A kevert harcművészeti rendszerek űttörő egyénisége mesél a sportra gyakorolt hatásáról, a jövőről és Mike Tysonról.
Amikor néhány éve bekerültek a K-1 cirkusz forgatagába a Gracie-féle harcművészeti rendszerben küzdők, az azután látható összecsapások óriási promóciót jelentettek a sportágnak. Keménységükkel, látványosságukkal nagy szerepet játszottak a K-1 népszerűsítésében. Royce Gracie itt nyújtott teljesítménye óriási feltűnést keltett, és egy csapásra a kevert stílusú harcművészet emblematikus figurájává vált.
– Általános vélekedés szerint Önnek köszönhető a Brazil Jiu-Jitsu ugrásszerű elterjedése az Egyesült Államokban a '90-es években. Mit gondol, mennyire erősen lennének jelen a Gracie Jiu-Jitsu képviselői a harcművész társadalomban, ha annak idején nem száll be az UFC és egyéb kevert harcművészeti versenyek indulói közé?
– Ez olyan, mintha Piroska nem találkozott volna a farkassal – nem lenne mese! A Gracie-Jiu-Jitsu végső soron világszerte azért ismert, mert a legegyszerűbb, mégis legteljesebb birkózó és önvédelmi stílus.
A legkisebb Gracie palánták
|
– Az első időktől kezdve a kevert harcművészetek gyökeres változáson mentek keresztül a versenyzők technikai felkészültségét tekintve. Hová rangsorolná magát a mai harcosok között?– Az én célom kezdettől fogva az volt, hogy bebizonyítsam: a Gracie Jiu-Jitsu a legjobb harcművészeti stílus – és úgy érzem sikerült is. A többiek közötti pozíciómról őket kellene kérdezni. Azonban tisztában vagyok azzal, hogy mit értem el eddig…
– Többen kritizálják a sportág jelenlegi állapotát, mondván mennyivel másabb volt, amikor még az Önhöz hasonló fighterek domináltak, akik adott stílusban szerzett mesteri tudásukkal voltak képesek diadalmaskodni. Ezek a kritikák joggal vetik fel, hogy ma már a mezőny felhígult, és bár a maiak is képzett harcművészek és jók mind álló-, mind földharcban, ám nem dominánsak egytlen stílusban. Mi az ön álláspontja ezzel kapcsolatban?
– Kezdetben stílus harcolt stílus ellen, és nekem sikerült bizonyítanom a Gracie Jiu-Jitsu-val. Manapság mindenki jön-megy a stílusok között, és már nem stílusok állnak egymással szemben. Most sportoló áll szemben sportolóval, és többnyire a jobban felkészített győz.
– Évekig a rajongók azon vitatkoztak, hogy vajon ki nyerne, ha ön és Mike Tyson összecsapna. A K-1 szervezet az utóbbi két évben körbeudvarolja Tysont, hogy megnyerje arra, hogy a K-1 égisze alatt versenyezzen. Mike menedzsmentje azonban újra és újra kijelenti, hogy versenyzői nem indulnak kevert harcművészeti megmérettetésen. Tegyük fel, Tyson meggondolná magát, és kiállna Ön ellen. Hogyan alakulna kettejük küzdelme?
– Az lenne a valaha látott egyik legnagyobb összecsapás. De igen csak kétlem, hogy Mike beleegyezne, hogy ne ökölvívó szabályok szerint harcoljunk. Mindenesetre hiszem, hogy a Gracie Jiu-Jitsu a legjobb harci stílus, és ha összecsaphatnánk MMA szabályok szerint, bebizonyítanám, hogy mennyire erős.
Kérem a következőt!
|
– Mennyiben lehetne más a végkimenetel, ha mindketten 10 évvel fiatalabbak lennének?– Nem számít, hogy tíz évvel fiatalabb, vagy öregebbek vagyunk. Az eredmény ugyan az lenne.
– Ön most 39 éves. Meddig tervezi folytatni karrierjét MMA-ban?
– Az attól függ. Amíg úgy érzem, jó vagyok és hiszek magamban, folytatom a harcot.
– Hogyan tervezi a küzdelem-mentes jövőt?
– Ha majd abbahagyom tanítok, utazok és sok-sok időt töltök a családommal.
– Mennyire fontos az Ön számára, hogy visszavonulása után is aktív maradjon, mint harcművész? Mi lenne az Ön számára ideális szerepkör a jövőben?
– Harcművészet – sok-sok éve lekötelezettje vagyok. Az életem része. Még, ha majd abba is hagyom, senki sem fogja azt látni, hogy hátat fordítok a harcművészetnek. Továbbra is kapcsolatban maradok vele, mint instruktor és edző. Szemináriomokat fogok tartani, és fiatalokkal foglalkozom majd.
– Mit üzen rajongóinak?
– Köszönöm a rengeteg támogatást! Higgyenek magukban, és ne adják fel a küzdelmet egy jobb életért!
Comments
comments