Békéscsabán a Leung Ting Nagymester vezette Wing Tsun kung-fu irányzat gyakorlói Máday Norbert nyolcadik fokozatú mester előtt adtak számot tudásukról vizsga keretében.
A csapat felkészítője a magyarországi Wing Tsun Egyesület helyettes vezetője, Széll Gábor hatodik fokozatú mester volt. Nem csak vizsgát, hanem szemináriumot is tartottak, s az egész napos, fontos esemény szünetében beszélgettünk Sifu Széllel.
– Mennyire elégedett a vizsgázók felkészültségével?
– Sok éve járok Békéscsabára, mindig nagyon nagy szeretettel jövök, kedvelem az itteni embereket, s örömmel jöttem kelet-Európai instruktor helyettesem, Széll Gábor meghívására. Gábor neve eleve garancia, hogy azt a fajta, kínai Wing Tsun, amit idehoztam huszonöt évvel ezelőtt, magas szinten van Békéscsabán, és itt a környéken. Fontos az autentikusság, ha kínai eredetű ez a harcművészet, akkor az Békéscsabáig látszódjon.
– A vizsga mindig érdekes dolog, hiszen ugyanazok a vizsgakövetelmények. Van-e az itteni tanítványokban valami tipikus „széllgáboros”?
– Már az nagy dolog, hogy most, 2012-ben, napjaink gyakran értékválságos világában meg tudjuk mozgatni a fiatalokat, hogy lejöjjenek edzeni. Hitem szerint a vizsga nem akkor történik igazából, amikor vizsgázol, hanem minden edzésen, ha meleg nyár van, ha hideg tél. A vizsga egy megnyugtató lezárása a két vizsga közötti időszaknak. Visszatérve: minden tiszteletem a fiataloknak, de Széll Gáborból csak egy van. Az a fajta precizitás, elmélyültség, az összefüggések ismerete és átadási szándékának képessége-ez jellemző Gabira. Elmélyült az a Wing Tsun, amit oktat, nem csak a felületes. Egy mozdulat – egy gondolat, rend, tudatosság és fegyelem, pattogós edzésvezetés. Ezt, mivel ő az elnökhelyettesem is, nem csak az itteni csoportoktól kérem, hanem az egész országban ezt a rendezett stílust kérem,: fegyelem – figyelem! Ha nem vagy fegyelmezett, akkor nem tudsz figyelni! Ha nem figyelsz, akkor pedig nem tudod a technikákat megtanulni. Ebből a szempontból is megkülönböztethetők Gábor tanítványai.
– A jövő évben, 2013-ban ünnepli a magyar Wing Tsun huszonöt éves jubileumát. Hová jutott el a szervezet negyed század alatt?
– Minden megyében van oktatás. A szakmai munkát a megyei vezetők irányítják. Elértük azt, hogy egy nagyon hatásos, Hong-kong utcáin is bevált harcművészetet honosítottunk meg. Már egész családok járnak edzésre, kötődnek hozzánk, értéket látnak benne. Manapság a magyar, a Kelet –Európai Wing Tsunnak értéke van Ázsiától New Yorkig. Felkértek az USA-ba főinstruktornak, Leung Ting nagymester kérte, hogy Kínát is vegyem át…Ez elismerése a magyar Wing Tsunnak, mind a szerevezettség, létszám, mesterek számát tekintve.
– A most, frissen mestervizsgát tett ifjabb Széll Gábor ül mellettünk, s mi a helyzet a fiatal Máday Botonndal?
– Minden héten kung-fuzik, gyakorol, ötödik fokozatánál tart. Nagyon bízom benne, hogy messzire jut majd el. Életem nagyon szép része volt, amikor néhány hónapja Ifjú Széll Gábort is mester fokozatra tudtam vizsgáztatni. Ilyen pillanat még nem volt életemben. Egy apának nagyon sokat jelent, ha a fia azokon az „ösvényeken” jár , mint az édesapja. Az egy szép ajándék, ha az apát is és a fiát is mester fokozatra vizsgáztathattam.
– Az is szerencsés, hogy az irányzat meghatározó személyisége, Leung Ting sokat tartózkodik Magyarországon, oktat, tanít…
– A Nagymester decemberben végig járta a Kelet-Európai országok nagy részét. Ő Yip Man tanítványa, az Ő tanítását követi, kedves szimpatikus, 64 éves mester. Amikor itt volt, a tanítványok vastapssal búcsúztak Tőle. Szeret itt lenni, nem véletlen, hogy mi adtuk át az ötven éves jubileumát megtisztelő arany diplomát.
– Mi a legfontosabb aktuális feladata a magyarországi Wing Tsun Egyesületnek?
– Meg kell találnunk azokat az erre alkalmas mestereket, akik majd a munkát tovább vihetik. Az a fajta oktatói munka, ami a szervezetben folyik, sikert ígér ebben a feladatban. Röntgen szemekkel azokat az elhivatott mestereket, akik nem csak tenni tudnak, de tenni is akarnak ezért.
– Széll Gábor mestertől kérdezem, a vizsgák elbírálásánál meddig tart Sifu Máday Norberttel a szakmai és meddig a baráti kapcsolat?
– Sifu nagyon komolyan felkészíti mind a diákokat, mind az instruktorokat szakmailag. Rendszeres továbbképzésekről van szó, én is rendszeresen utazom ezekre, és magánórákra is, havonta többször. Nemzetközi tanítási program alapján tanulunk, s különleges, szinte apa-fiúi kapcsolat van közöttünk, ami csak az európaiaknak különleges, keleten ez természetesnek számít. S amikor elérkezettnek látja az „apa” az időt, akkor megyünk vizsgázni.
– Máday Norbert: Tegyük hozzá, hogy Gábor hatodik mester fokozata sokáig unikumnak számított, hiszen például az USA szervezetét is csak hatodik fokozatú mester irányítja. Amit ez a vidéki fiú elért, az önmagáért beszél!