu Zsuzsa fogalmazta meg az egyik televíziós beszélgetésünk során: a kick-box már-már hungaricum…
 

– Ki az év sportolója Ön szerint a magyar kick-boxban?

 
– Szeretném hangsúlyozni, hogy haza húz a szívem és a semi-contact szabályrendszerből nevezném meg az év legjobbját, habár ugyanúgy tehetném light- vagy full-contact szabályrendszerből is, hiszen remek eredményeket hoztak haza. Én mégis tanítványomat, Mórádi Zsoltot tartom az idei év legjobbjának. Stabil, kiegyensúlyozott munkát mutatott egész évben, gyönyörű bunyót bemutatva, magabiztosan védte meg címét Dublinban, ezzel négyszeres világbajnokká lépve elő. Ami azonban külön érdekesség, hogy Zsolt idén harmadszorra győzte le saját hazájában a profi ligában is versenyző amerikai sztárt, Raymond Daniels-t, a tengerentúli szurkolók legnagyobb megdöbbenésére. Remélem nem kell sokat várnunk arra, hogy a Zsolthoz hasonló kiváló semi-contact versenyzők nagyszabású show keretében a hazai közönséget is elkápráztassák!

Mórádi Zsolt akcióban
 
– Mit vár a 2012-es évtől?
 
– Az idei évben is rengeteg feladat áll előttünk, és nemcsak a versenysportban, hanem a sportintegrációs munkánkban is. Alapjaiban szeretném tovább erősíteni a versenyzőimet, a technikák kidolgozott, pontos és erőteljes végrehajtása jelenti szerintem az idei évben a fejlődési irányt, így nekünk is erre kell készülnünk. Ehhez mérten csak a legfontosabb versenyekre látogatunk el az első hónapokban, viszont a szezon második felében tervezünk néhány tengerentúli versenyt az USA-ban és Kanadában.

Emellett idén egy új tanodával bővül a csepeli sportintegrációs modellünk, ahol szakképzett pedagógusok és előadók segítenek a gyerekeknek a tantárgyi felzárkóztatásban és az életviteli gyakorlatok elsajátításában. Legfontosabb célunk, hogy kiragadva a gyerekeket a rossz társaságból és a céltalanságból, a kick-box által önfegyelemre és munkalapú értékrendre neveljük, amellett, hogy felruházzuk őket az élethez szükséges gyakorlati ismeretanyaggal, amit sajnos a legtöbb esetben nem kap meg otthonról.
 


 
– Mi lesz ebben az évben a legnagyobb esemény semi-contact válogatott és a Halker-KiralyTeam életében?
 
– A 2012-es év legfontosabb feladata a novemberi Európa-bajnokság lesz, ugyanis ez egyben válogató verseny is a 2013-ban Oroszországban megrendezésre kerülő AGFIS Világjátékokra, amely a kick-box számára is az olimpiai szereplés előszobáját jelenti. Alapjaiban nagyon erős, mégis rettentően fiatal versenyzői csapattal rendelkezünk – az átlag életkor nem haladja meg a 20 évet a tavalyi Világbajnokok között – így hosszú távú célunk az olimpiai szereplés. Ehhez azonban olyan fontos állomásokon kell bizonyítani a sportágnak, és ezen belül a Halker-KiralyTeam Kick-box Akadémiának is, mint amilyen a Világjátékok lesz. Őszintén remélem, hogy jövő ilyenkor is ilyen örömteli eredményekről számolhatok majd be a kick-box világából.

Névjegy:

Király István
 
– VI. Danos kick-box mester
– A KiralyTeam vezetőedzője 1985 óta
– A Magyar Felnőtt Pointfighting (Semi-contact) Válogatott szövetségi kapitánya 2005 óta
– A Magyar Utánpótlás Pointfighting (Semi-contact) Válogatott szövetségi kapitánya 2005 óta

Végzettsége:

– Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar (kick-box szakedző) 2008-tól
– Nemzetközi Minősítésű Bíró (WAKO) 2003-tól

Elismerései:
– A Magyar Sportért bronzfokozata 2010

– Az Év Európai Edzője (WAKO) 2005-2009

– Az Év Csepeli Edzője 2009

– Miniszteri Elismerő Oklevél (Önkormányzati Minisztérium) 2006-2009

– Polgármesteri Elismerő Oklevél (Budapest XXI. kerület Csepel Önkormányzata) 2006-2009

– Az Év Legeredményesebb Csepeli Sportegyesülete 2006-2009 

 

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.