Ami az izraelieknek a krav-maga, az az oroszoknak a systema. A stílust évszázados fejlődése után Sztálin testőrei foglalták rendszerbe, ennek ellenére az ortodox katolicizmus hatja át minden pillanatban. A stílust a letisztult, ultrapraktikus és kegyetlenül hatásos technikák jellemzik.
Az edzéseken katák helyett sparring van, amely a hat fontos testrészre (könyök, nyak, térd, derék, boka és váll) fókuszál a vitális pontok támadásával, a közelharccal és a kézifegyverek alkalmazásával.
A stílus nevének jelentése "rendszer", de sokat mond a másik közismert megnevezés is: "Ismerd meg önmagad!".
A systema gyökerei a X. századig nyúlnak vissza, amikoris a szláv harcos törzsek harcmodorát rettegte a keleti és északi vidék. Az évszázadok során a kézitusa és a birkózó technikák számos harcban bizonyítottak.
Tudta ezt a sytema két alapítója is – Mihail Ryabko és Vladimir Vasiliev egyaránt Sztálin különleges testőri egységében szolgált. Utóbbi a kilencvenes éve elején Kanadába települve alapította meg az első külhoni szervezetet, majd a világszövetség központját.
A katonai alkalmazás ellenére a sytema hátterét meglepő módon az erős ortodox katolicizmus adja.
A technikákat a legextrémebb körülmények közt gyakorolják, hiszen alkalmazásukra sem hétköznapi helyzetekben kerül sor. A látványos mozdulatsorok helyett mindig a hatékonyságon van a hangsúly.
A stílus – keménysége ellenére – nem törekszik az ellenfél megsemmisítésére, hanem azt minél kevesebb sérüléssel igyekszik semlegesíteni.
A stílusban fontos szerepet kap a földharc, amely a dobásokat, ütéseket, rúgásokat, feszítéseket rövid és nagyon dinamikus mozdulatokkal indítja.
Természetesen ehhez rendkívüli lazaság és erő kell. A fizikai és mentális edzés a teljesítőképesség határára viszi el gyakorlóit, így önmagukat is "nagy mélységben" ismerik meg a katonák.
A stílusban a gyalogsági közelharc fegyverek alkalmazását és az ellenük való védekezést is elsajátítják a tanulók, így halálos hatékonysággal forgatják a kést, a gyalogsági ásót, a bajonettet és a pisztolyt is.
A stílus nem alkalmaz formagyakorlatokat és övfokozatokat.