A Magyar Prémium MMA Liga immár hivatalosan is teljes gőzzel dolgozik. Interjú Tánczos Gábor főtitkárral.
– Mikor, hogyan jött létre az Magyar Prémium MMA Liga? Mi volt a motiváció a megalakításához?
– Az első megbeszélések még 2013. telén kezdődtek. A hivatalos bejegyzést csak 2014. februárjában hagyta jóvá a bíróság. Az MPML létrehozása több, mint időszerű volt. Létszükség. A magyar MMA világ sportolói és sport vezetői és végül, de nem utolsó sorban a közönség már régóta és egyre jobban kiéhezett a profi rendezésű gálákra, online és tv műsorokra, melyet nem csak külföldön csillapíthat a legnagyobb szervezetek nevével fémjelzett rendezvényeken.
Kellett egy olyan jogilag is megalapozott szervezet, mely összefogja a hazai szcénát, gondozza, és ha kell, kigyomlálja a sportágat. Ezért a sportág magyar fejlődését és a nemzetközi lehetőségeinket szem előtt tartva két részre osztottuk erőinket: amatőr MMA szervezetként magalakult Növényi Norbert elnök vezetésével a Magyar MMA Országos Küzdősport Szövetség. Ez a szervezet jelenleg a hivatalosan bejegyzésre kerülő amatőr MMA sportszövetség, amely a Magyar Grappling, Pankráció és MMA Szakági Szövetsége alá csatlakozik. Ezáltal a Magyarországi FILA Grappling és Pankráció Bizottság része.
A magyar MMA profi részét a Magyar Prémium MMA Liga fedi le, mely jelenleg az egyetlen hivatalosan bejegyzésre kerülő profi MMA sportszervezet Magyarországon. Számos nemzetközi szervezettel kötünk megállapodásokat. A teljesség igénye nélkül ezek közül néhány: Horvátország – FFC, Svédország – IMMAF, Szlovénia – WFC, Németország – WKU, USA – WGL stb.
A nemzetközi kapcsolatok kiépítésben az MPML számos tagja veszi ki a részét. Szeretném megemlíteni Sárközi Róbert munkásságát, mely az USA-tól Kínáig terjed. Egy ismert nemzetközi MMA sport manager – aki a WFFA világszervezetet képviseli Európában – már jelezte együttműködési szándékát a Liga felé. Elképzelhető, hogy a kezdő gálánkra már össze is hozunk valami extra dolgot!
A szervezeti felépítés több pillérből tevődik össze. Marián Györgyöt választottuk meg elnöknek egyhangú szavazással. Ez azért fontos és kiemelendő, mert ő az a személy, akit a sportvezetők, edzők és sportolók is elfogadnak korábbi munkássága miatt. Sárközi Róbertet alelnöknek választottuk a sportágért tett önzetlen erőfeszítései miatt. Ő az a kiváló sportszakember, aki biztosíték arra, hogy az MPML szakmailag megfelelő minőséget biztosít a sportolók és a közönség számára. A főtitkári és kommunikációs feladatok vezetőjének engem jelöltek ki, ami hatalmas megtiszteltetés és egyben óriási lehetőség is számomra.
Az MPML-t alapító személyek, egyben elnökségi tagok:
Bartus István, Beregi Zsolt, Kovács Szabolcs, Kókai Gábor, Lackó Balázs, Marek Zoltán, Marián György, Mihályfi Ákos, Nagy Dániel, Sárközi Róbert ésTánczos Gábor.
Az MPML alapító klubok: Győri Koko Gym MMA Egyesület, Hungarian Pitbull Fighters Debrecen, Szegedi Küzdősport Klub, Ronin Judo Közhasznú Alapítvány Balatonfüred, Növényi Professzionális Küzdősport Akadémia, Ronin HSE.
Eddig több tucat csapat jelezte írásban szándékát a csatlakozásáról mind két szervezetbe, de a jelentkezők száma folyamatosan nő.
Az MPML szakmai támogató szervezetei:
Global Grappling, FILA Grappling, Zenbukan Kempo, Magyarországi FILA Grappling és Pankráció bizottság.
– Hogyan épül fel az MMA Liga lebonyolítási rendszere?
– 2014-re meghívásos tornát állítottunk össze, melyet minimum hat helyen rendezünk meg az országban. Lehóczki Csaba a Szegedi Küzdőspot Klub elnöke, e kiváló sportszakember dolgozta ki a szakmai felépítését a Liga versenyrendszernek, melyet regionális rendszernek hív. A rendszer tesztüzemét már idén megkezdjük.
Alapköve, hogy öt régióra osztjuk az országot ahol a rendezvény helyszínei: Észak-nyugati régióban Pápa és Győr, Észak Keleten Debrecen és Nyíregyháza, a Dél-keleten Szeged, Dél-nyugaton Pécs és Szekszárd. Az ötödik Pest megye – Budapest.
A versenyrendszer kiírása alapján a kijelölt régiók önállóan bonyolítják a meghatározott súlycsoportok selejtezőit és elődöntőit. A Liga súlycsoportos döntőit és címmérkőzéseit Budapesten rendezzük. A Liga tornáin kívül bármilyen küzdősport eseményt kivitelezünk, amire felkérnek minket. Erre az idei évben is lesz példa: két további gáláról már most folynak az előzetes tárgyalások.
Minden gálán két súlycsoport mérkőzik négyes tornák formájában, valamint további super fight küzdelmek is megrendezésre kerülnek. A márciusi gálán így összesen 14 profi MMA mérkőzést láthat a közönség, ami 2 éve nem volt Budapesten. A súlycsoportok döntői novemberben kerülnek lebonyolításra, ami szintén a Fővárosi helyszínen lesz. A bajnok elnyeri az MPML bajnoki övet és vele együtt egy 1 éves támogatói szerződést!
Kiemelném, hogy a super fight mérkőzéseken egytől egyig külföldi ellenfelet szerződtettünk a hazai harcosok ellen. Harcosok várhatóak a teljesség igénye nélkül pl: Angliából, Ausztriából, Lengyelországból, Romániából, Horvátországból, Olaszországból. (Ezen kívül épülő kapcsolatokkal rendelkezünk az USA, Kína, Finnország, Svédország, Oroszország, Szlovákia, Szlovénia, Ausztria, Németország, Hollandia, Írország, Mexikó területén is.)
Laczkó Balázs nemzetközi főbíró a biztosítékunk arra, hogy a versenyek maradéktalanul megfeleljenek a nemzetközi és hazai MMA spot szabályainak. Egyébként minden meghívott külföldi versenyző mellé legalább egy fő bírót is várunk. Ebben is a fair play-t követjük.
– Hány tagja van most a ligának?
– Az alapszabályzatunkban is leszögeztük, mi elsősorban nem tagokat toborzunk, hanem résztvevőket, legyen ez csapat, klub vagy versenyző. A rendezvényeinken résztvevő sportolókról folyamatosan fotókat és adatokat töltünk fel, erről a weblapunkon és Facebook oldalunkon bárki tájékozódhat. A tapasztalatunk az, hogy hivatalos profi szervezet lévén az ország ketrecharcosai nagy számban szeretnének részt venni versenyeinken. Pontos statisztikai adatot nem tudok mondani, mert ahogy korábban említettem folyamatos a regisztráció.
– Hogyan ítéled meg ma az MMA helyzetét hazánkban?
– A magyar MMA-t eddigi főként széthúzások, egyénieskedések jellemezték. Háttérbe szorult a sportág és a sportolók értéke. Ennek ellenére egyértelműen folyamatosan fejlődik. Kiemelkedő alakok elvétve, de mindig is voltak, amióta megvetette lábát hazánkban az MMA fogalma. Ahogy egyre szélesebb körbe terjed a sportág, egyre több név kerül reflektorfénybe. Szándékosan nem emelnék ki sem klubot sem pedig versenyzőt.
Az MPML egy olyan összefogás, mely napról napra magasabb szintre emeli nemzetközi porondon is a hazai MMA sportot. Az MPML vezetősége, hiszi, hogy rövid időn belül fel tudjuk olyan színvonalra fejleszteni a sportágat, hogy legalább akkora figyelem övezze állami szinten is, mint egy olimpiai küzdő sportot.
– Hol tart most a liga szakmailag, elfogadottságot és népszerűséget tekintve?
– Jobban haladunk, mint terveztük. Naponta jönnek az újabb megkeresések és ajánlatok, melyek nagy részét mi magunk is terveztük, igaz, csak pár év munka után. Amin dolgozunk és kiemelném, hogy a Liga Torna 2014. helyszínei regisztrált Sherdog pontszerző állomásokká legyenek nyilvánítva, valamint a torna súlycsoport övei nemzetközileg bejegyzett elfogadott övekké legyenek minősítve.
Kész a 2014-es versenynaptárunk. Bonusz eseményekről tárgyalunk, melyről majd egy másik alkalommal számolnék be. Zajlik a közösség építése és a március 22.-i gála jegyértékesítése.
– Rövid- és hosszútávú tervek?
– Rövidtávú célunk a Liga széles körben való megismertetése. Középtávú célunk, hogy minden évben legyen kihívója az öveinknek. Hosszútávú cél az, hogy a csúcsszervezetekhez legyen versenyző delegáló licencünk.