Kiemelt hírek

Sensei Németh Pál: A karate célja nem a győzelem vagy a vereség, hanem önmagunk fejlesztése

2012. május 28. | szerző akadmin | Karate

A kyokushint életformául választó Németh Pál mester az önmegvalósitás lehetőségét, egészséges életmódot, küzdeni tudást, kudarcok elviselését, majd sikerre vitelét tartja a karate ma is fontos “adományainak”.

 

A Seiken STKE-t 2003-ban megalapító mester alatt jelenleg négy dojoban félszáz karatéka edz – közülük hét fekete öves. Az országos és nemzetközi versenyeken nyolc éve folyamatosan mind kiválóbb eredményeket elérő, IBK Magyarország szervezetébe tartozó seiken kyósok nem csak katában és kümitében jeleskednek, hanem a februárban lezajlott Karate Maratonon és más 24 órás küzdelmeken is rendszeresen nagy létszámmal részt vesznek. Ismerjük meg a közelmúltban ötvenötödik születésnapját ünneplő 4. Danos mestert!
  
– Hogyan ismerkedett meg a harcművészetekkel?  

– Az 1970-es években elsősorban filmekben lehetett látni a különböző harcművészeti irányzatokat. Sokan hittünk a csodákban: ha elkezdjük gyakorolni valamelyik stílust, akkor hamarosan nagyon jó küzdő válik belőlünk. Az igazi megismerésre akkor volt lehetőség, amikor már néhány éve benne voltam. Más stílusokat, irányzatokat is csak ezután lehetett megérteni. 
 

Sensei Németh Pál 4. Dan
 
– Hogyan "kötött ki" a kyokushin karaténál?  

– Egyetemistaként nagyon vártuk, mikor lesz új tagfelvétel valamelyik karate klubban. Végül 1979. februárjában megjelent egy plakát a Műszaki Egyetemen Kyokushin karatét hirdetve. Az első edzésen százharmincan jelentünk meg.

 
– Miért a kyokushin az a stílus, ami mellett kitartott?  

– Kezdetben véletlenszerű volt a kyokushin karate kiválasztása, de a későbbiekben, amikor már sikerült megismerni a stílusjegyeket, kiderült, hogy szerencsés választás volt ide kerülni. A kyokushin karate a dolgozó európai emberek számára is gyakorolható életforma, jól felépitett oktatási és követelmény rendszerrel. Az egész életre kiterjedő folyamatos szellemi és fizikai fejlődés mellett magában foglalja a nagyon kemény test-test elleni küzdelmet.

 
– Mely mestereitől tanult a legtöbbet, kapott legjobb "útravalót"?

– Legtöbbet Hanshi Adámy Istvántól tanultam a kezdetektől mind a mai napig. Negyvenéves munkásságát, eredményeit világszerte elismerik. Korábban Senpai Kivés Gyuri személye és fantasztikus hangulatú edzései voltak rám nagy hatással. Shihan Somogyi Zsolt és Shihan Horváth János edzései szintén hozzájárultak, hogy a kyokushin karatét választottam utamul. Számos szemináriumon és edzőtáborban volt lehetőségem tanulni magyar és külföldi nagymesterektől. Kiemelném Tanaka Sensei-t, a Hiko Ryu stilus alapitóját, akinek minden megnyilvánulásában a szamuráj szellemiség tükröződik.
 

A Seiken dojo a közelmúltban Tanaka mestert is vendégül látta
   
– Mit jelent önnek a harcművészet?

– Életformát jelent, ami nagyon sok gyakorlással jut el a szellemi fizikai és technikai tökéletesedéshez.

 
– Mit adott, ad Önnek és milyen áldozatokat, lemondásokat követel meg a kyokushin?  
– Az önmegvalósitás lehetőségét, egészséges életmódot, küzdeni tudást, kudarcok elviselését, majd sikerre vitelét. A kyokushin karate megfelelő gyakorlása rengeteg időt és fáradtságot követel – az anyagiakról nem is beszélve. Szerintem normál esetben 5-6-szor komolyabb vizsgára vagy versenye készülve 11-szer kell edzeni. Minden reggel korán kell felkelni, az esték rendszeresen, a hétvégék alkalomszerűen foglaltak.
 

Kellemes túra Hanshi Adámy Istvánnal és Erdei Zsolttal
 
– Milyen a viszonya a HEGYEM mozgalomhoz? Miért tartja fontosnak a mozgalmon belüli szereplvállalást?  
– A HEGYEM mozgalommal Dr Gubacsi Attila senpai által találkoztam. Amikor van lehetőségem, megpróbálom segiteni munkáját. A Seiken dojoban több mint 8 éve biztositunk gyermekotthonos fiatalok számára edzéslehetőségeket és neveltünk ki utánpótlás-, valamint felnőtt versenyzőket, értelmes célokat adva számukra.
 

Fejlődni folyamatosan fizikailag és mentálisan: Németh mester a TRX-szel ismerkedik
 
 – Melyek a legemlékezetesebb pillanatok, eredmények az Ön számára harcművész pályafutásában?  

– Rögtön a legelső edzés életre szóló élmény volt. Akkor három kitűnő mester azonnal megszerettette velem a kyokushin karatét. Versenyzőként az 1983-as Szolnok Kupa marad feledhetetlen. Edzőként a legfelemelőbb pillanat az volt, amikor először nyert tanítványom versenyt. Azóta is minden verseny, ahol jól szerepelünk – legyen az utánpótlás, vagy felnőtt oszágos, esetleg nemzetközi verseny – rendkívüli élmény. Bíróként a csúcs, a Japánban végzett bíráskodás volt. Az övvizsgák, Danvizsgák mindig katartikus érzést okoztak – de ezzel nem vagyok egyedül, azt hiszem.
 

Szappanos Zoltán mester jutalmazása a Karate Maraton után
 

Tanítványokkal

– Mi motiválja, mit ad erőt, hogy nap, mint nap újra teljes gőzzel tegyen a harcművész társadalomért?

– Elkötelezettként megpróbáljuk nevelni a fiatalabbakat a mindennapi életre a harcművészetek útján. Példát kell mutatni és lehetőségeket kell biztositani számukra. Szertném, ha a különböző stílusszervezetek között együttműködés és barátság lenne.
 

Németh Pál mester Tanaka Koshiroval, Hanshi Adámy Istvánnal és Shihan Somogyi Zsolttal
 
– Mi az ön filozófiája kyokushin mesterként? Mit tanít a tanítványainak?

– Mindig ki kell tűzni értelmes célokat és mindent meg kell tenni azok megvalósulásáért, de a karate célja nem a győzelem vagy a vereség eldöntése hanem önmagunk fejlesztése kemény edzések útján!
 

 

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.