A Magyar Zen Bu Kan Szövetség elnöke szerint a "Viadal" elnevezésű hazai fejlesztésű szabályrendszer világszerte elismerést váltott ki. Nem véletlen, hogy Papp Valér büszke a magyar kempósokra.
– A kempo egy komplex küzdőstílus. Ütések, rúgások, dobások, földharc jellemzik, csakúgy mint a ju-jitsut. Mégis, mi a különbség a két stílusirányzat között?
Papp Valér
|
– Csakugyan sok a hasonlóság. Röviden összefoglalva a ju-jitsuban a hangsúly a földharc felé tolódott el – különösen a Gracie-irányzat esetében, míg a kempo egyenlő figyelmet fordít minden részegységre. Technikáink igen hatékonyak, és a mindennapi életben is használhatóak. Talán ezért is oly népszerű idehaza és külföldön egyaránt. Jelenleg harminc egyesületben körübelül 1000 sportoló gyakorolja a kempót országszerte. 10-15 profi versenyzőnk van. Ők pénzdíjas versenyeken is részt vesznek, többféle szabályrendszerben.
– A kempo világszerte népszerű, ám ismét egy magyar újításról hallani…
– Szövetségünk kidolgozott egy új szabályrendszert, amelynek a “Viadal” nevet adtuk. Ebben megkülönböztetünk pusztakezes, valamint kesztyűs “a” és “b” típusú küzdelmet. Ez olyannyira bevált, hogy hamarosan a Zen Bu Kan világszervezet is átveszi. A rendszer lényege a következő:
Pusztakezes küzdelemnél nem viselnek az ellenfelek kesztyűt és tilos fejre ütni, viszont engedélyezett a földharc , lehet fejre rúgni és dobásokat alkalmazni. Sőt, a földön ütés és rúgás sem tiltott.
Kesztyűs küzdelmek két típusa különböztethető meg.
B-viadal esetén földharc megengedett (fojtások, feszítések igen, ütés, rúgás tilos). Állásból fejütés csak semi-contact lehet. A küzdelem 2×2 percig tart.
A-viadalban állásból és földön is teljes erejű ütésekkel lehet támadni. Az összecsapás hossza 3×2 perc.
– A decemberi Hanshi kupa immáron a 9. volt a sorban. Eszerint idén jubilálnak?
– Igen. 2005-ben ünnepeljük szövetségünk fennálásának 10. évfordulóját. A jubileumi eseménysor csúcspontja a decemberi Hanshi Kupa lesz, ahol nemcsak a világ számos tájáról érkezett kempo válogatott, hanem személyesen Dr. Harnos Imre nagymester is részt vesz. Addig azonban lesz még jópár fontos rendezvény, verseny. Áprilisban felnőtt OB, májusban Sanda Kung-fu VB Perugiaban..
– Kung-fu?
– Nagyon jó kapcsolatot ápolunk a kung-fusokkal. Gyakran indulunk az általuk szervezett versenyeken, ahol rendre jól szerepelünk a full-contact küzdelmeken. Így jött az ötlet, hogy indítsunk közös csapatot a Sanda szabályrendszerben rendezett olasz viadalon.
– Hány versenyző alkotja a válogatott csapatot?
Viadal
|
– 10-15 kempósunk alkotja a gerincet. Közöttük számos profi versenyző van, akik rendszeresen részt vesznek külföldi, pénzdíjas meccseken. Ezek UFC, Ketrecharc és más hasonló szabályrendszer szerint zajlanak. Sajnos, mint más sportok, a kempo is anyagi gondokkal küzd. Kevés sportoló engedheti meg magának a külföldi viadalokra való kiutazást. Családi támogatás, egyéni szponzoráció és némi szövetségu juttatás az, amit igyekszünk a legígéretesebb versenyzők között szétosztani.
– Úgy tudom, márciusban végén egy különleges versenyen csapnak össze a legjobbak.
– Kitűnő versenyzőnk, Felföldi Szabolcs szervezésében Dunaharasztiban kerül sor az első meghívásos profi gálára. Viadal szabályrendszer szerint zajlanak majd az összecsapások. Szándékaink szerint többféle harcművészeti stílus képviselői küzdenek meg kemposainkkal a “Küzdelem Éjszakáján”.
Comments
comments