Beszámolók szerint Bruce Lee más és más szemléletmód szerint tanította a harcművészetet személyes fejlődésének különböző szakaszaiban. Az is köztudott, hogy magántanítványai gyakran olyan instrukciókat kaptak, amelyek eltértek a Chinatown-beli foglalkozásokon ajánlott módszertől. Ismerjük meg ezeket közelebbről.
A jeet kune do (JKD) stílus alatt futó variációk miatt fontos volt, hogy a tanítványok tapasztalatokat cseréljenek egymással. Ugyanúgy a mai tanítványok számára is fontos, hogy a lehető legtöbb információt összegyűjtsék, mielőtt bármilyen végleges következtetésre jutnának.
Ágak
Manapság szívesen sorolják két ágba a JKD-t: a fogalmilag és a történelmileg szabályos ágra. A fogalmi ágat gyakran azonosítják a filippínó és indonéz rendszerek felé eltolódott stílussal, míg a történelmileg szabályos ág pontosan, változtatás nélkül megőrizte Lee eredeti ismereteit.
Egy másik megközelítés “modern jeet kune do”-nak nevezi a fogalmi ágat – mivel itt folyamatosan fejlődik a stílus -, míg “tradícionális jeet kune do”-nak a történelmi ágat – itt a hangsúly a Lee által választott formulákhoz való hűségen van.
A támadás öt útja
A két ág eltérő szemlélete miatt rengeteg nézetkülönbség adódik a két iskola között, ám mindkettő megegyezik Lee ötféle támadási módszerének értelmezésében és végrehajtásában.
|
A támadás öt útja: egyszeres közvetlen támadás, támadás elmozgással, támadás kombinációval, kéz (és láb) bénító támadás, progresszív indirekt támadás.
Újkeletű kutatások fényében azonban létezhet egy korábban nem ismert, jóval fejlettebb értelmezése a támadás öt módjának.
Érdemes észben tartani, hogy a jeet kune do kivételes tulajdonsága, hogy Lee állandóan változtatta a tanulási és fejlesztési folyamatot. Következésképp érthető, hogy a tanítványai különböző módon tanulták és interpretálják a jeet kune do-t.
Támadás elmozgással (bemozdulással)
Az egyszeres közvetlen és a kézbénító támadások értelmezésében nem történt változás az eredeti koncepcióhoz képest.
Azonban a “támadás kombinációval”, “támadás elmozgással” és a “progresszív indirekt támadás” metódusok újraértelmezésre szorulnak. Például a “támadás kombinációval” metódust hagyományosan úgy tanították, mint egyszeres közvetlen támadások kombinációját. A harcos rövid, csapott ütések és horgok kombinációját használja.
|
Valójában a “támadás kombinációval” sokkal hatékonyabban elemezhető kétirányú támadások kombinációjaként. Az igazi probléma a “támadás elmozgással” lehetséges félreértelmezésével és gyakori megkötéseivel van. Hagyományosan ezt a támadási módszert úgy értelmezik és tanítják, mint elmozgást és támadó mozdulat színlelését. Ez a támadó csalogatásának, félrevezetésének egy módszere. Ekkor az ellenfél észleli a támadó mozdulatot és reagál. A “támadás elmozgással” ennélfogva egyfajta ellentámadásként alkalmazható. Ha ilyen szemszögből nézzük, igazából négy támadási és egy ellentámadási metódusról beszélhetünk. A gyakorlatban, ha például egy fejre mért támadást szimulálunk, akkor az ellenfél reagál erre, s a várható reakcióra készülve támadunk. Ekkor sikerrel alkalmaztuk a “támadás elmozgással” koncepcióját, minthogy egy olyan mozdulatra késztettük ellenfelünket, amelyre hatékonyan tudunk válaszolni. Ez az ellenfél offenzív megközelítésének egy módszere.
Felmerül azonban egy probléma. A jeet kune do-ban a támadás-színlelés a progresszív indirekt támadás elemeként használatos. Ennek folytán a tanítvány összezavarodhat. A színlelés, ha úgy tekintjük, mint a színlelt támadás megkomponálásának művészetét, amely kivált az ellenfélből egy előre látott védekezési mechanizmust, inkább a “támadás elmozgással” metódusban használatos.
Progresszív indirekt támadásEz a támadási módszer sebességben, irányban vagy időzítésben történő változtatásokat kíván kivitelezéskor. Egy befejezetlen technikából származtatható, amelynek irányát, vagy sebességét megváltoztatva végigvihető a támadás befejezéséig. A “megtört ritmus” kifejezés a leghelyénvalóbb kifejezés a progresszív indirekt támadás leírásakor. A végrehajtáskor félbeszakítjuk az ellenfél küzdőritmusát irányváltással, vagy sebességmódosítással. A megtört ritmus a kezdő küzdők jellemzője (is). Ekkor a tapasztalatlanságból eredő ritmusváltozások, bár ügyetlenségnek tűnik, hozzásegíthetik a tanítványt a támadások kikerüléséhez. Ha azonban egy tapasztalt harcos alkalmazza, akkor nagyon nehéz ellene védekezni.
Jett kune do – Kick-boksz megközelítésNoha a jeet kune do-t összekapcsolják a Bruce Lee által fémjelzett jeet kune do-val, a nem hagyományos kung-fu-val és a Jun Fan kick-boxsz-szal, a kick-bosz megközelítés látszik a legcélravezetőbb megvalósításnak. A Jun Fan kick-bokszban a küzdő felek elhagynak minden nem szükségszerű technikát, amint a támadás öt módjára fókuszálnak. Ezen a metóduson keresztül felfedezhetjük a támadási módszerek továbbfejlesztett használatát.
Elegendő harci tapasztalat birtokában a Jun Fan harcosok felismerték, hogy az egyes technikák megfelelő kivitelezése jóval fontosabb, mint a lehetséges követő mozdulatsoroké. Végeredményben a cél a harcos legegyszerűbb és leggazdaságosabb támadási módszerekre való megtanítása lett. Bár a Jun Fan fighter valószínűleg csak néhány technikát alkalmaz, azok számtalan kombinációját vonultathatja fel hatékony módon.
SablonokJoe Lewis, korábbi profi karate világbajnok, akit 1983-ban minden idők legnagyobb harcosának választottak az USA-ban, négy évig tanulta technikák kivitelezésének fontosságát. Mint Bruce Lee egyik személyes tanítványa, Lewis a fent leírtak szellemében tanulta meg a támadás öt útját. Elmondta, hogy tapasztalatai azt mutatják, hogy a harcosnak meg kell értenie, hogy az ellenfelei a következő kategóriákba sorolhatóak:
blokkoló (aki megpróbálja blokkolni a támadást), ütköző
(aki tipikusan a támadás irányába mozdul) és a menekülő (aki megkísérel kitérni, vagy elhátrálni egy támadás elől).
Bár ezek az információk nem jelennek meg általánosan JKD körökben, nélkülözhetetlen védekezési sablonként szolgálnak amikor a támadó szemszögéből próbáljuk megérteni Lee öt támadási módszerét. Blokkoló vagy ütköző stílusú ellenféllel szemben az a harcos, aki nem akar meghátrálni a progresszív indirekt, végtagbénító-, vagy egyszeres közvetlen támadási módszert alkalmazhatja. A kitérő mozgásos támadás csak színlelt támadással kombinálva használható blokkoló ellen. Amint a blokkoló megkísérli felfogni a színlelt támadást, abban a pillanatban sebezhetővé válik.
Néhány harművész vitatja a korlátozott számú technika jelentőségét, mások nem elégedettek a Lee által hátrahagyottakkal, ezért új és újabb utakat keresnek. Sajnos a JKD szétvált a történelemhű, változásellenes és a új-harcművészet koncepciót követő csoportra.
Melyik oldal a jó és melyik a rossz?Mivel Lee meghalt mielőtt befejezte volna művét és konkrét útmutatásokat fektetett volna le, saját magunknak kell eldöntenünk melyik megközelítést tartjuk autentikusnak.
A JKD nagyszerűen tükrözi a Lee által 1967 és 1973 között tanított módszereket. A Jun Fan kick-boksz megpróbál hídként szolgálni a történelmileg pontos és a modern fogalmi értelmezés közé Lee és Lewis küzdő stratégiáját követve. A kick-boksz feltűnésével egy lehetséges harmadik út jelent meg, mely megoldást jelenthet a rejtvényre – mely utat válasszuk?
Talán Lee is azt akarta, hogy mindenki kísérletezzen, hozza meg a saját döntését, ahelyett, hogy vakon követné a hagyományos utat, mégha az a jeet kune do hagyománya is.
(Forrás: www.fightsportmag.com)
Comments
comments