Végre hivatalos verziója is van annak a cáfolatnak, hogy az ökölvívás “buta” sport, és nem fejleszti az ember szellemét. A varázsszó, amire mi is csak most bukkantunk rá: sakkboksz.
Nevéből adódóan ez egy hibrid “extrémsport”, ami a sakkot ötvözi az ökölvívással, váltakozó mentekkel. A furcsa párosítás először egy londoni bokszklubban bukkant fel, ahol a testvérpár, James és Stewart Robinson megalkotta a koncepciót. Mindketten amatőr bokszolók voltak, e mellett pedig még sakkoztak is. Két kedvenc tevékenységüket egybeöntve létrehozták a világ legelső sakkboksz klubját, ami négy évig volt aktív.
A sakkboksz modern koncepcióját Iepe Rubingh dolgozta ki, ő alapította meg a WCBO-t (World Chess Boxing Organisation ) 2003-ban, Berlinben. A következő években több országban is megjelentek ehhez hasonló szervezetek, legutóbb például Iránban. Az angol televíziós producer, Timothy Woolgar 2008 óta minden évben rendez nemzetközi versenyt Londonban; ebben a többi szervezethez képest egyedülállóak.
A versenyzők mind képzett bokszolók és gyakorlott sakkozók, tehát mindkét sportágban otthon érzik magukat, egy meccset kétféleképp is meg lehet nyerni…
Egy teljes mérkőzés tizenegy menetből áll: hat játszmából az asztalnál ülve és öt menetből a kötelek között. Egy meccs először sakkjátszmával indul, amit egy menet boksz követ, ezután a sorrend váltakozhat. Minden menet között egy perc pihenő áll a versenyzők rendelkezésére, ennyi idő alatt kell megpihenniük, és felszerelést váltaniuk. Joggal merülhet fel a kérdés, hogy három perc alatt vajon mire mehet két sakkozó egymással. Nos, erre a problémára a “gyors sakk” szabályrendszere nyújt megoldást. Egy meccs idő előtt kiütéssel, vagy sakk-mattal végződhet. A küzdő felek sakkozás közben fejhallgatót hordanak, hogy ne zavarja meg őket semmi a koncentrálásban.
Forrás: wikipedia
Oldal hivatkozás: Nézze meg a sakkboksz dokumentumfilmjének előzetesét Budomagazin.hu