Kiemelt hírek

Utcai Harcosok: Itt pénzért, és nem kupáért veretik össze magukat

2007. március 1. | szerző akadmin | Hibrid stílusok

Szombaton rendezik meg a 2006-os utcai harcos viadalsorozat nagydöntőjét a Körcsarnokban. Dr. Lázár László, a Magyar Utcai Harcosok Szövetségének szakmai igazgatója válaszolt kérdéseinkre.

– Az egész 1994-ben indult, és az utcai harcosok szervezete azóta több megújuláson is átment. Legutoljára két évvel ezelőtt változott meg mind szakmailag, mind a működési hátteret tekintve. Mára nagyon komoly szakmai bázist sikerült felépítenünk: edzőképzéssel, továbbképzésekkel és elég magas létszámmal.






A ma működő szervezet már merőben más, mint a hajdani, olykor zavaros ügyekkel hírbe hozott szövetség. A régihez képest más a szakmai, támogatói háttér, megváltozott a szabályrendszer és a programfelépítés is.

– A kezdetektől részt veszel a szervezési munkákban?

– Igen. 1994-ben már részt vettem a munkában, majd egy hosszabb kihagyás után körülbelül másfél éve kerültem vissza a körforgásba. Azóta én vagyok a szervezet szakmai igazgatója, felelőse.

– A szombati nagydöntőbe jutott fightereknek milyen utat kellett végigjárniuk?

– Bajnokságszerűen, több vidéki selejtezővel és egy nagydöntővel épül fel a versenysorozat. Egy évben hat-nyolc megyei kupát rendezünk a nagyobb vidéki városokban. Minden fordulóban két súlycsoportban: -80 és +80 kg-ban küzdenek a harcosok. Mindkét súlycsoportból a helyi versenyek végső győztesei kvalifikálják magukat az országos döntőbe. A nagydöntő év végén kerül sorra – a tavaly decemberi rendezvény-dömping miatt ezúttal azonban márciusra tettük át a végső viadal időpontját. Nálunk profi, pénzdíjas meccseket láthatnak a szurkolók. A megyei viadalokon 200.000 Ft, a nagydöntőben 1.000.000 Ft a bajnoki díj – súlycsoportonként.

– Hogyan alakul a szombati program?

– A két súlycsoportban 4-4 párban folynak a küzdelmek, egyenes kieséses rendszerben. Az összecsapások hossza 1×15 perc. A győzelemhez döntő fölényt kell elérni, tehát nem elég jobbnak lenni a pontozáshoz. Döntetlen esetén háromperces extra menet következik, ha itt sincs döntés, akkor egyperces ráadás menet után – immár az utolsó menetben bevitt találatokat számlálva – kihirdetjük a győztest. Nagyon fontos, hogy nálunk nem pontozásos rendszer zajlik, hanem a döntő fölény az, ami számít.

– 15 perc nonstop küzdelem… Nagyon durván hangzik..

– Az is. Kőkemény harc, amit tényleg csak a legjobbak bírnak. Ráadásul nálunk nem csak állóharc, hanem földharc is van dobásokkal, fojtásokkal, feszítésekkel. Állóharcban megengedett a térd és könyék használata, viszont a földön nem szabad ütni, rúgni. Földharcban jelenleg 10 másodperc engedélyezett, ám hamarosan változások lesznek a szabályokban, s akkor már valószínűleg 25 másodpercre nyúlik majd az engedélyezett földharc-küzdelem hossza. A védőfelszerelés mindössze 10 unciás kesztyűből, herevédőből és fogvédőből áll. A mérkőzésvezetőket manapság nagyon sok kritika éri. Nálunk a bíró csak akkor lép közbe, ha az nagyon indokolt: szabálytalanság, vagy komoly sérülés történik.






Zilai (balra) ezúttal nem, de fájdalom biztosan lesz
– Kik a szabályrendszer sztárjai? Kire kell figyelnünk szombaton este?


– Sajnos az egyik legismertebb harcosunk, az egyik húzónév, Zilai Sándor pár napja komoly sérülést szenvedett, így nem tud indulni a viadalon. Ennek ellenére a magas színvonal és a sok izgalom garantált, hiszen kivétel nélkül kőkemény és kiváló harcosok lépnek majd ringbe, akik nehéz és küzdelmes tornákat megnyerve kvalifikálták magukat a döntőbe.
Egyébként rendezünk amatőr küzdelmeket is. Itt bárki, aki szeretné kipróbálni magát, lehetőséget kap, és természetesen pénzdíjért küzdhet.

A tapasztalatok szerint könnyen megtelik a Körcsarnok…

– Igen, mondhatom, hogy óriási az érdeklődés. A jegyek nagy része már elővételben elkelt, de azért még a helyszínen lehet majd kapni belépőt. A vidéki selejtezőink is teltházzal zajlottak. Legutóbb, Komáronban például rengetegen maradtak az utcán, mert már nem tudtak bejutni a sportcsarnokba.






15 perc küzdelem
– Említetted, hogy hamarosan lesznek változások. Ez csak a szabályrendszert érinti?


– Nem. A nagy népszerűséget meglovagolva tervezzük a külföldre nyitást is. A tervek szerint jövőre már Belgium, Dánia, Anglia is megismerkedhet az utcai harcosokkal. A magyar fighterek így kint is megmérettethetik magukat, és év végén egy igazi, külföldi harcosok részvételével zajló, nemzetközi nagydöntőt fogunk rendezni.  

– Gondolom, ez nem csak szakmailag, hanem anyagilag is nagy előrelépés lesz…

– Így igaz. Ez egy profi liga, ahol a versenyzők pénzért küzdenek. Itt, aki felmegy a ringbe, az pénzért megy. Nem egy kupáért, oklevélért vereti össze magát, hanem komoly pénzdíjért harcol. A rendezvények körítése is teljesen professzionális. A versenyzők imázsától kezdve a fellépőkön át a hostesslányokig minden a nézők maximális kiszolgálásáért történik. Bátran mondhatom, hogy aki szombaton este eljön a Körcsarnokba, garantáltan jól szórakozik majd.


Comments

comments

A hozzászólás letiltva.