Shihan Somogyi Zsolt beszél nekünk a K-1-ről és a hétvégén e szabályrendszerben megküzdő tanítványáról, Szecsei Szilárdról.
Shihan Somogyi Zsoltot (7. Dan), a Magyar Kyokushin Karate Szövetség alelnökét a Shin Dojoban kérdeztük tanítványa K-1-es szerepléséről.
– Mikor és hogyan kerültél először kapcsolatba a K-1 szabályrendszerrel?
– Természetesen én is, mint annyi más, harcművészettelfoglalkozó személy – először az Eurosport közvetitések során kerültem
Somogyi mester és Szecsei Szilárd munkában
|
egyoldalú kapcsolatba a K-1-el, mint néző. Mintegy két évvel ezelött Sensei Gódor László barátom és volt tanítványom, azzal a kérdéssel állt elém, “Nem lennék-e Szecsei Szilárd lábtechnikai edzője”? Gondolkodás nélkül igent mondtam, hiszen nagyszerű lehetőség kínálkozott közel 25 éves full contact edzői ismereteimet egy ilyen nagyszerű képességű versenyzővel összedolgozva kamatoztatni. Szilárd ekkor már pusztakezes küzdelmekben nem igen vett részt, ugyanis már igen komoly ökölvívó technikai munkát végzett Bánóczi Zoltán keze alatt. Hát így kezdődött és azóta is mindhárman azon dolgozunk, hogy kihozzuk Szilárdból mind azokat a kivételes képességeket, amelyekkel rendelkezik.
– Mi az oka, hogy a kyos és thai box versenyzők dominálnak a K-1-ben?
– Talán kicsit elfogultak vagyunk mi, kyokushin hívők, mert azért a két stílus (kyokushin és thai-box) képviselőin kivűl igen kemény küzdőket tud felmutatni a kick-box is (Jerome Lebanner, Sefo, Karaev). Mindazonáltal az tény, hogy azok a láb- és kéztechnikák, amelyeket mi, illetve a thai-boxosok használnak igazán helytállóak a K-1 -ben. Gondolok itt elsősorban Andy Hug-ra, akinek mind a mai napig utolérthetetlen lábtechnikáját kemény ökölvívó technikával egészítették ki, és így vált a sportág legendás alakjává. Korai halála fájdalmas veszteség volt mindannyiunk számára – igazi harcos és nem akármilyen személyiség volt! Persze azért vannak követői: Filhó, és most az egyik nagy kedvencem Glaube Feitosa – aki virtuóz rúgásai mellé most már láthatóan hatékony ökölvívó iskola után kézzel is fantasztikus.
Meggyőződéssel vallom: mind a kyokushin, mind pedig a thai-box fightereknek szükséges egy alapos ökölvívó képzés, mert csak ily módon válhatnak igazán nagy K-1-es küzdőkké.
– A magyarok fighterek világszerte híresek. Milyen lehetőségek állnak a K-1 élmezőnyben a magyarok előtt (1. szakmailag, technikai felkészültség szempontjából; 2. menedzsment, anyagi lehetőségek szempontjából)?– Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a magyar harcművészeknek
25 év tapasztalatát adja át
|
( karatésoknak, taek-wondosoknak, thai-boxosoknak, kick-boxosoknak, kemposoknak) valóban jó hírük van a világban, de ahhoz, hogy a K-1 mezőnyében is neves versenyzőkkel büszkélkedhessünk sokat kell még nekünk edzőknek tanulnunk – elsősorban kondicionálás és technikai állóképesség fejlesztése terén -, a versenyzőinknek pedig taktikai téren van még mit fejlődniük. Természetesen ezzel párhuzamosan nagy szükség lenne anyagi támogatókra is, mert hiába a rengeteg elvégzett edzésmunka, ha nincs lehetőség versenyrutint szerezni – így jószerivel csak helyben járunk. Talán ez a mostani Grand Prix elindít egy egészséges és pozitív folyamatot azok körében, akik rendelkeznek anyagi, illetve szellemi javakkal ahhoz, hogy a tehetséges versenyzők fejlődését, komoly megmérettetését elősegíthessék.
– Szilárd miért “csak” tartalék meccset vív a hétvégi K-1 tornán?– Ennek számos összetevője van, és nem kívánom ezek boncolgatásával megzavarni sem a versenyzők sem pedig az érdekeltek versenyre történő koncentrálását.
Esetleg kitérhetünk majd erre a verseny után – annak értékelése kapcsán.
– Hogyan vált Szilárd kyosból K-1 versenyzővé? Melyek az erősségei? Hol kellett változtatni technika, fizikális és pszichés felkészítés szempontjából?
A fighter hű maradt a kyokushinhoz
|
– Szilárd komoly eredményekkel büszkélkedhet kyokushin karate versenyzői múltjában, de kipróbálta a küzdelem kesztyűs változatát és váltott. Sohasem tagadta meg kyokushin karatés voltát. Az én dojomban karate gi-ben edz és továbbra is kyokushin edzéseket tart tanítványainak. Tény: hosszú ideje nem indul már pusztakezes versenyen – nehéz lenne mindkét rendszerben helytállnia.
Felépítése, test-tömege, kivételes izomzata (ereje és gyorsasága) véleményem szerint teljes mértékben alkalmassá teszi őt a K-1-ben való majdani, igazán komoly eredmények elérésére. A karatéban szerzett lábtechnkai alapjait az eltelt két évben részben átalakítottunk, kibővítettünk, de inkább csak csiszoltuk, gondosan kidolgozott ökölvívó technikával összehangoltuk. Ez olyan küzdőstílust eredményezett, mely igen kemény harcra készteti majd ellenfelét. Nos azt gondolom, ezek az erősségei – és, hogy min kell még változtatni, az eldől a Verseny után.
– Mit tudunk Szilárd ellenfeléről? Milyen várakozásaitok vannak Szilárd szereplésével kapcsolatban?– Meistner Gábor az első magyar K-1 győztese az utóbbi években nem sok betekintést engedélyezett a felkészültségébe – jószerivel nem láthattuk őt küzdeni a győzelme óta.
Akkori teljesítménye nem lehetett alapja az ellene történő mostani felkészülésnek – éppen ezért Szilárd semmiben sem fog eltérni eddigi küzdőstílusától: változatlan lábtechnikájával és ütőerejével kell szembeszállnia Meiszter Gábornak.
Ha pedig ….. nos, ha jól emlékszem a négy magyar versenyző közül csak Nagy Tiborral nem kesztyűzött még Szilárd – így, ha nem is napra kész, de kellő ismerettel rendelkezünk a többi három, esetleges ellenfélről. Sajnos, ami a külföldi küzdőket illeti – hát igen, csak szegényes információkkal rendelkezünk róluk.
Shihan Somogyi Zsolt
|
– Mekkora értéket képvisel a Goodridge – Ignashov összecsapás? Oda fogják tenni magukat vajon? Nemzetközi viszonylatban ránk tereli ez a superfight a figyelmet? – Komolyan remélhetjük, hogy igazán odateszik majd magukat Ignashovék hiszen – ha jól tudom – még nem küzdöttek egymással. Arról nem beszélve, profikról lévén szó – van mit javítaniuk a mérlegeiken: Ignasov hosszú időt kihagyott,
Goodridge pedig, mint jól emlékszünk, nem remekelt mostanában.
Számunkra mindenesetre igen fontos lenne, hogy versenyzőink jó szereplése mellett, hatásos jelenlétük megkérdőjelezhetetlenné tegye a majdani szponzorok és menedzserek számára, hogy érdemes felkarolni ezt a sportágat, mert van benne valami, ami üzleti szempontból sem elhanyagolható.
Comments
comments