Dr. Nagy Máté fizikus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Magyar Tudományos Akadémia közös kutatócsoportjának tagja. Jelenleg az Oxfordi Egyetem Állattani Tanszékének kutatója. A Zen Bu Kan Kempóval 1995-ben ismerkedett meg, ami azóta élete nagyon fontos részét képezi.
– Mikor és hogyan kerültél kapcsolatba a Zen Bu Kan Kempóval?
– 1995 decemberében vettem részt először kempo edzésen. Akkor – a nyolc napon belül (vagy túl?) gyógyuló serüléseimmel – még nem gondoltam, hogy egy életre szóló élmény kezdete lesz ez. Aztán 1996 februárjában ott lehettem Kyoshi Papp Valér (5. dan) által akkor alapított Bushido Dojo első edzésén.
– Hány éve és milyen intenzitással kempózol?
– A kezdetekkor hetente kétszer voltak edzések. Az első alkalom után, hogy edzésre mentem, valahogy természetes volt számomra, hogy minden edzésen ott szeretnék lenni. Sikerült is így alakítanom az akkori, és a későbbi életemet is. Pár év után – a klub dinamikus fejlődésének köszönhetően – igény jelentkezett további edzésnap beiktatására, amihez én is tudtam csatlakozni. Nagyon jó hangulatú, összetartó csapat alakult ki, akik közül ma is többen szerencsére még mindig aktív tagjai a kempós családnak, mára már Mesterek.
A következő ugrást az jelentette, amikor körülbelül 6 éve Bódi Balázs mesterrel összefogva újabb két napot iktattunk be, így biztosítva a hét minden napjára kempózási lehetőséget a klubtagoknak. Onnantól a hét minden napján sikerült ebben a nagyon jó hangulatú társaságban edzenem és tanítanom.
Három hete érkeztem Oxfordba, ahol két évre nyertem el a Királyi Társaság (Royal Society) kutatói állását. Még nem látom pontosan hogyan lesz része itt a kempo az életemnek, de bizakodó vagyok, hogy meg fogom tudni oldani!
– Sokan hangoztatják, hogy számos haszna van egy-egy harcművészeti stílusnak. Számodra mit nyújt a Zen Bu Kan Kempo?
– Hasonlóan másokhoz, először a kempo fizikai oldala ragadott meg. Nagyon tetszettek a kemény és akaraterőt próbáló gyakorlatok. A fizikai küzdelem élményének átélése is nagyon új, de mégis nagyon jó érzés volt, a magától értetődő fájdalom mellett. A kempo mellett szól, hogy hamar – rendszeres edzés mellett akár 2-3 hónap alatt – érzékelhető hatása van, mind a fizikumra, mind az akaraterőre és a magabiztosságra. Így a befektetett munka az élet egyéb, sporttól független területein is fejlődést hoz.
Aztán ahogy teltek az évek egyre fontosabbá váltak további lényeges előnyei a kempónak és az összetartó, bajtársias társaság. Azok az évek alatt, amíg jó pár intelligens és jó lelkű fiatal felnőtt bízta jórészt rám magát azzal, hogy csatlakozott hozzánk, nagyon sok pozitív élmény ért. Nagyon hálás vagyok a sok szép emlékért, mindig is igyekeztem maximálisan megszolgálni ezt a bizalmat. A saját életem során sokat kaptam közvetlen és közvetett módon a kempótól és gyakorlóitól. A legtöbb, amit azért tehetek, hogy ezt megköszönjem, hogy minél több arra érdemes embernek próbáljak lehetőséget nyújtani hasonló élmények szerzéséhez.
– Van célod a kempóval, amit meg lehet határozni, és van „kézzelfogható” eredménye?
– A célok sokban segíthetik és motiválhatják a fejlődést. Egész szerteágazó célok miatt elkezdhet valaki kempózni: tényleges önvédelmi helyzetben is használható harci tudást akar szerezni; a fizikumát akarja fejleszteni; feketeövet szeretne; fejleszteni, túlszárnyalni szeretné saját magát vagy különleges, sokszor akár természetfelettinek tűnő tudás birtokába jutni (mint például a betontörés); meg szeretne felelni a saját vagy esetleg a másoktól vélt elvárásoknak. A listát lehetne folytatni, de saját magamra egyiket sem igazán tudnám egyértelműen vagy kizárólagosan vonatkoztatni. Ha mégis meg kellene fogalmaznom, akkor azt mondhatom, hogy saját magam és mások számára az élet minden területén történő fejlődésnek az elősegítése a legfontosabb célom a kempo által. Röviden: Világbéke.
– Mit tanácsolsz a gyerekeknek, kezdő kempósoknak, akik sikeresek szeretnének lenni a magánéletben és a sportéletben egyaránt?
– Az évek során sok emberrel találkozik az ember a kempo útján haladva. Vannak, akik tehetségesebbnek, elszántabbnak vagy erősebbnek tűnnek (vagy azok is), mint az átlag (vagy mint saját magunk), és vannak, akik kevésbé. Eltérő előélettel és feltételekkel kapcsolódunk az úton haladó társasághoz. A fejlődés szempontjából ez mégis igazából mellékes. Ami igazán fontos, az a kitartás. Emellett, – hiszen az edzés, a magánélet vagy a hivatás is általában társas tevékenység – én nagyra tartom az őszinteséget és a becsületességet.
– Milyen fő vonások, stílusjegyek jellemzik szerinted a feketeöveseket?
– Szeretném az állítani, hogy a feketeövesek olyan Mesterek, akik az élet minden területén saját viselkedésükkel mutatják a maximálisan követendő példát. A valóság viszont az, hogy a feketeövesek is emberek, hibákkal és gyarlóságokkal. Azt viszont hiszem, hogy sokunk törekszik rá, hogy megfeleljen az előbb említett magas elvárásnak. És nagyon örülök, hogy azt mondhatom, hogy minden feketeövesünk rendelkezik sok olyan követendő tulajdonsággal, ami messze átlagon felüli.
– Mi az, amire igazán büszke vagy a kempo kapcsán?
– Amire tényleg büszke vagyok az a tanítványok és barátaim sikerei az életben és a sportban. Nagyszerű érzés egy olyan csapat tagjának lenni, akik között olyan barátokat találtam, akikre ha szükségem van rá, rájuk bízhatom magam.
Comments
comments