Ha minden igaz, a Nemzetközi Olimpia Bizottság (NOB) pénteken vagy szombaton dönt az új sportágak programba kerüléséről. Jacques Rogge, a szervezet elnöke a szingapúri ülésen tartott nyitóbeszédében külön kitért arra, hogy a műsor jövőjéről hozott döntés "rendkívül nagy hatással" lesz a sportolókra. Reméljük a karatésokra is, akik egyértelmű esélyesként indulnak a "programküzdelemben". Dr. Mészáros Jánost, a Magyar Karate Szakaszövetség elnökét kérdeztük.
– Mi a véleménye a sportág olimpiai programba jutásának esélyeiről?
Mészáros János
– A karate az elmúlt időszakban mindent megtett azért, hogy a NOB által támasztott igen szigorú követelményeknek megfeleljen. Elsőként nyolcvanas évek végére egységesítette a széttagolt tábort, majd megreformálta szabályrendszerét, és a versenyek lebonyolításának menetét úgy, hogy az a közönség számára érthetőbb, látványosabb és élvezetesebb, valamint a televízió által is jól közvetíthető legyen. A karate sportágat napjainkban 178 országban közel 40 millióan gyakorolják, majdhogynem az egész világon vannak képviselői, ami egy fontos szempont a döntésnél. A WKF-nek, a karate világszövetségének munkája sikeresnek bizonyult, elismerésképpen a NOB 1999-ben felvette az olimpiai sportok közé a karatét, majd a múlt évben besorolta abba az ötös csoportba, akik esélyesek a nyári játékokon való részvételre. Ide tartozik még rajtunk kívül a squash, a golf, a rögbi és a görkorcsolya. Ha most bármelyik ország sportvezetőit megkérdezné, hogy ki számít esélyesnek a bekerülésre, akkor a karatét biztosan az elsők között említené, ami – tekintve, hogy a NOB tagságban szavazók közt igen sok nemzet képviselteti magát – kifejezetten biztató. Információim szerint az oroszoknál például a karate és a golf jöhet szóba, míg magyar viszonylatban a karate és squash a két meghatározó sportág, amely fontos lehet, hogy bekerüljön. A helyszínválasztás is segíthet (2012-ben London rendezi az olimpiát – szerk.), hiszen a britek kifejezetten jó küzdők, több Európa- és világbajnokot adtak már, és Anglia minden idők legsikeresebb edzője éppen a karatés Ticky Donovan, így valószínűleg a szervezők lobbiznak majd sportágunkért. Ezen kívül a programbizottság jelentése is pozitív ránk nézve, aminek komoly súlya lehet július 8-án.
– A hazai sportvezetésben és a Magyar Olimpiai Bizottságban milyen a karate támogatottsága?
Tóth, S. Kovács, Klima
Érmeket hozhatnak
– Eredményeink és munkánk révén a sportág egyre szélesebb körben válik ismertté és elismertté. Legjobb sportolóink sikereik révén a média érdeklődési körébe kerültek. A két szavazati joggal bíró bizottsági tag – dr. Schmitt Pál, a MOB elnöke, dr. Aján Tamás, a MOB főtitkára – is kifejezte, hogy támogatja programba kerülésünket. A karatésok a világ valamennyi részén komoly erőfeszítéseket tettek azért, hogy hozzánk hasonlóan maguk mellé állítsák országuk NOB tagjait. A döntési procedúráról tudni kell, hogy a bekerülésről csak akkor szavaznak, ha valamelyik sportág kiesik a nyári olimpiai játékok programjából. A karate egyetlen sportág kieséséért sem lobbizott, magában a NOB-ban jelent meg a változtatás gondolata. Erre született megoldásként az, hogy – lévén a sportágak számát 28-ben maximalizálták – a bejutáshoz valakinek távoznia kell. Mi reméljük, hogy hazánk sikersportágai továbbra is a játékok résztvevői lesznek, és a karate éremesélyeivel tovább erősíti soraikat.
– Éremesélyekről beszélt. Valójában mit jelent a Magyar Karate Szakszövetségnek, ha a WKF eléri célját és 2012-ben Londonban sportjuk a nyári játékok egyik versenyszámává válik?
– A karate bekerülése nemcsak a Magyar Karate Szakszövetségnek, hanem a magyar sportnak is olimpiai érmeket jelent, hiszen
Tóth Beatrix lendületben |