Kiemelt hírek

Tévhitek és legendák: tíz kérdés a harcművészetekről

2006. december 11. | szerző akadmin |

Egy internetes felmérés alapján összegyűjtöttük a harcművészetekkel kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseket. És meg is válaszoljuk őket!

1. Mit jelent a “harcművészet”, mint fogalom?

A harcművészet egy olyan, technikákat, mentális és fizikális gyakorlatokat magába foglaló rendszer, amely fegyveres és fegyvertelen önvédelem és támadás hatékony elemeit ötvözi.

A harcművészetek eredete és története vitatott. Találunk utaló jeleket az ókori görög, egyiptomi, afrikai, japán, kínai, thai kultúrákban is. Létezik egy tiszta vonulat, amely a dél-kínai régióból vezet Koreán és Okinawán át Japánba. Az ezt megelőző részletek, és a vonulat pontos részletei máig történészek és harcművészek vitáinak középpontjában állnak.

“A harcművészetek gyakorlása jótékonyan hat fizikális, mentális és szellemi fejlődésünkre. A megvilágosodás forrása és az út az egészséges és hosszú élethez”

Az alapvető cél minden harcművészetben, hogy megtanítsák a tanítványokat harcolni. Némelyik stílus jobb ebben, mások kevésbé. Némelyik magába foglal más dolgokat is, úgy, mint spiritualitás, meditáció. A küzdelem azonban mindenhol megtalálható.

2. Tanuljanak-e a gyerekek harcművészetet?

Ha az előnyeit nézzük, akkor mindenképpen! A harcművészet nagy szerepet játszik azok életében, akik gyakorolják. Hatással van fejlődésükre. Növeli a koncentráció képességét, segít az aggresszió kezelésében, fegyelemre nevel, személyiséget formál és közösségi létre nevel.
Azonban nem árt egy-két dologra odafigyelni! Ha edzőtermet, iskolát választunk, kerüljük azokat a helyeket, ahol szerződést kell aláírni! Tartsuk magunkat és gyermekünket azoktól a dojóktól, ahol 10 éves feketeövesek szaladgálnak, vagy bármit is előre garantálnak. A tréning része kell legyen a türelem megtanulása, és hogy el kell jutni arra a szintre, amit megérdemlünk.
Beszéljünk az instruktorral, mesterrel és ismerjük meg a nézeteit, módszereit! Nézzük meg a tanítványait! Ha ügyetlenek, mégis feketeövesek, menjünk máshová!


3. Valahol azt ígérik, hogy 3 hónap alatt halálos tudással rendelkező elitharcost faragnak belőlem. Létezhet ilyen?






Nem a gyilkolás a cél
Rengeteg harci stílus létezik. Mindegyik működik. Az igazi harcművészek évekig tanulnak, hogy átlagos, még sokkal tovább, hogy jobb harcosok legyenek.
A gyilkolás nem lehet célja egy igazi harcosnak. A legtöbb katonának is csak alapvető közelharc képzettsége van. Ők fegyvereket használnak és távolról ölnek, ha ez elkerülhetetlen.


4. Hogyan működik az öv-rendszer?

Majd minden harcművészetnek van rangsorolási rendszere. A tipikus rangsorolás a kezdőtől a tapasztalt mesterig így néz ki: 10. kyu, 9. kyu, …2. kyu, 1. kyu, 1. dan, 2. dan, … 10. dan. A “kyu” és “dan” japán szavak. A koreai rendszerek a “gup” szót használják a “kyu” helyett. Az első dan megszerzése után fekete övet visel a harcos.

Az övek színe stílusonként különbözhet. Néhány stílusban egyáltalán nem viselnek övet. Néhány esetben csak fehéret és feketét. Vannak olyan instruktorok, akik könnyen adják a különböző színű öveket, másoknál vért kell izzadni az előlépéshez. Az övszín és a rang helyett az egyéni kitartás, az intenzív tanulás és elhivatottság az, ami igazán befolyásolja az egyén fejlődését. Persze számítanak az az egyéni képességek és az instruktor felkészültsége is.

5. Mi az a Ki (Qi, Chi) ?

Nincs egyértelmű válasz erre a kérdésre. Ehelyett néhány különböző megközelítést ismertetünk.






A chikung ereje
– A Ki nem létezik. Minden, amit a Ki-modellel akarunk magyarázni, valójában testmechanika, biofizika és pszichológia. Nincs szükség titokzatos erők előcitálására. A tudomány egyszerűen definiálhatja.

– A Ki létezik. A Ki egyfajta energia, élő erő, szellem, amelyet az erő növelésére használhatunk. Többször bebizonyosodott, hogy a Ki valóságos fogalom. Annak ellenére, hogy valószínűleg bio-kinetikus jelenség, a tudomány egyelőre nem tud magyarázatot adni.

– A Ki létezik, vagy sem, egy használható modell. A Ki-modell a megnövekedett erő megjelenítésében segít.

Egyes Ki erőt használó stílusoknál a Ki testben történő áramlását fejlesztik. Ilyen stílus például a Taijiquan. Más stílusok hagyják, hogy az univerzumból jövő Ki áthaladjon rajtuk.

6. Melyek a leggyakrabban használt japán szavak?
 
atemi – ütés
do – út
dojo – edzőterem
gi – edzőruha
kata – meghatározott sorrendű mozdulatok rendszere
ki – energia, élő erő, szellem
kumite – küzdelem





Shotokan kata leírás
jutsu – művészet
randori – több személy támad egyszerre
sensei – tanító

Ichi (ee-chee) – egy
Ni (nee) – kettő
San (sahn) – három
Shi (shee) – négy
Go (go) – öt
Roku (row-koo) – hat
Shichi (shee-chee) – hét
Hachi (hah-chee) – nyolc
Kyu (cue) – kilenc
Ju (joo) – tíz


7. Melyek a leggyakrabban használt koreai szavak?

dobak – edzőruha
dojang – edzőterem
poomse – meghatározott sorrendű mozdulatok rendszere
qi – energia, élő erő, szellem
sohgi – állás
chagi – rúgás
chirugi – ütés
makki – blokk
kyuroogi – szabad küzdelem
gup – fokozat
kihap – kiált
sah-bum-nim – mester

Hah Nah – egy
Dool – kettő
Set – három
Net – négy
Dah Suyht – öt
Yuh Suyht – hat
Il Gop – hét
Yah Duhl – nyolc
Ah Hope – kilenc
Yuhl – tíz


8. Melyek a leggyakrabban használt kínai szavak?

qi – energia, élő erő, szellem
sifu – tanító

mandarin     kínai
yi                yut   — egy
er               yee   — kettő
san             som  — három
si                say   — négy
wu              ng     — öt
liu               look  — hat
qi               chut   — hét
ba               bot   — nyolc
jiu              gau   — kilenc
shi              sup   — tíz


9. Hogyan növelhetem az ütő- és rúgó-sebességem?

Egy példa:




Ali edz a víz alatt
A nagy Muhhamad Ali például víz alatt ütögetett vég nélkül, hogy növelje ütései gyorsaságát. Ez az izmok számára is hasznos. 360 fokos környezetben, koncentrált és relaxált állapotban gyakorolt. Ez a módszer növeli a reakcióidőt, az pedig az általános sebességet. Ali felismerte, hogy a végtagok gyorsasága teljes kontrol hiányában káros és potenciálisan veszélyes saját magára nézve. A sebességet gyakran arra használják, hogy elfedjék vele a gyenge technikát. A gyenge technika azonban kevésbé hatékony, legyen bármilyen gyors is.





10. Miért kiáltanak a harcművészek, amikor küzdenek?







Hihetetlen erő összpontosul
A harcművészet alapkoncepciója a Ki-n nyugszik. A Ki egy olyan, megnövekedett erő, amely a harcművész testében generálódik és robbanásszerűen távozik a harcos végtagjain és száján keresztül.
A kiáltással a Ki távozik a testből.

Más megközelítésből ez egy módszer az agresszió elvezetésére és végtagokra fokuszálására a még erősebb ütés/rúgás elérésének céljából.

Sok harcművészeti stílus tartalmaz misztikus hiedelmeket. Amikor ilyen “természetfeletti” erőket használnak, olyan dolgokra képesek, amelyeket józan ésszel nem lehet felfogni.

Egyetért? Nem ért egyet? Pontosítana?
Írjon nekünk: info@budomagazin.hu

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.