Az eredményesség mellett a tisztaság megőrzése is legalább annyira fontos a Magyar Olimpiai Bizottság számára – derült ki a Magyar Antidopping Csoport sajtótájékoztatóján.
Három nappal az olimpiai falu megnyitása előtt megtartotta, amennyiben egy négyévente gyakorolt szokásra lehet ilyet mondani, hagyományos olimpiai felkészülést lezáró sajtótájékoztatóját a Magyar Antidopping Csoport (MACS) és a Magyar Olimpiai Bizottság. Az eseményen amellett, hogy Molnár Zoltán MOB főtitkár és Tiszeker Ágnes, a doppingellenes ügynökség ügyvezető igazgatója beszámolt az elmúlt hónapok eredményeiről, ünnepélyes keretek között átadták a kötelező doppingellenes képzés elvégzését bizonyító okleveleket is a szövetségeknek.
Molnár Zoltán volt az első a sajtótájékoztató felszólalói közül, aki az igencsak hosszú olimpiai felkészülési időszak lezárultával köszönetét fejezte ki a Magyar Antidopping Csoportnak, illetve mindenkinek, aki segítette az összefogás munkáját az „athéni nehéz idők után”. Az elvégzett munkát talán az minősíti a legjobban, hogy a főtitkár saját elmondása szerint nyugodtan vág neki az olimpiának, és hiszi, hogy „eredményesen és tisztán fogunk hazajönni” a brit fővárosból. Molnár Zoltán köszönetet mondott a politikai vezetésnek is, ugyanis nagy áttörésnek tartja, hogy immár a büntetőtörvénykönyvben is fellelhető kategória a doppingszerekkel való visszaélés (kivéve a használatot).
Az Emberi Erőforrás Minisztériuma részéről Fazekas Attila főosztályvezető mondott köszönetet az olimpiai bizottság és az Antidopping Csoport képviselőinek. A politikus kiemelte: nagy siker, hogy a MACS szabályozása teljes elismerést kapott a Nemzetközi Doppingellenes Szervezettől, amit az EU tagországai közül csak tíz mondhat el magáról. Fazekas Attila azt is megjegyezte: reméli, hogy az utazók számára hazánkban kötelezővé tett képzés eredményeként nem csak nem lesz pozitív eset a magyar csapatban, de a sportolók sem fognak hátat fordítva menekülni, ha meglátnak egy ellenőrt az olimpiai faluban.
Utoljára a MACS ügyvezető igazgatója, Tiszeker Ágnes szólalt fel, aki nem csak hálás szavakkal, de konkrét adatokkal is készült. Ezek ismertetése előtt azonban felhívta a figyelmet a WADA elnökének, John Fahey-nek július 10-én keltezett nyílt levelére, amelyben a szervezet vezetője egyszerűen felszólította a doppingszereket használó sportolókat, hogy azonnal lépjenek vissza a játékoktól. Fahey érvelt is határozottsága mellett: ha valaki megbukik doppingszerrel, az a saját tragédiája, szégyene, hibája, de az olimpián egész országát befeketítheti. Márpedig aki doppingszert használ Londonban, az meg fog bukni a WADA-elnök szerint, ugyanis minden idők legmodernebb felszereléseivel készülnek a játékokra.
Tiszeker Ágnes ugyanakkor megjegyezte, a magyar csapat felkészült, hiszen eddig is olyan osztrák és német laboratóriumokkal működött együtt, amelyek a legmagasabb nemzetközi elvárásoknak is megfelelnek. A felkészülés során csaknem 2000 sportolóval álltak kapcsolatban, ez a szám tavaly 900-ra csökkent, majd ahogy közeledett az olimpia és szűkültek a keretek, végül kialakult az a 200-300 fős mag, amely a sűrű ellenőrzések mellett a képzésben is kötelezően részt vett. Tiszeker az olimpiai felkészülés mellett a paralimpikonokról is beszélt. Mivel a paralimpia még távolabb van, ott még nem zárultak le az ellenőrzések, viszont az igazgató szükségesnek érzete elmondani, hogy a parasportolók részéről példás és dicsérendő lelkesedést tapasztalt a képzéseken, amiért külön köszönetet is mondott nekik.
A felkészülés – akár csak Peking előtt – ezúttal is rendkívül alapos volt. 1100 mintavétel van tervbe véve erre az évre, az olimpia előtt ebből 747 zajlott le. Ezek közül 631 vizelet- és 116 vérmintavétel volt. A számok jelentősen nem nőttek 2008 óta, az viszont mindenképpen fejlődés, hogy maga a folyamat már sokkal kevésbé volt kellemetlen és ijesztő a sportolók számára, mint Peking előtt, amikor még mindenki magán viselte Athén béklyóit. Nagy szerepe van ebben a képzéseknek és a szövetségekkel való összefogásnak, így alakulhatott ki ez a biztonsági háló, ami ugyan nem garantálja, hogy nem lesz gondunk Londonban, de elmondhatjuk, hogy mindent megtettünk.
Az ellenőrzések kapcsán Tiszeker Ágnes megjegyezte: leginkább a sportág doppingérzékenységén, és a sportoló esélyességén múlik, hogy kit hányszor ellenőriztek. Cseh László például az úszással és teljesítményével mindkét kategóriában kiemelt, nem csoda, hogy idén eddig tőle vettek mintát legtöbbször, szám szerint 14-et! Az úszók egyébként is gyakorlottak már a doppingellenőrzési folyamatokban: harminc sportolónkra 172 ellenőrzés jutott. A magyar szabályzat szerint egyébként minden olimpikont ellenőrizni kellett legalább háromszor, a paralimpikonokat pedig kétszer.
Az antidopping csoport vezetője a képzés hasznosságára is felhívta a figyelmet, ugyanis amellett, hogy a résztvevők alkalmazható tudással gyarapodtak, sikerült megmenteni néhány sportolót, akik az előadások hatására érdeklődni kezdtek az ügynökségnél különböző általuk használt készítmények összetevőiről. Ennek köszönhetően nem jártak úgy, mint Török Béla vagy Juhász Adrián, akik gondatlanságuk okán maradnak le Londonról. Manapság az ügynökséghez beérkező 80-100 telefon többsége táplálék-kiegészítőkkel és gyógyszerekkel kapcsolatos érdeklődés. Az igazgató asszony naprakész diasorába beletett két tegnap éjjel érkezett fényképet, amelyen japán kenőcsök láthatók. Egy Japánban edzőtáborozó sportolónk küldte neki a képeket és a kérdést: a helyi orvos ezt írta fel egy sérülésére, vajon szedheti-e? Tiszeker Ágnes bevallotta, nem volt könnyű japán tolmácsot találni az éjszaka közepén, de megtette, amire felesküdött, és sikerült kinyomoznia, hogy a szer veszélytelen. A segítségre tehát nem lehet panasz, csak kérni kell. A legtöbb esetben a kérés elmaradása okozott problémát az elmúlt években.
Az esemény az igazolások átadásával zárult. Az olimpia közelségére való tekintettel nem a sportolók, hanem a szövetségek képviselői vették át az okleveleket. A szabályozás értelmében, a 158 sportoló mellett az utazó kertet összes tagja megszerezte a szükséges igazolást, kezdve a sportvezetőktől egészen a gyúrókig. Ezzel a dokumentummal tulajdonképpen lezárult a felkészülés, de a munka nem ért véget sem a Magyar Olimpiai Bizottság, sem a Magyar Antidopping Csoport számára, hiszen hétfőtől beléptünk a még mozgalmasabb olimpiai időszakba.
Forrás: utanpotlassport.hu