A Japanese Karate Shotorenmei Szövetség fiatal instruktora korosztályához képest is kimagasló tudása mellett nagyon fontosnak tartja, hogy mindenki örömét lelje a karate gyakorlásában.
Yutaka Sensei 15 éves korában kezdte karate tanulmányait a híres Teikyo Egyetemen Masao Kagawa Sensei (JKS 8.dan) irányítása alatt. A Japanese Karate Shotorenmei (JKS, Tetsuhiko Asai – Masao Kagawa) Szövetség instruktorképzőjének elvégzése után hivatásos külföldi instruktorként folytatja karate munkásságát. Jelenleg Írország, Olaszország és Svájc karatékáinak fejlődéséért felelős.
Koike Sensei karatéjának életszerűsége, kreativitása és használhatósága legendás. Korosztályához képest is kimagasló tudása mellett nagyon fontosnak tartja,hogy mindenki örömét lelje a karate gyakorlásában.
Jól felépített edzésein az alaptechnikák gyakorlása mellet a mozdulatok értelmezése és az önvédelem egyforma hangsúlyt kap. Az általa átadott információk sokáig irányt adnak a gyakorló karatékáknak. Nyitott és odaadó fiatal instruktor.
A közelmúltban Szarvason immár második alkalommal tartott bemutató edzést Yutaka Koike. Az öt danos fiatal mester, aki a shotokan karate irányzatot népszerűsíti Lovász György V.DAN az SKIF magyarországi vezetője meghívására érkezett hazánkba. Örömteli, hogy több hazai no-contact szövetség harcművészei is képviseltették magukat. Az edzés nagy sikert aratott, s utána Yutaka Koike mester örömmel állt rendelkezésünkre egy rövid riportra.
– Múlt évben is itt járt Szarvason. Tapasztalt valami különbséget a tavalyi és a mostani látogatás között?
– A gyerekek nagyot nőttek és örömmel látom azt is, hogy még mindig edzenek. Ha valaki csak saját élvezetére edz, akkor nagyon kicsi az előre haladás. Lovász György Sensei csapata versenyez is, így nagyon sok munkát és energiát kell belefektetni az edzésekbe. Mozgáskészségük, az egyensúly és a koordinációjuk kiváló. Jó a távolságtartás is, ami a karatéban nagyon fontos, valamint az időzítés. Különbséget lehet tenni a dojo-k között. A versenyzés az egy újabb nmotiváció lehet.
– Milyen karatét oktat? Verseny karatét, vagy tradíciókra építő karate jutsu-t?
– Mivel hivatásos karate-oktató vagyok, mindent kell oktatnom. Tisztába kell azzal lenni, hogy aki heti kétszer jár csak le, annak mire van szüksége. Ha a gyökerekre gondolunk, a karate régen jutsu volt, s ha jutsu-t kell tanítani, akkor azt tanítom.
– Melyik áll Önhöz közelebb?
– A jutsu közelebb áll hozzám – a karate-do-n belül.
– Nem kis meglepetéssel láthattuk, hogy hivatkozott az ökölvívásra és az ökölvívó kéztechnikákra is, a kimozgásból történő felütéseket oktatva. Figyeli a más jellegű küzdősportokat is, vagy pedig ez is része a karate mozgásanyagának?
– Mesterem, Asai Mester nagyon sok harcművészetben küzdött és fegyvereket is használt. Ő nyitotta fel a szemem, hogy mindent figyeljek. Ő alacsony és vékony ember volt és meg kellett tanulnia azt, hogyan küzdjön eredményesen nagyobb ellenfelek ellen. Létrehozta saját karate szervezetét is, ahol bizonyítania kellett. A karatéban nagyon sok fajta kéztechnika található, amit a versenyeken biztonsági okokból nem használunk, ám ettől függetlenül léteznek.
– Hogyan alakul a további programja Magyarországon?
– Budapestre utazom, ahol Herceg Balázs dojojában tanítok majd. A jövő hetet Írországban, Dublinban töltöm, ahol tanítok majd.
Comments
comments