Kiemelt hírek

VASAKARAT: Amikor a magyar katonák magukat sem kímélik

2008. március 26. | szerző akadmin | Hibrid stílusok

Első alkalommal rendezték meg a kéthetes, valóban vasakaratot igénylő katonai közelharc tábort. De mi történt a Hajdúságban?

2008. március 10-én kezdődött el az a kéthetes, “VASAKARAT I” elnevezésű katonai közelharc tábor, amelyet a 24. Bornemissza Gergely Felderítő Zászlóalj közelharc kiképzői tartottak az MH 5. Bocskai István Lövészdandár dandár válogatott harcosainak.

>>> Tekintse meg a táborban készült FOTÓKAT!

A zászlóaljnál már korábban is volt katonai közelharc-oktatás, de ez volt az első nagyobb tábor, ami egy “VASAKARAT”- sorozat rajtköve.
A tábor ötletét – a Magyar Honvédség katonai közelharc főbb oktatóival megvitatva és általuk támogatva -, a zászlóalj oktatói állománya kivitelezte.



A táborra a katonák alap állóképességgel és általános erőnléttel megalapozva érkeztek, amelyre szükségük is volt, ugyanis a felkészítés során napi négy tréning végrehajtásával sajátították el a katonai közelharc alapjait. Ennek okán valóban igazi “Vasakaratot” kívánt a két hét…

A felderítő kiképzők a leghatékonyabb módszerekkel oktatták a kor szellemének legmegfelelőbb technikákat.

A kiképzés során végig nagy hangsúlyt fektettek a valósághű helyzetekre, éppen ezért a katonák folyamatos küzdőtréningeket hajtottak végre. Mindehhez hozzájárult a hosszan tartó fizikai terhelés és az alváshiány folyamatos állapota.



“Nagy részünk rendszeresen sportol, de a tábor számunkra is roppant megterhelő fizikailag. A kiképzés nagyon sokrétű: a legalapvetőbb technikáktól haladtunk az egyre bonyolultabbakig. Ezek az ütés-, rúgástechnikák alkalmazása kiegészítve a földharc elemeivel. A kiképzés elősegítette a dandár különböző alegységeihez tartozó katonáinak összekovácsolódását.” – mondta Baranyi Norbert főtörzsőrmester a kiképzés egyik alanya.

A tábor befejezéseként egy “bemutató napot” rendeztek, melyen számos szakmai előljáró mellett, meghívott vendégként megjelent Növényi Norbert olimpiai és világbajnok, illetve Papp Valér, a Magyar Kempó Szövetség elnöke is.


Németh “Nyiba” Sándor (jobbra)


A közelharc és kézitusa tábor vizsga- és zárónapján számos neves szakmai vendég képviseltette magát.
Többek között jelen volt Tóth László ezredes MH HVK HDM és KIK FO KIK OV; Fucsku Sándor ezredes MH ÖHP FEF; Dr. Eleki Zoltán őrnagy HM HDM és KIK FO KIK O, Katonai Testnevelésért és Közelharc-kézitusáért felelős kiemelt főtiszt; Tar László főhadnagy; Növényi Norbert olimpiai- és világbajnok; Németh “Nyiba” Sándor, a Magyar Olimpiai Birkózó válogatott volt szövetségi kapitánya; Papp Valér, a Magyar Kempo Szövetség elnöke.


Papp Valér (balra)

A dübörgő zenére, a piros-fehér-zöld füstből felbukkantak a katonák, készen arra, hogy megtapasztalják a Növényi-Papp-Németh trió által tartott küzdelem-előkészítőedzés nehézségeit.

Ezt követően a katonák által végrehajtott páros, technikai bemutatóra került sor, ami nagy sikert aratott a népes nézőközönség körében. A bemutató ezen része rávilágított arra, hogy a katonák a harctéren kerülhetnek olyan helyzetekbe, ahol az idő rövidsége illetve más akadályozó tényezők miatt, lőfegyver hiányában, saját fizikai és szakmai felkészültségére kell hagyatkoznia.

A bemutató, talán legnehezebb egyben leglátványosabb része következett: a 3×1 perces küzdelem.

A viadalok során a kiképzett harcosoknak friss, pihent ellenfelekkel kellett szembenézni. Az első perc a földharc szabályai szerint, a második perc az MMA (Mixed Martial Arts) szabályrendszeréhez hasonlóan (kivéve fejütés), a harmadik perc a K-1 szabályrendszer alapján (védőfelszerelésben) zajlott.
A katonák a nyílt mezőn kialakított küzdőtéren találhatták magukat szembe a tábor oktatóival és a meghívott vendégekkel.


Növényi Norbert (jobbra)

Az utolsó mozzanat a töréstechnikai vizsga volt, ahol léc-és cseréptörés során mérték le a katonák testének edzettségét.

Leírva talán rövidnek tűnik az, amint a katonák keresztülmentek, de a két hét edzés után, amelyen számtalanszor súrolták az emberi tűrőképesség határait, kimerülten a küzdőtérre állni, akár egy ellenféllel szemben is kemény feladat.
Mégis a közel kétórás bemutató alatt a fáradtság ellenére is ezek a katonák elszántan bizonyították mit jelent az: “VASAKARAT”.


Az elit csapat

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.