Dr. Richard Hackworth írásából már eddig is kiderült: a harcművészet a legjobb módszer az egészség megőrzésére. Ebben a részben az egyes szerveinkre kifejtett jótékony hatásokat vesszük sorra.
Pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy
A pajzsmirigy kontrollálja a az anyagcsere-folyamatokat, a mellékpajzsmirigy felelős a kalcium lebontásért. Az anyagcserére nagy befolyással van az elvégzett aerob jellegű mozgás – a taekwon-do például kiválóan alkalmas erre -, a kalciumlebontásra pedig az erősítő gyakolatok vannak jótékony hatással.
Tüdő
A krónikus tüdőelégtelenség kiváltó oka a szemcsésen és vegyszeresen szennyezett levegő évekig tartó belégzése. A következménye légzési nehézség és mérsékelt testi gyengeség, beszűkült légzési kapacitás. A tüdőben található léghólyagok ekkor már kevésbbé rugalmasak. A kemény harcművészeti edzés – például hapkido – kiválóan ellensúlyozza ezeket a tüneteket és növeli a tüdőkapacitást.
Egy másik krónikus légzőszervi betegség az
asztma. Ez a kór a hörgők, a léghólyagok előtti legkisebb cső alakú átjárók összeszűkülésével jár, ez okozza az asztmás betegekre oly jellemző zihálást, nehéz légzést. Az asztmatikus problémák általában rövidebb ideig tartó, fokozott megterhelés során lépnek fel. A korábban asztmában szenvedő Mi Yi mester elmesélte, hogy gyermekkori egészségi és légzésproblémái győzték meg szüleit, hogy engedjék harcművészetet tanulni. “Úgy gondolták, hogy az nem lányoknak való” – mesélte Yi mester. “De én erre azt feletem, hogy mindig betegnek lenni sem lányoknak való. Így végül elengedtek taekwon-do és kumdo edzésre a bátyámmal.”
Számos általam kezelt asztmás egyén vett részt TaeGukKwan és Ki-Gong tréning programokon. Megfigyeltem, hogy az idő előrehaladtával a páciensek egyre javuló kardiovaszkuláris eredményeket produkáltak. Kivétel nélkül a szimptómák feltűnésének csökkenő gyakoriságáról és intenzitásáról számoltak be – s ezzel párhuzamosan a gyógy-inhalátor mind ritkább használatát is megfigyeltük.
Szív és vér
A szívizom (myocardium) szerkezetileg és funkcionálisan is eltér a mozgásban szerepet játszó harántcsíkolt izmoktól.
A szívizom más látványt mutat mikroszkóp alatt, más biokémiai energia ciklusokat integrál és másként válaszol az impulzusokra. Van azonban egy közös dolog a szomatikus- és a szívizmokban: pl.
kardio kick-box végzése során megnövekedett vérellátással dolgoznak. Még koszorúér problémák során is (amikor egy, vagy több koszorúeret blokkol az annak falán lerakódott zsírréteg) tapasztalható, hogy a kardio kick-box edzés, alacsony kalóriás diétával kombinálva, a beszűkült erek kitágulását eredményezi.
Anélkül, hogy belemennénk a komplex biológiai mechanizmusok boncolgatásába, lássunk néhány példát a harcművészet gyakorlásának szívre gyakorolt jótékony hatásaira: lassabb sebességű szabályos szívverés, javuló vér-lipid ráta (csökkenő koleszterin-szint, alacsonyabb sűrűségű lipoprotein és triglicerid), a koszorúerek és verőerek beszűkülésének mérséklése, növekvő teljes vérmennyiség csökkenő sűrűséggel, csökkenő vérlemezke összetapadás, fokozott véráramlás a szív- és testizomzatba fizikai erőkifejtés során.
GyomorA gyomorbél traktus számára lerövidül a táplálék átáramlási ideje (tranzitidő), amikor az bekerül a gyomorba és áthalad a vastag- és végbélen. A vastagbélrák előfordulásának ritkulása kétségtelen eredménye a lerövidülő tranzitidőnek valamint az erősebb immunrendszernek.
Máj
A hasüreg jobb felső kvadránsában található máj számos élettani funkciót lát el. Részt vesz például a szénhidrátlebontás szabályozásában. A vékonybélben megemésztett táplálék – szénhidrátok, zsírok és fehérjék – az érhálózaton keresztül szívódnak fel, és jutnak el a májba. Amikor a máj egyszerú cukrok formájában megkapja a friss szénhidrát utánpótlást több alternatíva merülhet fel. Ilyenkor többnyire glükóz kerül a véráramba, de glikogén formájában raktározásra kerülhet és/vagy nagymennyiségű zsír is raktározódhat. A máj tárolókapacitása számára a glikogén kerül előtérbe a harcművészeteket gyakorlók esetében.
Dr. Richard Hackworth
Comments
comments