A nyár a felkészülés ideje a harcművészek nagy részének számára. Ilyenkor alapozzák meg az őszi versenyidény eredményességét, ilyenkor van idő a technikák finomítására és a hibák javítására is.
Már több éve edzőtáborozik a Király Team Csepel csapata Csongrádon, és az évek alatt nemzetközivé “fejlődött” a szeminárium, amit most is, mint minden évben Király István VI.DAN, a semi-contact válogatott szövetségi edzője vezet.
A rekkenő hőséggel nem törődve edzett a105 versenyző. A magyarokon kívül görög, çseh, bolgár, izraeli,ukrán, orosz ,norvég, szlovák, szlovén,olasz kick-boxosok készültek Csongrádon, a napi kettő tornatermi edzésen kívül nem hiányozhatott a reggeli futás sem.
Mindenféle korosztály képviseltette magát, hiszen az utánpótlás mellett olyan felnőtt Világ és Európa-bajnokok is itt voltak a magyarokon kívül, mint a görög Memnos vagy az orosz Gerasimov.
A tavalyi várnai Európa-bajnokság aranyérmesmagyar válogatott versenyzőinek nagy része is eljött, Diligens Klaudia, Dancsecs Bojána, Minda Zsófia, Kondár Anna,Veres Richárd, Gömbös László, Jároszkievicz Krisztián,Imre Tamás, Csikós Péter… és Mórádi Zsolt.
A csepeli eredményes “újhullám” talán legeredményesebb tagja,súlycsoportjában a Világ és Európa-bajnoki cím védője így látta az edzőtábort:
Mórádi Zsolt
– Zsolti, hányadik edzésen vagy túl itt az edzőtáborban?
– Bár nagyon nem számolom, a huszonötös határt átléptem. Másfél hete vagyok itt, és még másfél hét vár rám.
– Nagyon szoros, zsúfolt versenyidőszakon vagy túl. Mennyire
tudtál rápihenni a táborra?
– Valóban, még július elején is versenyeztünk. Másfél hetet tudtunk regenerálódni, és úgy érzem, hogy nagyjából sikerült is. Most már nincs itt a pihenés ideje, ezek az edzések arról szólnak, hogy megszerezzük azt erőállapotot, ami feltétele a második félévi eredményes küzdelmeknek.
– Jó pár nemzet versenyzői itt vannak. Nem jelent-e gondot, hogy esetleg a speciális technikákat, taktikai elemeket kifigyeljék a külföldiek?
– Nem jelent gondot,mert ez a három hét nem erről szól. Az majd a világbajnokságra közvetlen felkészülés feladata lesz majd. Itt most feszegetjük a teljesítményünk határait edzésről edzésre. S fontos, minél többet küzdjünk.
-Milyen a táborlakók közt a hangulat?Elég vegyes a korosztály…
– Szerencsére Király István táborvezető meg tudta úgy szervezni a munkát, hogy a százas létszámot ketté osztotta, így elférünk és tudunk dolgozni. A hangulatról annyit, hogy a három hét alatt mindenkinek több holtpontjaalakul ki, de összességében nagyon jó a hangulat.
– Ebben az évben mi fő versenycélod?
– Természetesen a világbajnokság, január óta erre készülünk, sőt, fejben a tavalyi EB óta… A célom megvédeni a világbajnoki címedet.
– Tudsz-e pihenni ilyen edzésadag mellett.?
– A tábor alatti pihenőnapokon, két edzés között… A tábort majd egy pihenősebb hét követi.
– Hogy tudod összeegyeztetni a sok edzést, versenyt a
polgári élettel?
– Nem könnyű. Most végeztem el a Testnevelési Egyetemet és felvételt nyertem a mesterképzésre, s így folytatom tanulmányaimat. Menni fog a dolog, hiszen ötös lett az államvizsgám is!
Király István mesternek nem csak mint szakmai vezetőnek,
hanem a tábor szervezeti vezetőjeként is a toppon kell lennie.
Király István
– Már a második hét végén vagyunk és előttünk áll tíz nap.
Igazi törzslakosnak számítunk itt, a vegyesboltban és a gyógyszertárban is…Lassan az alváson, az edzésen és az étkezésen kívül másra nem jut a versenyzőknek energiája. Itt fakultatív programokat nem kell szervezni. (Szerencsére ez nem teljesen így van. A délelőtti edzés után három tagú csepeli leány csapat óriási lelkesedéssel gyakorolta két órán át a pihenőidőben aero-kickboxing gyakorlatát.)
– Tizenegy ország képviselteti magát a táborban. Kik
érkeztek a külföldiek közül legfelkészültebben?
– Vannak visszatérő nemzetek, új tagnak számítanak viszont az izraeliek, norvégok, görögök, olaszok. Azokban az országokban, ahol nagy tradíciói vannak az állóképességi munkának, jobban bírják erőnlétileg, ezek a keleti blokk országai.
– Az olaszok a legnagyobb riválisai semi-contactban a magyaroknak. Mennyire az élmezony jött el ide tőlük?
– Érdekes a kettőnk (Gianfranco Rizzi olasz szövetségi kapitány) harca, már hat éve folyik. Ez meg is látszik, hiszen ide nem az olaszok “krémje”jött el. Tartanak valószínűleg attól, hogy egy hétig látva, analizálva versenyzőiket minden problémánk megoldódna. Bár analizálni inkább nekik kellene, nekik van gondja velünk inkább, ha az elmúlt 6 év statisztikáját vesszük figyelembe. 5. éve vezeti a magyar válogatott a mindenkori éremtáblázatot.
Ha én lennék olasz kollégám, Rizzi úr helyébe, s én akarnám az olaszokat utolérni, biztosan ott lennék az edzőtáborukban és jegyzetelnék, majd haza mennék, hogy kigondoljam a terveket ellenük. De Ők nem így gondolkodnak, nem jöttek el, legyen ez az Ő gondjuk. Nálunk a táborban nagyon kemény munka folyik és nagyon meg vagyok a csapattal elégedve. Amikor a tábor elején köszöntöttem Őket, elmondtam, hogy itt a táborban mindegyik résztvevőt a saját tanítványomnak tekintem, ha jól dolgozik, dicsérem, ha sumákol, akármilyen nemzetiségű, nyomja a büntetés fekvőtámaszokat. Nálunk nem divat az a fajta szeminárium, mint néhány országban, hogy összecsődítünk 60-70 főt, és elmegyünk szörfözni… Nálunk tényleg edzőtábor van napi három edzéssel, s iszonyatosan el vannak fáradva.
– A magyar felnőtt válogatott nagy része itt dolgozik. Hogyan látja a teljesítményüket?
– Még július elején is versenyen küzdött a válogatott egy része, az US Openen, amelyen 3500-an indultak.. Itt Mórádi Zsolt szenzációs teljesítménnyel már másodszorra verte az amerikaiak szupersztárját Raymond Daniels-t. Zsolt ezzel a győzelemmel óriási lépést tett az európai pointfighting kick-box elismertetéséért Amerikában. Vagyis a csepeli válogatottaknak július elején ért véget a versenyidőszak első fele. Ezért 10 napra elküldtem pihenni Őket, majd futóprogram után jöttek ide Csongrádra. Az edzőtábor után megint kapnak pihenőt, majd augusztus második felétől napi két edzéssel készülnek a versenyidőszakra.
A válogatottal pedig már megszoktam, hogy soha nincs bajom, Szerencsés edzőnek tartom magam ha együtt dolgozunk , mert pontosan tudják, miért edzenek, mit várok Tőlük, Ők mit várnak tőlem. A világbajnokság nem lesz kis falat, főképpen az után, hogy tavaly tíz aranyérmet nyertünk az Európa-bajnokságon. Ezt idén megközelíteni is nehéz lesz. A VB éremaránya általában felező vagy harmadoló az EB-hez képest. Mi is megpróbáljuk ezt az arányt tartani. A versenyzőkön nem fog múlni. Sok múlik azon, hogy tudunk-e válogatottal a világbajnokság előtt olyan szintű edzőtáborban dolgozni, mint például Dunavarsány. Ahol meg van minden, s tudnak az edzések között pihenni, relaxálni, megfelelő az étkezés…Ezek alapvető tényezők, s azon a szinten, ahol most áll a válogatott semi-contactban, ahol nagyon fontos a mentális felkészülés, sőt, döntő fontosságú.
– Ez a tábor is ezt a felkészülést szolgálja.
– Úgy van, hiszen nagyon sok országból a nemzeti válogatottak jöttek el ide Csongrádra,s mivel ez egy küzdelmi -állóképességitábor, hatalmas csatákat vívnak egymással. Aciklikus sportágról van szó, és rövidebb általános állóképességi képzést szoktam beiktatni,hiszen a gyorsasági állóképesség a küzdelmek, s a vele járó akciók révén fejleszthetők igazán.