Kiemelt hírek

TAICHI NAP: Előadások a test és lélek egészségéért

2013. április 24. | szerző akadmin | Kung-fu

Az első alkalommal megrendezésre kerülő hazai tai chi fesztiválon különleges, tudományos előadásokon ismerkedhetünk a kínai tudásbázis mélyebb rétegeivel.
A Magyar Wushu Egyesület, Professional Chung Hop Kuen csoport szervezésében hazánk is csatlakozik a Tai Chi és Chi Kung Világnaphoz. A monstre rendezvény az Ásia Center területén kerül lebonyololításra, ahol félszáz workshop, előadás, bemutató várja az érdeklődőket. Ismerkedjünk a témákkal!

Berend Dóra: Chi Kung meditáció – stresszoldás és képességfejlesztés

Berend Dóra (Mingtang Chi Kung és Meditációs Központ)
Chi Kung meditáció – stresszoldás és képességfejlesztés
Belső, lágy chi kung-ról szóló előadás 
A csikung ősi tudása kiterjed a képességfejlesztésre és a stressz oldásra. Meditációs gyakorlatai alapját képezi a kínai gyógyításnak, az önfejlesztésnek. A két válásfilozófia, a taoizmus és a buddhizmus számos iskoláját fejlesztette ki. Mindegyiknél fő cél az agyi tevékenység és a légzés harmonikus egységbe foglalása. Két fő iránya közül a taoista számos világi, míg a buddhista inkább a spiritualitás irányába mutató meditációval éri el hatását. A csikung területén, így a meditációnál is három szint jelentkezik: maga a gyakorlás, a meditáció tudománya és végül annak művészete.

A meditáció művészi szintű gyakorlása szinte emberfeletti teljesítményekre teszi képesé a gyakorlót, de ennek a szintnek elérése sok évi munkát igényel és nem minden gyakorló számára jelenthet ez célt. Napjaink embere számára a két legfontosabb cél az önmaga fejlesztése és stressz terhelési szintjének csökkentése. E célok eléréséhez elegendő a gyakorlatok elsajátítása, de a mögöttes háttér tudás nélkül ez sokszor misztikus dolognak tűnhet. A gyakorlatok elsajátításával egyidőben – amely néhány óra alatt megtörténik – jó ha a gyakorló már az elején megismeri azt az eszköztárat amelyet egy-egy meditáció gyakorlataiban felhasznál. Az előadás röviden bemutatja azokat az eszközöket: szimbólumokat, szubmodalitásokat, mantrákat, mandalákat és mudrákat amelyek a meditáció tudományának alapját képezik.

Ezen ismeretek birtokában a meditációt gyakorló tisztán láthatja, hogy mindaz amely meditációi első időszakában vele történik azt ma már az agykutatás pontosan tudja modellezni. A meditáció tudományát mindenki elsajátíthatja önfejlődése elősegítésére, stressz terhelési szintje csökkentésére, és aki igényli továbbléphet abba a spirituális világba amelyet a lágy csikung művészete, a meditáció művészete nyújtani tud az egyén számára.

Dr. Berend Róbert (Mingtang Chi Kung és Meditációs Központ)
A lágy chi kung-tól a kemény chi kung-ig
A chi kung, tai chi és a harcművészetek kapcsolata –
milyen kapcsolat van a keleti technikák (harcművészet, egészségfejlesztés) és a chi kung között?
A csikung ősi tudás, első változatai mintegy 4500-5000 éves múltra tekintenek vissza. Alapját képezi a harcművészeteknek, a kínai gyógyításnak, az önfejlesztésnek. Számos változata és iskolája ismert, de mindegyiknél cél az agyi tevékenység, a légzés és a mozgás harmonikus egységbe foglalása. Két fő iránya közül a kemény vagy külső csikung elsősorban mozgásokon keresztül, míg a lágy vagy belső csikung főképpen az agyi tevékenység meditációkkal való dolgoztatásán keresztül éri el eredményeit. Vannak olyan Csikung iskolák, amelyek átmenetet képeznek a két fő irányzat közt ilyen az általunk gyakorolt Mingtang csikung is. Rendszerünk egységbe foglalva a két fő irány gyakorlatait olyan félmeditatív állapotban végezteti a gyakorlást, amely mindkét rendszer előnyeit biztosítja. A csikung hosszú története alatt számtalan mester munkásságának nyomait őrzi, írásos műveik maradtak fent.

A XX. század második felében Európában először a csikung harcművészeti változatai váltak ismertté, ezért az a vélemény alakult ki, hogy az a Saolin völgyében lévő kolostorokban keletkezett. A chi (csi) és a kung szavak kapcsolata az első ezredfordulót követően vált ismertté, és csak az Ópiumháborúk idején, a XIX . század közepén terjedt el. Korábban az energiával való munkát, a légző- és mozgásos gyakorlatokat daoyin (taojin) néven említették. A csikungot két írásjeggyel fejezik ki, így helyesen két szóban kell írni, magának a szónak számos átírása van: csikung, csi kung, chikung, chi kung, qigong, qugong és még sorolhatnánk. Hazánkban leginkább a magyar kiejtés szerinti “csikung” terjedt el, egybeírva a két szót, és azt az érzést keltve, hogy itt egyetlen zárt tudásról van szó. A számos írásmód oka, hogy a kínai kifejezések átírása a latin abc betűivel eleinte hallás alapján történt. Magyarországon három féle átírással találkozhatunk. A Wade-Giles rendszert inkább a régebbi anyagoknál alkalmazzák, bár 2004-ben Európa szerte még mindig az egyik legelterjedtebb rendszer volt, írásmódja: Chi Kung. A Pinyin átírási rendszer a Kínai Népköztársaság hivatalos rendszere és alkalmazását támogatja, így egyre inkább elterjedőben van, e szerint a „helyes” írásmód Qigong. Magyarországon a Tudományos Akadémia a magyar nyelv helyesírásának szabályai szerint alkalmazott módot támogatja ez a Csikung.
Az előadásban foglalkozom a kemény csikung és a harcművészetek kapcsolatával, a lágy csikung és a feng shui kapcsolatával, és azokkal a gyógyító iskolákkal amelyek átmenetet képeznek a két rendszer közt. A Kínai Tudományos Akadémia által összegyűjtőt mintegy 3200 csikung gyakorlat hogyan alakult ki, és milyen elvek alapján használják azt a különböző iskolák. Végezetül bemutatunk egy olyan 72 lépésből álló csikung gyakorlatsort (Vadlúd csikung) amely a lágy és kemény csikung elemeit tartalmazza. A résztvevőkkel közösen elvégzünk hat olyan gyakorlatot az Ezüst 12 gyakorlataiból amelyek kapcsolódnak a vadlúd csikung elméletéhez, de kimondottan a meridiánokban az energiák mozgatását célozzák meg.
Gyakorlat az előadáshoz kapcsolódóan – Berend Dóra:
Vadlúd chi kung bemutató
Hat ezüst 12 meridián tisztító chi kung gyakorlat közös megtanulása 

További info: www.taichinap.hu

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.