Kiemelt hírek

Ré Zen-Do: Merev stílusjegyek nélkül

2014. október 28. | szerző SzlobMil | Tanítás

A tradicionális japán szamuráj erkölcsi alapokon nyugvó, erős karate mozgáskultúra-jegyekkel rendelkező harcművészeti irányzatot O-Sensei Réti István alapította. Az általa létrehozott Ré Zen-Do kolostorban a mesterek az év minden napján rendelkezésére állnak a zen módon élő-gyakorló tanítványoknak. Ellenszolgáltatás nélkül.

10703967_844147902292010_6908024733481076031_o

 

O-Sensei Réti István (alapító nagymester; 6. DAN) első hazai kolostorának alapkövét harminc éve tette le Köveskálon, ahol azóta a Ré Zen-Do harcosai, tanítványai számára több ezer könyvet, jelentős tradicionális és modern fegyver-állományt gyűjtött össze, a folyamatos képzés, valamint a rendszeres nyári edzőtáborozások teljesebbé tétele céljából.

O-Sensei Réti István egykoron az IKS – Nemzetközi Shobu Kai Világszövetség 8. DAN-os alapító Nagymesterétől, Shihan Sadaharu Fujimotótól tanult; a japán nagymester támogatásának és elismerésének köszönhető, hogy a Ré Zen-Do 1984-től az IKS tagja, vagyis a harcművészetek nemzetközi palettáján idestova már 30 éve hivatalosan is szerepel.

Az eredeti japán Zen-Do harcművészeti irányzat a karate, a budo eredeti szellemiségét őrzi; a Zen-Do nem stílusirányzat, hanem sokkal inkább életstílus. Kiindulópontja, hogy egy bizonyos harcművészeti stílusra nem szabad építeni, mert megköti a kezünket, ráadásul ellenfelünk is komolyan profitálhat a korlátozottságunkból. A Zen-Do célja az egyén szellemi és fizikai korlátainak kiterjesztése. A stílus művelői a test „meghosszabításait”, vagyis a fegyvereket is használják; két fő eszközük a kard és az íj.

A Zen-Do nem kötődik egyetlen valláshoz sem – a zen tanításai azok, amelyeket a Zen-Do követői igyekeznek a mindennapi életük részévé tenni. Ennek alapelemei: ismerd meg önmagad, a téged körülölelő természetet, légy türelmes és nyitott!

Réti István a Ré Zen-Do fizikai alapját adó Shobu Zen Karate-Do (a tradicionális okinawai karate egyik legkeményebb ága) technikáit formálta követhetőbbé a wado-ryu stílus rugalmasságával. Később kimondottan támogatta, hogy az iskolavezető mesterei más harci módszereket (ju-jitsu, thai box, kobudo, kardforgatás, aikido, kyukoshin karate) is tanulmányozzanak: mindezt azért, hogy a stílusok elkülönülése miatt elvesztett különböző harci technikákat beillessze a hatékony küzdőrendszerébe.

A Ré Zen-Do mesterei önzetlenül és anyagi ellenszolgáltatás nélkül tanítanak, és a dojóban nincsenek vizsgadíjak sem. Az eszközök a Ré Zen-Do kolostorban ellenszolgáltatás nélkül, minden tanítvány rendelkezésére állnak, az év minden napján.

A Ré Zen-Do-ban a fejlődés gyorsasága kizárólag a  tanítványokon múlik. Évente egyszer nyári tábort szerveznek nekik, ahol a jelentkezők egy hétig bentlakó tanítvány módjára élnek.

A szigorú fegyelemben, a napi háromszori gyakorlás közben a mestereknek módjukban áll eldönteni: ki mennyit fejlődött az elmúlt évben, és ezen ítélet alapján léphet bárki a magasabb övfokozat felé.

„Mi egymással beszélünk, és nem egymásról”

A cikk olvasása pillanatában is több Ré Zen-Do gyakorló tanít-gyakorol-meditál az országban… A SporTime-nak Réti István nagy lélekkel és nagy mesterhez méltóan válaszolt a kérdésekre.

ket

Forrás: TrueStyleMagazin / facebook

– A Ré Zen-Do Barátok Köre Egyesületének több célja is van: az önismeret csoportos fejlesztése; természetjárás és kutatás; zen-meditációs séták; a testi és szellemi erő közös fejlesztése; nevelés az egészséges életmódra. Céljaink közé tartozik még a zen ismeretterjesztés; rendezvények, táborok szervezése; a tradicionális japán és egyéb küzdősportok művelése; hagyományainak ápolása; a betegségek megelőzése; gyógyító-egészségügyi rehabilitációs tevékenység. Minden földi embernek ajánlom, aki felébredt, és keresi a helyes UTAT. A zen ehhez ad eszközt.

 – Hányan gyakorolják a Ré Zen-Dót?

 – Tíz dojóban – ZEN és IKS diplomás nagymesterek vezetésével – hozzávetőlegesen kétszázhetven-háromszáz zen harcos gyakorol hazánkban. Tudatosan kis létszámon tartjuk a közösséget, általában egy mester maximum tíz tanulóval foglakozik egy időben. Közel húsz éve tudatosan azonos számon tartjuk a létszámot.

 – Az Önök tanítványai ritkán keverednek utcai harcokba, mert megpróbálják máshogy megoldani a nehéz helyzeteket. Önnek is mindig sikerült ez?

 – Bennünket az igazi gyakorlók és az önmagukat próba alá vetők találnak meg. Mi egymással beszélünk, és nem egymásról. Azért gyakoroljuk a Shobu Zen Karate Do-t, hogy kialakuljon a szellemi védelmünk és az önvédelmünk. Itt nem elsősorban fizikai védelemre gondolok. Elkerüljük, illetve messze elkerül bennünket „az utcai zombik” támadása. Ez valójában egy csöndes, szerény, defenzív viselkedés; nem reagálunk az „ugatásra” és a „szamárbőgésre”.

1973 óta – kis lódítással – igen sikeresen kerülöm el az utcai összeugatást…

– Kik mehetnek el az éves nyári táborba?

– Felépítettem és fenntartok egy zen kolostort a tanítványaimnak. A nyári táborokon az egész évben szorgalmasan és rendszeresen gyakorlók vesznek részt.

 – A Ré Zen-Do mesterei nem kérnek ellenszolgáltatást tudásuk átadásáért. Hogyan, mi másból tud megélni egy mester?

– A tanítás ingyenes, nincs tiszteletdíj, nincs anyagi függőség a tanítványoktól. A zen mesterektől elvárás, hogy sikeresek legyenek a saját anyagi alapok megteremtésében, mert a dojo szent hely, nem pedig az üzletszerzés temploma.

kar

További információk: www.zendo.hu

 

Comments

comments

3 komment

  1. Kedves Szerkesztőség!

    A cikkükben megjelent egyik képet az általunk készített – Réti mestert bemutató – filmből került kivágásra és a Facebook oldalunkról (https://www.facebook.com/TrueStyleMagazine) lett – a forrás megjelölése nélkül – a cikkbe illesztve. Kérem jelöljék meg a kép forrását és ha arra érdemesnek találják, akkor a cikkbe tegyék be a mesterrel készített interjúnkhoz mutató linket: http://www.youtube.com/watch?v=dm_YSC-esNE

    Köszönettel:

    Povázsai László

    • SzlobMil says:

      Kedves Povázsai László,

      Először is, elnézést kérünk a késői válaszért.
      Köszönjük szépen az észrevételt, a hiba abból adódott, hogy mi a képet Réti mester személyes facebook oldalán találtuk az ő saját albumában, nem vettük észre, hogy azt nem ő maga töltötte fel – hasonlóan a filmről sem volt tudomásunk. A forrásmegjelölést a képnél pótoltuk!

      Üdvözlettel,

      budomagazin.hu szerkesztőség

      • Kedves Szerkesztőség!

        Köszönöm szépen a helyesbítést, én is elnézést kérek a kései válaszért :)

        Érdemes megnézni a csatornánk többi filmjét, próbálunk érdekes/értékes dolgokat bemutatni.

        Minden jót!

        Laci

Minden vélemény számít!

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.