Kiemelt hírek

A Magyar Budo magazin

2004. december 1. | szerző akadmin |

Büki Péter (akkor még alezredesi rendfokozatban a Magyar Honvédség központi folyóiratának főszerkesztő-helyetteseként) 1991 tavaszán társadalmi munkában elvállalta egy újonnan induló küzdősport magazin főszerkesztői teendőit. Ebben természetesen közrejátszott, hogy fia akkor már tíz éve judózott, többszörös korosztályos magyar bajnoki címet szerzett, s őt is bosszantotta, hogy addig Magyarországon egyetlen ilyen folyóirat sem tudott tartósan “talpon maradni”.







Ezért döntött úgy, hogy képzett és tapasztalt újságíróként “küzdőtérre lép” az alapvetően judo témájú lap életben tartásáért. Így jelentek meg 1991 nyarától az Ippon Magazin első számai. Kezdettől fontosnak tartotta, hogy (miután a többi küzdősportnak és harcművészetnek sem volt fóruma) a karate, aikido, kendo, taekwondo és más hazai stílusok is (ezek számos képviselőjével már katonaújságíróként is kapcsolatba került) helyet kapjanak az általa szerkesztett lapban.

Ám egyre inkább rájött, hogy visszaélnek a lelkesedésével, emellett az “amatőr beleszólásokat” is nehezen viselte el. Három éves eredményes lapkészítés és menedzselés, kellő tapasztalatszerzés után feleségével elhatározták, hogy egy szakági, stílus és anyagi vonatkozású személyes érdekektől is független lapkiadót hoznak létre, amely kifejezi: az általa szerkesztett újság mindenki előtt nyitva áll stílusa népszerűsítésére, hírek, versenyeredmények közzétételére, aki megfelelő felkészültséggel, hivatalosan tevékenykedi a budo sportok és harcművészetek területén.

Törekvését gyakorlatilag valamennyi vele kapcsolatban álló szakág, stílus vezetője aktívan támogatta. Így jött létre 1994 tavaszán a Repülő Tatami Könyv- és Lapkiadó Bt.., majd néhány hónappal később, augusztus végén megjelent a Magyar Budo magazin első száma. Azt követően évente három lapszám jelent meg, majd amikor 1997 decemberében közös megegyezéssel (és a legmagasabb miniszteri kitüntetéssel) nyugállományba vonult, lehetővé vált, hogy a következő évtől már évente négy lapszámot jelentessen meg.

A magazin népszerűsége, elismertsége mellett terjedelme is folyamatosan növekedett (40 oldalról indult, s jelenleg 56-nál tart, de mára ez is kevés), s azóta (az eseményekhez igazodva) gyakorlatilag negyedévenként (március, május, szeptember, december) kerül olvasói kezébe.

A lapot kiadó Repülő Tatami Lapkiadó Bt. egyik szervezetnek, szövetségnek sem elkötelezettje. Valójában azért jött létre, hogy Magyarországon is legyen egy olyan lap, mely független a különböző küzdősportok, stílusok, harcművészeti iskolák egyéni érdekeitől (és ellentéteitől), s összekötő kapocs legyen köztük; minél több hiteles információt adjon közre az e témák iránt érdeklődőknek.

Ezt a közös célt szolgálja a szerkesztőség (társadalmi munkában tevékenykedő) tagjainak összetétele. Amint az impresszumból is kitűnik, alig akad olyan jelentősebb keleti küzdősport-szövetség, szervezet, harcművészeti stílus, amelynek elnöke, főtitkára vagy tekintélyes képviselője ne szerepelne a rovatvezetők között.

Természetesen a rovatok elosztásában, terjedelmében szerepet kap, hogy az adott szakág, stílus milyen olvasótábort képvisel, s vezetőiknek mennyire fontos a magazin léte, folyamatos megjelenésének segítése.

Magyarországi népszerűségüknek, témagazdagságuknak megfelelő helyet foglalnak el a karate-do különböző stílusai: első helyen a kyokushin, majd a shotokan, shito-ryu, goju-ryu, wado-ryu, fudokan, nanbudo, ashihara, honto-ryu stb.; az olimpiai (WTF) taekwon-do, az ITF taekwon-do; továbbá az aikido, kempo, kendo, kyudo, iaido, kung-fu (különböző iskolái), sumo, kobudo, tai chi, kick-box, francia-box, thai box, önvédelem, ju-jitsu, nihon tai-jitsu, utcai harc stb., s természetesen a hazánkban nagy hagyománnyal rendelkező, s legtekintélyesebb keleti küzdősport, a judo is folyamatosan jelentős oldalszámot kap.

Az olimpiai, világ- és Európa-bajnokságok, magyar bajnokságok, jelentősebb hazai versenyek eredményei mellett megtalálhatók a sportágakkal kapcsolatos fontosabb hírek, beszámolók,
elméleti cikkek, esetenként egy-egy klub, illetve kiváló sportember bemutatása.

A sportszakmai és keleti filozófiával összefüggő anyagok mellett gyakran készülnek interjúk olyan tekintélyes állami, katonai, gazdasági vezetőkkel, akik rokonszenvükkel sokat segíthetnek a “dojok látogatóinak”. Ebbe a sorba illeszkedik az “olvasóink oldala” és a “vendégeink oldala”, ahol népszerű énekesek, színészek, más sportágakban kiemelkedős sikereket elért versenyzők nyilatkoznak a keleti küzdősportokról és harcművészetekről.

Gyakran jelentkezik a “sport és egészség”, valamint az “akciófilmek sztárjai” rovat, s rendszeresen megtalálható a “könyvespolc” is, amely főleg a harcművészetek fejlődését idézi fel. Emellett a rejtvényfejtők szintén rendre megtalálják a “testre szabott” feladatot.

A magazin országos terjesztésű (LAPKER – budapesti és vidéki árushelyekkel), kapható az utcai árusoknál, budo sportboltokban, alternatív terjesztőknél és a jelentősebb hazai
versenyeken, budo gálákon. A lap baráti köre, előfizetések és a nemzetközi versenyek, edzőtáborok révén pedig már világ számtalan országába eljutott a Magyar Budo.

A magazin régebbi számai (a 94/1, 94/2 és immár a 95/1 szám kivételével) megvásárolhatók a jelentősebb budo sportboltokban, s természetesen a kiadó (szerkesztőség) címén, ahol egyben elő is lehet fizetni.

Cím: Magyar Budo szerkesztőség
1101 Budapest, X., Hungária krt. 5-7. V. ép. II. lh. II. e.
Telefon/fax: (1)262-4254
E-mail: magyar.budo@axelero.hu

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.