Kiemelt hírek

Napi 28 perccel a belső erőért

2005. augusztus 9. | szerző akadmin | Kung-fu

A múltban a "belső (harc)művészeteket" titokzatos homály fedte. Ez ma már nem így van. A belső művészetek kialakulása már megismerhető és könnyen megérthető. Mi is arra teszünk kísérletet, hogy jobban közelebb kerüljünk a témához.

A “belső erő” és “belső energia”, mint témák, mint fogalmak összekavarodtak a közbeszédben. Ez gyakran ahhoz vezetett, hogy a téma sötét és bonyolult problémakörként lett elkönyvelve, amelyet nehéz megérteni, évekig tart megtanulni, és a harcművészetek területén való alkalmazhatósága erősen korlátozott. Pedig mi sem áll távolabb a valóságtól, mint ez a felfogás.




A belső erő

fejlesztése egy strukturált, rendszerezett módszeren alapul, amely könnyen elérhető. Ez az anyag könnyen érthető és gyakorolható, haszna pedig azonnal érezhető, folyamatos.
Minél többet gyakoroljuk, annál hatásosabb.

 

A belső erő szerkezetét és igazságát megértve könnyen javíthatjuk a kezdő és haladó tanítványokat további fejlődésükben. A következőkben bemutatásra kerülő elemek a Chi Keringés, a Chi Kung, a Nei Kung és az Arany Harang Edzés. Fontos, hogy megértsük: ezek a technikák elvezetne ahhoz az állapothoz, amelyet úgy hívunk: “a vibrálás művelése”.


 

Az emberek
gyakran úgy hiszik, hogy a fizikai gyakorlás az igazán fontos, pedig ez ne megészen van így. A mozgás esszenciája az elmében lakozik, nem pedig a konkrét pozícióban, beállásban, vagy mozdulatban, amelyet a test végez.
Például a Napi Gyakorlásban – amely a Chi Kung rendszer szerkezete – csupán napi tíz perc “Alap Út Tréning” végzésével – amely magába foglalja a Chi Keringés gyakorlását emelkedő és süllyedő, belső és külső, valamint Tai Chi meditációs testtartásban – ösvényt nyithatunk a belső energiánk későbbi fejlesztéséhez.

 

Ezek a meditációs technikák nem össze tévesztedők az egyszerű Tai Chi elemekkel. Ezeknek a meditációknak egyszerű neveik vannak, de ezek nevezhetőek bárminek, csak egyszerűnek nem. Az “Elme Tréning” az a Chi Keringés-ben, ami ezeket a meditációs technikákat oly fontossá teszi. Elég ezekből egy “maroknyi”, hiszen külön-külön is rengeteg időt emészt fel gyakorlásuk. A Tai Chi-tanítványok általában nagyon kevés időt szánnak túl sok dologra. A gyakorlási idő és a használt metódus hányadosa nagyon magas szám.


 







A Chi Keringés

nagyon különleges. Használatával számos kaput nyithatunk és zárhatunk testünkben, így létrehozva ösvényeket, amelyeken az energia áramolhat. Ily módon minden sejtet összeköthetünk az összes többi sejttel. Ez az öregedés folyamatával való harcban és az egészség és vitalitás megőrzésében játszik fontos szerepet.

 

Az én Chi Keringés rendszerembe az alábbi elemek tartoznak: 1. Sűrítő Légzés; 2. Emelkedő és Süllyedő Meditáció; 3. Belső és Külső Meditáció; 4. Tai Chi pozitúra Meditáció

 

A Chi Keringés a rendszer legfontosabb eleme a haladó és tapasztalt tanítványok számára. Chi Keringés nélkül csak beállásokat gyakorolsz. A legtöbb Tai Chi tanítvány által óhajtott eredmény nem a formagyakorlatokból ered. A belső erő tulajdonságai és a harcművészeti képességek nem fejleszthetőek formagyakorlatokkal. Végezhetsz formagyakorlatokat időtlen időkig, mégsem leszel kivételes. A különbség akkor mutatkozik meg, amikor Chi Keringéssel ötvözöd a Tai Chi keretmozgást. Nagyon lényeges, hogy ekkor felgyorsul a belső vibráció. E cikk célja, hogy bemutassa a vibráció művelését Chi Kung, Nei Kung és az Arany Harang Tréning használatával.

 

A Tai Chi-ban

a fizikai és mentális rész aránya a meditációban 70-30 százalék. A most bemutatott rendszerben a mentális rész aránya 70 százalék. A Jing (belső erő) raktározásának hatékonysága attól függ, milyen gyakran tréningezel. Ha minden nap használjuk ezeket a módszereket, az eredmény gyorsan jön. Ha csak heti 1-2 alkalommal gyakorlunk, akkor lassabban fejlődünk. Amikor tanítvány voltam, a gyakorlásnak éltem. Naponta 3-4 alkalommal gyakoroltam, ami 6-10 órát jelent. Ez a Tai Chi “karrierem” első tíz évében végig így ment.

 







A belső vibrációt


úgy képzeljük el, mint egy pici szikrát. Minél többet gyakorlunk és vigyázunk a szikrára, annál nagyobbra nő. Egy nap fáklya lehet belőle. Vigyázz a szikrádra, és egy nap a szikrád vigyáz majd rád!

 

Miután éveket töltöttem azzal, hogy rendszerezzem ezt az anyagot, olyan alakot öltött, amelyet könnyű megérteni, elsajátítani, követni, és véghezvinni. A Napi Gyakorlás végső verziója napi 28 perc alatt elvégezhető. Intenzív gyakorlással rövid időn belül learatható az a gyümölcs, amelyet évek alatt normál gyakorlással érnénk el. Az első év a legfontosabb. Ez diktálja az iramot a Tai Chi jövőnk felé.

 

A Napi Gyakorlás elemei a Chi Kung fő részeire épülnek. Legelőször a Sűrítési Elv, a Chi Kung legfontosabb része kerül terítékre. A Sűrítő Légzés során megtanuljuk, hogyan lehet 10 mozgást egyetlen centiméterbe sűríteni. Egy nagyon egyszerűen megtanítható módszerrel minden egyes testsejtbe energia irányítható és lesűríthető egyre szorosabban és szorosabban. Ily módon egyre kisebb és kisebb helyet foglal el a lekötött energia. Ennek a gyakorlatnak óriási haszna van az egészség terén. Minél sűrűbbé válsz, annál erősebb lesz a belső vákuumod, annál robbanékonyabb lesz a belső erőd.

 

A Chi Kung

következő része a Mikrokozmikus Pálya. Itt megtanuljuk, hogyan mozgósítsuk és keringessük a lekötött energiát a belső ösvényen, végig a Központi Csatornán, a gerincvelőben. Ez a módszer növeli a központi idegrendszer által szállítható energia mennyiségét.

Képesek leszünk az energiát azonnal elnyelni és raktározni. Egy idő után egyre nagyobb energiamennyiséget leszünk képesek tárolni, s ezt az óriási belső erőt sok úton tudjuk hasznosítani. Sokan akaratuk erősítésére, egészségük védelmére, kapcsolatok fejlesztésére, negatív szokások leküzdésére stb. használják. Sokan, akik megtanulták a Chi Kung használatát semmilyen kapcsolatban nincsenek a harcművészetekkel. Azonban mindenki elérheti céljait a Chi Kung-gal.

 







Ha azonban a harcművészetekben szeretnénk kamatoztatni a Chi Kung adományait, akkor szükség van a Tai Chi Test kifejlesztésére. Ha ezt kifejlesztettük, akkor a belső erőt fizikai megnyilvánulásra tudjuk késztetni. Ha birtokában vagyunk a tai Chi Test-nek akkor tovább léphetünk a Nei Kung felé.

 

A Nei Kung

célja az elme tréning felgyorsított és spontán reakció-mechanizmus felé mozdítása harcművészeti használat céljából. Ez a gyakorlat felébreszti bennünk a harcos szellemét!

 

A Nei Kung “alaktalan” gyakorlat. Ez alatt azt értem, hogy ekkor az elme gyorsabban “jár”, mint amit a test tudna követni. A Nei Kungot a “Belső Alak” szerint gyakoroljuk. Ez annyit tesz, hogy tekintet nélkül arra, milyen Tai Chi formagyakorlatot végzünk, az irányelvek változatlanok, de a fizikai, strukturális és mechanikai részletek elvesznek. Nei Kung gyakorlása közben az aktuális formagyakorlat felismerhető, de a fizikai részletek már nem fontosak. Csak az számít, milyen sebesen jár az elménk ezekben a sajátságos mozdulatokban. A Templom Stílus Tai Chi Chuan-ban, a Nei Kung-ot szintén tanítják.

 







Az Arany Harang Tréning


kifejezetten a Chi Kung harci alkalmazásaira vonatkozik. E metódus tanulásának fő célja a bejövő találatok elnyelésének, lepattintásának fejlesztése. Az Arany Harang Tréning a te pajzsodként funkcionál. Alkalmazása során a támadó erőt kis részekre darabolva semlegesítjük testünk vibrálásának gyorsításával. Olyan ez, mint amikor egy ceruzát nyomunk a ceruzafaragóba.
A ceruza sohasem jut túl a pengén.

 


(A cikk következő részében az Arany Harang Tréningről lesz szó)

Comments

comments

A hozzászólás letiltva.